ארבעה פיגועים הבוקר: 3 נרצחו וכ-20 נפצעו בפיגועי דקירות, ירי ודריסה בירושלים ורעננה

יהודי דקר יהודי בקרית אתא: המשטרה בודקת אם הדוקר רצה לתקוף ערבי וטעה בזיהוי ■ שני מחבלים ירו ודקרו נוסעים באוטובוס בשכונת ארמון הנציב בירושלים, שני נוסעים נרצחו ■ בפיגוע דריסה ברחוב מלכי ישראל נרצח אדם אחד ■ בשני פיגועים ברעננה נדקרו חמישה בני אדם. המחבלים נתפסו ■ נתניהו מכנס דיון חירום בקבינט ■ ברקת: צריך להטיל סגר על השכונות הערביות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הפיגוע בארמון הנציב, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

גל הטרור נמשך: באחד הבקרים הקשים ביותר מאז התחילה ההסלמה אירעו ארבעה פיגועים ברעננה ובירושלים. בשני הפיגועים בירושלים נרצחו שלושה בני אדם, ושני פצועים פונו במצב קשה. בשני פיגועי הדקירה ברעננה נפצעו חמישה בני אדם, בהם אחד במצב קשה. בנוסף, יהודי דקר יהודי בקרית אתא, המשטרה בודקת אם הדוקר התכוון לתקוף ערבי וטעה. בעקבות סדרת הפיגועים, נתניהו יכנס היום דיון חירום של הקבינט המדיני-ביטחוני. 

בשכונת ארמון הנציב בירושלים עלו לאוטובוס שני מחבלים, כאשר אחד מהם חמוש באקדח והשני בסכין. השניים החלו לתקוף את הנוסעים עד שכוחות משטרה השתלטו עליהם. שניים מהנוסעים נהרגו ושבעה נפצעו, בהם שתי נשים באורח קשה. ההרוגים הם חביב חיים בן 78 מירושלים וגבר נוסף כבן 45. רעייתו של חיים, שושנה, היתה יחד עמו באוטובוס ונפצעה קשה. אחד המחבלים נהרג מירי השוטרים, השני נפצע באורח קשה ופונה לקבלת טיפול רפואי. שני המחבלים עלו על קו אוטובוס מספר 78 בתחנה הסמוכה לצומת הכניסה לשכונת ג'בל מוכבר. המחבלים הם בילאל אבו-גאנם ובהא עליאן, תושבי מזרח העיר. אבו-גאנם הוא שכן של המחבל שביצע את פיגוע הדריסה במלכי ישראל. 

צילומי אבטחה של הפיגוע ברחוב מלכי ישראל בירושלים. אזהרה: הסרטון קשה לצפייה.

גולן כהן לביא, עד ראייה לפיגוע בארמון הנציב, סיפר כי ראה אוטובוס ובו אדם דוקר אנשים. "מישהו שאל אותי אם יש לי נשק כי זה פיגוע. התקשרתי למשטרה ותוך כדי חסמתי את האוטובוס ואז הוא פתח את הדלתות. הנהג כבר לא היה שם. תוך כדי אני רואה את המחבל מתיישב במקום של הנהג, הבנתי שהוא מנסה לחטוף אוטובוס עם הנוסעים שלו". עד הראייה סיפר כי כשהמחבל ראה שהוא חוסם אותו הוא יצא לכיוונו עם סכין, אבל "הבין שהוא לא יכול לפגוע בי בגלל החלונות הסגורים, אז בשלב הזה הוא חזר לתוך האוטובוס כדי להביא אקדח. כל הזמן המשטרה איתי על הקו. ברגע שהוא כיוון אלי אקדח ברחתי עם האוטו. הייתי עם הגב אליו. הגיעו כוחות גדולים מאוד של משטרה ויס"מ ושמעתי יריות".

בהא עליאן, אחד ממבצעי הפיגוע בארמון הנציב, כתב בעבר בחשבון הטוויטר שלו: "תגידו לרשות שהרגיעה היא בידי העם ולא בידי אף אחד ממנהיגיה".

צילום: תמונת מסך מתוך טוויטר

פרשנויות: שתי מסקנות מפיגוע הילדים בפסגת זאב | לראשונה זה שנים, הפחד מחלק את ירושלים | נתניהו הציע ייאוש ודיכאון ונהג בדרך לא ראויה

זירת הפיגוע בארמון הנציב, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
ארבעה פיגועים בשעתיים - סיכום אירועיםקרדיט: דודו בכר, מדיה חברתית, רויטרס

זמן קצר לאחר מכן אירע פיגוע דריסה ברחוב מלכי ישראל. בפיגוע נרצח ישעיהו קרישבסקי, בן 59 מירושלים, ושלושה בני אדם נפצעו, בהם שניים בינוני. לאחר הדריסה המחבל יצא מהמכונית וניסה לדקור עוברי אורח. כוחות משטרה תפסו את המחבל. עד ראייה מהפיגוע במלכי ישראל סיפר כי "ראיתי אוטו נכנס בתחנה. הייתה התקהלות גדולה, הוצאתי את הנשק שלי ורצתי לכיוון, אבל הגיעו לפני שוטרים וחיילים שכבר ירו בו. היו שם שני דתיים פצועים קשה מאוד".  

מקורות פלסטיניים מדווחים כי המחבל שביצע את הפיגוע ברחוב מלכי ישראל הוא עלאא אבו ג'מאל, תושב ג'בל מוכבר ועובד חברת בזק. אבו ג'מאל הוא קרוב משפחה של מבצעי הפיגוע בהר נוף. ראש העיר ניר ברקת, שהגיע למקום הפיגוע בארמון הנציב, אמר: "המלצתי למערכת הביטחון להטיל סגר על השכונות הערביות גם במחיר שישלמו התושבים. לא לאפשר להם להיכנס לשכונות. החיים של תושבי ירושלים חשובים יותר מכל דבר אחר".

זירת פיגוע הדקירה הראשון הבוקר ברעננהצילום: דודו בכר

קרישבסקי, חסיד מחסידות קרלין, הוא דמות מוכרת בשכונות החרדיות בירושלים. הוא הוציא סדרת ספרים בשם פניני יהושע, שכוללים פרשנות על פרשות השבוע. הבוקר היה בדרכו לחברותא בה למד באופן קבוע והמתין לאוטובוס כשנפגע מרכבו של המחבל. הלוויתו יצאה בצהריים מבית המדרש פינסק שבשכונת בית ישראל. 

בסביבות השעה תשע, דווח על פיגוע דקירה ברחוב אחוזה 98 ברעננה. מחבל פלסטיני בן 22 ממזרח ירושלים, הגיע לתחנת אוטובוס והצליח לדקור אדם אחד. כמה אזרחים שהיו במקום השתלטו על המחבל וכמה מהם היכו ופצעו אותו באורח קשה עד להגעת כוחות הביטחון שפינו אותו לקבלת טיפול רפואי. עובר האורח שנפצע, גבר בן 32, פונה באורח קל לבית החולים מאיר בכפר סבא. 

זירת הפיגוע ברחוב מלכי ישראל בירושלים, היוםצילום: ליאור מזרחי
ישעיהו קרישבסקי
חיים חביב
אלון גובברג

בעת שהמתינו להגעת האמבולנס, הקיפו שוטרים את המחבל הפצוע כדי להגן עליו מכמה תושבים זועמים שביקשו לפגוע בו. כשנשאו את המחבל באלונקה, ניסו כמה אזרחים להגיע אליו, אולם נהדפו על ידי שוטרים. אחת הנשים במקום צעקה "קחו אותו ישר לבית קברות, תשכחו מבית החולים". 

כשעה וחצי לאחר מכן דווח על פיגוע דקירה נוסף ברעננה, הפעם בצומת שדרות ירושלים ורחוב אחוזה סמוך לבית לוינשטיין. לפי דיווחי מד"א והמשטרה, המחבל, עובד עירייה, בן 28 תושב מזרח ירושלים, הצליח לדקור ארבעה בני אדם, בהם אחד במצב קשה והיתר באורח קל. מהמשטרה נמסר כי לאחר מכן החל המחבל לרוץ לעבר רחוב אחוזה תוך שאזרחים רודפים אחריו. נהג מונית שעבר במקום הבחין במתרחש ופגע באמצעות רכבו במחבל ונהג משאית שעבר במקום, יחד עם אזרחים נוספים, הצליחו להשתלט עליו. כוחות גדולים של מרחב שרון שהיו במקום עצרו את המחבל והוא הועבר לטיפול רפואי. 

לאחר ארבעת הפיגועים, הותקפה תושבת טייבה ושני בניה הבוגרים על ידי יהודי בנתניה. תושב נתניה תקף אותם באמצעות מקל בחוף הים בעיר, ונמלט מהמקום. הוא נעצר סמוך למקום התקיפה. כמו כן, דווח כי יהודי תושב קרית אתא דקר יהודי מנהריה בקרית אתא ופצע אותו באורח בינוני. המשטרה חושדת כי הרקע לדקירה הוא לאומני, והחשוד ככל הנראה התכוון לפגוע בערבי וטעה בזיהוי. התוקף נעצר. תנ"צ ג'מאל חכרוש, סגן מפקד מחוז צפון, שביקר בזירת האירוע בקרית אתא  מסר כי כוונותיו של הדוקר טרם הובררו עד תום ושני כיווני החקירה השונים טרם נשללו.

בשעות הערב נפצעה ישראלית בת 24 באורח קל בתאונת דרכים שנגרמה ככל הנראה מיידוי אבנים בכביש 317 דרומית לסוסיא. באירוע אחר, בכביש 437 מחיזמא לכיוון מישור אדומים, נרגם אוטובוס באבנים. האוטובוס אמנם היה ריק מנוסעים, אך הנהג, ישראלי כבן 42, נפצע באורח קל.

פצועה בזירת פיגוע הדקירה השני היום ברעננהצילום: דודו בכר

בעקבות שורת הפיגועים ברחבי הארץ, יכנס היום ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון חירום של הקבינט המדיני-ביטחוני. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי הקבינט יחליט על צעדים נוספים לאור גל הטרור הנמשך. השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, קיים התייעצויות והערכת מצב לאור האירועים, כאשר נשקלו כמה צעדים מידיים ובהם הטלת סגר על שכונות במזרח ירושלים והקלות בקבלת רישיונות לכלי ירייה.

מפקד מרחב שרון, תת ניצב קובי שבתאי, תיאר את האירוע הראשון ברעננה וסיפר כי בסביבות השעה תשע "התקבל דיווח על אירוע דקירות ברעננה. כוחות גדולים של משטרה הגיעו לזירה ומצאנו פצוע אחד מדקירות במצב בינוני קל, תושב רעננה ומחבל פצוע, תושב מזרח ירושלים בשנות ה-20 לחייו שדקר אותו. מממצאים ראשונים עולה כי היתה תגובה מהירה של הנדקר עצמו ואזרחים שהשתלטו על המחבל וכוחות גדולים של משטרה שהגיעו מהר למקום". 

ראש העיר רעננה זאב בילסקי, שהגיע למקום הפיגוע, אמר כי הוא "יכול להגיד מתוך השיחה עם הפצוע שהוא במצב בסדר". לדבריו, "המחבל מיד נוטרל, התושבים מנעו פציעות נוספות. בעקבות האירוע, ננסה להביא עוד יותר אנשי ביטחון. המחבל צעיר, לך תדע מה עובר לאנשים האלה בראש".

אתמול נפצעו ארבעה בני אדם בארבעה פיגועי דקירה בירושלים, ביום הקשה ביותר בעיר מאז התחיל גל האלימות. בפיגוע החמור ביותר, בן 13 נדקר אנושות ובן 25 נפצע קשה בשכונת פסגת זאב. השניים הותקפו בידי שני פלסטינים, בן 17 שנהרג מירי השוטרים ובן 13 שנפצע קל. בשעות הערב, ניסה מחבל לדקור ולחטוף את נשקו של חייל בכניסה לעיר, והוא נורה ונהרג. פיגוע נוסף התרחש בשעות הצהריים בצומת המטה הארצי, שם ניסתה מחבלת לדקור שוטר. בשעות הבוקר נורה צעיר פלסטיני למוות לאחר שניסה לדקור שוטרי מג"ב בשער האריות. 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ