כ-20 פלסטינים חדרו מרצועת עזה לישראל; בכיר חמאס: ירי רקטות יזיק למאבק

הצבא סגר על הפורצים כמה מטרים מעבר לגבול וירה לעברם רימוני גז במטרה לפזרם. בסוף השבוע פרצו נהרגו תשעה פלסטינים בעימותים נרחבים בצפון הרצועה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כ-20 פלסטינים פרצו היום (שני) את גדר המערכת בדרום רצועת עזה וחדרו אל תוך שטח ישראל. כוח צה"ל סגרו עליהם במרחק כמה מטרים מהגדר וניסו להסיגם במשך שעה ארוכה תוך ירי תחמושת חיה באוויר ורימוני גז. במשך כשעה וחצי שהו הפלסטינים בשטח ישראל, ובתום האירוע עוכב לתחקור אחד מהם. באירוע נפצעו שני פלסטינים.

בכל אחד מהימים האחרונים התקהלו פלסטינים סמוך לגדר המערכת. בצה"ל אומרים כי הכוחות מבקשים להכיל את האירועים ונמנע מלירות לגוף המפגינים כל עוד הפרות הסדר מרוחקות מיישובים ישראליים. נראה כי בעקבות מותם של תשעה פלסטינים מאש צה"ל בעימותים סביב הגדר התעורר בצבא חשש מפני ההשלכות של הרג אזרחים נוספים.

חמאס אינו מונע ממפגינים פלסטינים להתקרב אל הגדר ומשרד הפנים בעזה אף הכחיש היום דיווחים שלפיהם ניתנה הנחיה כזו. בארגון מבקשים לאפשר כך הפגנות הזדהות עם הפלסטינים בגדה המערבית ובירושלים מבלי להפעיל את הזרוע הצבאית ולהיכנס לעימות ישיר עם ישראל. סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, שלל קריאות לירי רקטות לעבר ישראל והסביר כי הדבר "יעביר את המערכה לשדה אחר ויכבה את האינתיפאדה העממית". ברצועה נשמעו בימים האחרונים קריאות למניעת ההתקרבות לגדר, בטענה שמדובר בהתאבדות שאין בצדה כל תועלת.

ביום שישי נהרגו שבעה צעירים פלסטינים ועוד כ-60 נפצעו בעימות עם כוח צה"ל בתהלוכה לעבר הגדר, ליד קיבוץ נחל עוז. בפיקוד הדרום אמרו כי כוח צה"ל פתח באש חיה לעבר משתתפים בהפגנה לאחר שרבים מהם התקרבו לגדר בצורה מסוכנת, ואחרים ניסו להצית חלק ממנה והשליכו רימון יד ובקבוקי תבערה. לפי הצבא מספר המשתתפים בתהלוכה היה חריג בגודלו, כ-3,000 איש.

למחרת נהרגו עוד שני נערים תושבי הרצועה מאש צה"ל סמוך לגדר. בצבא דיווחו כי עשרות פלסטינים חצו את הגדר וחמישה מהם נעצרו. לפי הודעה שפרסם הצבא, "בשעות האחרונות החלה הפרת סדר אלימה של עשרות פלסטינים בדרום הרצועה, במהלכה הובערו צמיגים ויודו אבנים לעבר הכוחות. המתפרעים ביצעו מספר ניסיונות לפגיעה בחיילים ובגדר תוך התקרבות אליה. לאחר אזהרות חוזרות ונשנות בוצע ירי לעבר פלג גוף תחתון של שלושה מסיתים מרכזיים, בכולם זוהתה פגיעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ