האגודה האנתרופולוגית האמריקאית ממליצה לפעול נגד האקדמיה בישראל בגלל הכיבוש

בדו"ח מקיף שפרסמה בשבוע שעבר האגודה היא ממליצה לפעול נגד מוסדות ישראליים אך לא נגד האקדמאים עצמם. כמו כן היא קוראת לחרם על תוצרת ההתנחלויות

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

דו"ח מקיף של האגודה האנתרופולוגית האמריקאית שהתפרסם בשבוע שעבר מותח ביקורת קשה על מדיניות ישראל בשטחים והאפליה כלפי ערבים באוניברסיטאות המחקר בישראל. בדו"ח, הדן בשאלה האם ראוי להחרים את ישראל ואת האקדמיה הישראלית, מוצגת שורה של פעולות הנדרשות לאור המצב כיום, לרבות כאלה נגד מוסדות אקדמיים בישראל והחרמת תוצרת התנחלויות.

מסמך זה הוא תולדה של ועדה שהוקמה באוגוסט אשתקד בעקבות חתימת 1,100 אנתרופולוגים, רבים מהם חברי האגודה האמריקאית, על עצומה שקוראת לחרם על ישראל. במסגרת עבודתה ערכו חברי הוועדה מחקר מקיף, ביקרו בישראל ונפגשו עם חוקרים פלסטינים וישראלים, תומכים ומתנגדים לחרם.

החלק הארי של הדו"ח עוסק במה שחברי הוועדה מגדירים כ"היסטוריה ארוכה של נישול, אובדן אדמות, אפליה, הגבלות על תנועה וחופש הביטוי נגד פלסטינים מצד מדינת ישראל". מתוך זה, חלק בוחן את הדברים דרך המסגרת של זכויות אדם ובוחן את חוויותיהם של פלסטינים בשטחים הכבושים ובתוך ישראל, וחלק נוסף מתמקד בנושא החופש האקדמי.

כותבי הדו"ח מציינים כי הם "מוצאים שהמדיניות והפרקטיקות שמפעילה ממשלת ישראל יוצרות הגבלות חמורות על החופש האקדמי והובילו לפגיעה מהותית בבריאות וברווחת פלסטינים בגדה המערבית, מזרח ירושלים, וברצועת עזה, וגם בתוך ישראל עצמה".

בכל הנוגע לחרם, עמדת הוועדה מורכבת. מחד מודעים בה לכך שהכרזה מסוג זה של ארגון גדול כמו האגודה האנתרופולוגית תוביל כנראה ארגונים אקדמיים נוספים לתמוך בחרם אקדמי על ישראל. מנגד, בפני הוועדה נשמעו קולות של חוקרים אמריקאים וישראלים שטענו שחרם יעניש אנתרופולוגים ישראלים, ש"כקהילה נמנעו ואף התנגדו לדיכוי של הפלסטינים" וכי חרם זה אף לא ישפיע על ממשלת נתניהו.

למרות זאת, סבורים כותבי הדו"ח כי אפשר לבחור בפעולת חרם כלשהי. למשל, להימנע מהזמנת נציגים רשמיים של אוניברסיטאות ישראליות לכנסים של האגודה או לסרב לעבוד כמרצים אורחים באוניברסיטאות ישראליות ולסרב לעבוד בפרויקטים הממומנים על ידי ממשלת ישראל. אף כי כותבי הדו״ח מדגישים כי הם אינם ממליצים להחרים אקדמאים ישראלים כאינדיבידואלים וכי כל חרם צריך להיות מופנה כלפי המוסדות הישראליים עצמם, הם העלו את האפשרות להחרים רק את אוניברסיטת אריאל, משום שהיא נמצאת בהתנחלות.

בצד הצעות אלה, סבורים מחברי הדו"ח כי יש לנקוט בפעולות נוספות. הם ממליצים בין היתר לנסח הצהרה המביעה התנגדות לפעילות ישראל בשטחים, ובתוכה להגבלת חופש התנועה של אקדמאים פלסטינים ושל אקדמאים זרים הנוסעים לגדה המערבית. לדבריהם, יש ללוות הצהרה זו במכתב לממשלת ארה״ב, על מנת להבהיר כיצד גם ארה"ב מספקת משאבים לישראל ותורמת בדרכה לפגיעה בזכויות פלסטינים על ידי ישראל.

הוועדה ממליצה גם לטפל בתחום הארכיאולוגיה בנפרד ולפנות לאגודות אחרות העוסקות בנושא על מנת לדון בפוליטיזציה של החפירות הארכיאולוגיות בגדה ובמזרח ירושלים.

חברי הוועדה הציעו גם לעודד את חברי האגודה להחרים מוצרי התנחלויות, ולנסח מדיניות השקעות שתבטיח שלא ישקיעו בחברות הפוגעות בזכויות של פלסטינים.

בשנים האחרונות מתרבים הארגונים האקדמיים האמריקאיים והבריטיים הנוקטים בגינוי של פעולות ישראל או אף בחרם נגד האקדמיה הישראלית. כך למשל, בשנת 2013 החליטה האגודה ללימודים אסיאתיים-אמריקאים, בה חברים כאלף חוקרים, לתמוך בחרם על ישראל. כמה חודשים לאחר מכן, החליטה האגודה ללימודים אמריקאיים על חרם אקדמי על ישראל, המגביל את הארגון עצמו מקיום שיתופי פעולה עם מוסדות אקדמיים ישראלים.

הדו״ח של האגודה האנתרופולוגית האמריקאית מונה עוד ארגונים קטנים יותר שדנו בחרם אקדמי על ישראל ואף נקטו צעדים שונים, ובהם האגודה ההיסטורית האמריקאית, שבה חברים 13 אלף חוקרים; האגודה לשפות מודרניות, שבה חברים כ-28 אלף חוקרים; האגודה ללימודי המזרח התיכון, שבה חברים כ-3,000 חוקרים; והאגודה הלאומית ללימודי נשים, שבה חברים כ-2,000 חוקרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ