המפגע מעיסאוויה, שפצע נער בן 15 ונהרג, נקבר מבלי שגופתו נותחה

משפחתו של פאדי עלון בן ה-19 ביקשה כי גופתו תנותח בטענה שנסיבות האירוע שבו נהרג לא היו ברורות. המשטרה סירבה ובית משפט השלום דחה את בקשת המשפחה מסיבות פרוצדורליות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים בזירת האירוע ברחוב חיל ההנדסה הירושלים, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

פאדי עלון, הנער בן ה-19 מעיסאוויה שנורה למוות על ידי שוטרים ביום ראשון שעבר לפנות בוקר לאחר שדקר נער יהודי, הובא לקבורה הלילה (ראשון), שבוע לאחר מותו, מבלי שבגופה נערכה נתיחה שלאחר המוות.

סרטונים שצולמו בזירה מעלים כי עלון נורה שמונה פעמים ברחוב חיל ההנדסה בירושלים, על ידי שוטרי סיור, למרות שלא היווה סכנה מיידית. עלון דקר ופצע קל את הנער משה מלכה בנסיבות לא ברורות ונסוג לאחור כשצעירים יהודים רבים מקיפים אותו וקוראים שוב ושוב לשוטרים לירות בו. ברגע הירי הוא היה מרוחק מספר מטרים מהשוטרים ולא ברור האם אחז בסכין. בינו לבין השוטרים והנערים היהודים הפרידה גדר נמוכה של הרכבת הקלה.

פאדי עלון

מאז מותו נותרה הגופה בידי המשטרה והתנהל מו"מ בין המשטרה לבין בני משפחתו בנושא הסדרי הלוויה. המשפחה ביקשה באמצעות ארגון עדאלה וארגון אלדמיר, שבגופה תערך נתיחה שלאחר המוות כדי לברר את נסיבות המוות. אולם המשטרה סירבה לבקשה. המשפחה פנתה לבית המשפט השלום בירושלים, אולם הבקשה נדחתה מסיבות פרוצדורליות, מאחר ובית המשפט ביקש מהמשפחה למצות את ההליכים מול המחלקה לחקירת שוטרים.

במכתב דחוף, שנשלח אתמול בלילה על ידי עו"ד סוהאד בשארה מעדאלה ומוחמד מחמוד מאלדמיר למחלקה לחקירת שוטרים, דרשו עורכי הדין כי מח"ש תורה על ביצוע נתיחה. אולם זמן קצר לאחר שליחת המכתב נמסרה הגופה לבני המשפחה והוא הובא לקבורה במהלך הלילה. מעדאלה נמסר כי הם ימשיכו לדרוש את חקירת האירוע.

במכתב של בשארה ומחמוד נכתב: "הסרטון מעיד באופן ברור כי מהמנוח לא נשקפה סכנת חיים מיידית וממשית המצדיקה את הירי וההרג. כמו כן, הסרטון מתעד כיצד השוטרים יוצאים משני רכבי משטרה ובאופן מיידי מתחילים במטח של יריות על המנוח. בסוף התיעוד, אפשר לראות שאנשים ושוטרים ניגשים אל גופתו של המנוח ומזיזים והופכים אותה ברגליהם".

התקרית בה נורה פאדי עלון

עוד נכתב בפנייה: "התנגדותה של המשטרה לנתיחת הגופה מעלה חשד רציני לביצוע עבירות מתוך ניגוד עניינים מובהק. שכן, על אף קיומה של סמכות של מח"ש לחקור אירועים ששוטרים מעורבים בהם או חשודים בביצועם, המשטרה או שוטרים מטעמה עושים כדי לפגוע בממצאים חשובים לצורך החקירה וזאת כאשר הם נמצאים במצב ניגוד עניינים ואמורים להיחקר על פי החוק".

בנוסף נכתב כי "הניסיון להימנע מניתוח גופה במקרה דנן על אף שמדובר במוות לא טבעי מעורר חשד רציני שהמשטרה מבקשת לפגוע בראיות ולשבש את החקירה מראש ובכלל זה פגיעה בממצאים עובדתיים חיוניים ביותר. לכן, ולאור ההתנהלות זו מתקיים צורך מיידי בפתיחת החקירה".

טרם נמסרה תגובת מח"ש.

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה: "עזבונו של המחבל שנהרג הגיש עתירה בעניין נתיחת הגופה. לאחר דיון בית משפט קיבל את עמדת המשטרה והחליט שלא תבוצע נתיחה"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ