נתניהו הורה לשב"כ להעביר מידע שיאפשר הוצאת התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק

רה"מ הנחה להעביר את המידע לפרקליטות כדי לאפשר גיבוש תשתית ראייתית נגד הפלג הצפוני של התנועה. פקיד בכיר בירושלים: היועמ"ש לא הביע לכך התנגדות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הקבינט המדיני־ביטחוני התכנס היום (ראשון) למשך ארבע שעות כדי לדון באפשרות הוצאת הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק. בסיום הישיבה הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את שירות הביטחון הכללי (שב"כ) להעביר לפרקליטות את המידע המודיעיני שבידיו על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית כדי לאפשר גיבוש תשתית ראייתית להוצאת הארגון מחוץ לחוק.

פקיד בכיר בירושלים ציין כי בימים הקרובים יתקיימו כמה דיונים נוספים בנושא, אולם הדגיש כי לא נראה שיש מניעה לקדם את המהלך. לדבריו, היועץ המשפטי יהודה ויינשטיין לא הביע התנגדות להוצאת הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק ושב"כ הציג הסתייגויות טקטיות בלבד לגבי אופן ביצוע המהלך והיקפו. "הוצאת התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק אינה שאלה משפטית, אלא שאלה של החלטה מדינית", אמר הפקיד הבכיר.

הצעדים נגד הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית צפויים להתבצע בכמה שלבים. ראשית יהיה לבסס את התשתית הראייתית על מעורבות הארגון בפעילות בלתי חוקית. עיקר הטענות נגד התנועה האיסלאמית היא על מעורבות לכאורה בהסתה לאלימות.

לא ברור כמה מידע יש לשב"כ על מעורבות לכאורה של התנועה בפעילות טרור. בכיר בשב"כ שנתן סקירה ביטחונית בישיבת הממשלה אתמול בבוקר אמר לשרים כי הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית ותנועת חמאס הם הגורמים המרכזיים שמאחורי ההסתה לגל האלימות הנוכחי.

חנוכת כיכר השייח באסם אבו זייד ביפו ממייסדי התנועה האיסלאמית בעיר, 2011צילום: ניר קידר

אחרי ששב"כ יעביר את החומר המודיעיני לפרקליטות ותגובש חוות דעת משפטית היא תועבר לדיון והחלטה בקבינט. אם השרים יאשרו את המהלך יחתום שר הביטחון על צו שמגדיר את הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית כהתאחדות בלתי מותרת.

במקביל יהיה לבצע צעדים נוספים כמו הכרזה על ארגונים אחרים אליהם מסונפת התנועה האיסלאמית כהתאחדות בלתי מותרת או כארגוני טרור. המרכזי מבין גופים אלה הוא תנועת האחים המוסלמים שענפים שונים שלה מכמה מדינות ערביות מזרימים כספים לפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בישראל. "איני מוכן שתהיה הסתה מבית. נפעל בכל הכלים נגד המסיתים מכל כיוון שהוא", אמר נתניהו הבוקר בפתח ישיבת הממשלה השבועית כאשר התייחס לתנועה האיסלאמית.

במהלך ישיבת הממשלה השבועית קיבלו השרים סקירה של בכיר בשב"כ לגבי ההסלמה הביטחונית בירושלים ובגדה המערבית. נציג שב"כ אמר לשרים כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) "אינו מניע פיגועי טרור ואף מנחה את מנגנוני הביטחון שלו למנוע פיגועים ככל האפשר".

פקיד בכיר שהשתתף בישיבת הממשלה הוסיף כי נציג שב"כ אמר לשרים מנגד כי בכירים ברשות הפלסטינית ובתנועת הפת"ח שעבאס עומד בראשה "שותפים למסע ההסתה ולהתססה שמלבה את האלימות". נציג שב"כ הוסיף עוד כי מרבית הפלסטינים שביצעו את הפיגועים בשבועות האחרונים הם בודדים ולא שייכים לתשתיות טרור ממוסדות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ