בעקבות התנגדות נתניהו: משלחת הקוורטט ביטלה את הגעתה לישראל

דיפלומט מערבי ציין כי אמש שוחח רה"מ עם שרת החוץ של האיחוד האירופי ואמר לה כי אין טעם בהגעת השליחים לאור ההסלמה הביטחונית. ייתכן שהביקור יידחה בשבועיים

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

משלחת של נציגי הקוורטט – ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם - שהיתה אמורה להגיע השבוע לירושלים ולרמאללה ביטלה את ביקורה באזור לבקשת נתניהו. מטרתה של המשלחת היתה לדון עם ישראל והפלסטינים על הרגעת המצב וביצוע צעדים בוני אמון. פקיד ישראלי בכיר ודיפלומט מערבי מאחת מחברות הקוורטט אמרו ל"הארץ" כי הסיבה לביטול היתה התנגדותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור בעיתוי הנוכחי.

הדיפלומט המערבי, שביקש לשמור על עילום שם, ציין כי אתמול (ראשון) בערב שוחח נתניהו עם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני שמובילה את יוזמת הקוורטט. נתניהו אמר למוגריני כי לאור ההסלמה הביטחונית הוא אינו סבור כי יש טעם בהגעת השליחים. היום בצהריים נמסר סופית לישראל כי הביקור מבוטל.

שרי החוץ של ארה"ב ורוסיהצילום: רויטרס

חברי המשלחת היו צפויים להיפגש עם היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן, עם יועצו של ראש הממשלה יצחק מולכו ועם בכירים במשרד החוץ. במקביל, היו צפויים לקיים פגישות ברמאללה עם בכירי הרשות הפלסטינית.

"הישראלים אמרו לנו שזה לא זמן טוב לדבר על עניינים מדיניים", אמר הדיפלומט המערבי. "כנראה שהם גם חששו שביקור של שליחי הקוורטט יביא להגברת הלחץ הבינלאומי על ישראל". במקום הביקור בירושלים וברמאללה יבקרו שליחי הקוורטט בכמה ממדינות האזור וייתכן שבעוד שבועיים יבקרו בישראל וברשות הפלסטינית.

על הגעת המשלחת לישראל ולרשות הפלסטינית הוחלט בפגישת שרי החוץ של הקוורטט שהתקיימה בשולי העצרת הכללית של האו"ם ב-30 בספטמבר. חברות הקוורטט הודיעו אז כי ישגרו שליחים לירושלים ורמאללה כדי לבחון דרכים להרגעת המצב ולגיבוש חבילת צעדים בוני אמון ששני הצדדים יבצעו.

שרת החוץ של האיחוד האירופי מוגריני שוחחה אתמול עם נתניהו וכן עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. מוגריני הדגישה בפני השניים כי יש צורך להרגיע את השטח, לנהוג באיפוק ולהימנע מפעולות שרק יגבירו את המתיחות. בהודעה שפרסמה לאחר שיחות הטלפון הוסיפה מוגריני כי היא מגנה פעולות טרור נגד אזרחים ומדגישה כי התגובה לטרור צריכה להיות מידתית.

מוגריני אמרה לנתניהו ולעבאס כי הדרך היחידה להביא לסיום האלימות היא לחדש בהקדם תהליך מדיני. "בראש סדר העדיפויות קיים הצורך ששני הצדדים יסכימו על ביצוע צעדים משמעותיים שישפרו את המצב בשטח ויתוו נתיב בחזרה למו"מ על הסדר קבע", אמר מוגריני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ