20 אלף הפגינו בסכנין נגד "מדיניות ההרג והנישול של הממשלה"

בעצרת, שבה נכחו חברי כל התנועות והמפלגות הערביות, תקפו הדוברים את נתניהו והאשימו אותו בהסלמה. ראאד סלאח: "אנחנו לא נכנעים, ננצח או נמות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בסכנין, בחודש שעבר

כ-20 אלף מפגינים השתתפו היום (שלישי) ב"עצרת מחאה נגד הממשלה ומדיניות ההרג והנישול" כלפי הפלסטינים ברחבת עיריית סכנין. בעצרת, הגדולה ביותר מאז החל גל האלימות הנוכחי, יוצגו כל המפלגות והתנועות הפוליטיות בחברה הערבית. המשטרה נערכה בכוחות גדולים בכניסה לעיר ומסרה כי כמה עשרות מפגינים, חלקם רעולי פנים, נעו לעבר אזור התעשייה הסמוך "בכוונה להתעמת עם הכוח". העצרת התפזרה לבסוף ללא אירועים אלימים.

ראש העיר סכנין וממלא מקום יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, מאזן גנאיים, אמר בעצרת: "הזהרנו מבעוד מועד ואמרנו 'תעצרו את הקיצונים', אבל אף אחד לא הקשיב. העם הפלסטיני יצא להגן על זכויותיו ולמען העצמאות והשחרור מהכיבוש. אין ויתור על הזכות הבסיסית לעצמאות ולחופש של העם הפלסטיני. על ההנהגה הפלסטינית לפעול למען האחדות ולמען השגת העצמאות. אנו קוראים לקהילה הבינלאומית לפעול לאלתר למען השגת זכויותיו של העם הפלסטיני".

מפגינים בסכנין, היוםצילום: ג'קי חורי

יו"ר חד"ש מוחמד ברכה הוסיף: "המאבק שלנו קשה. למען השגת הזכויות ולמען העצמאות של העם הפלסטיני, אנחנו אומרים לנתניהו - ההסלמה היא המדיניות שלך, אתה הובלת להסלמה ואתה נושא באחריות לכל טיפת דם. מי שהוביל להסלמה ופיצוץ לא יכול לראות ברסיסים של הפיצוץ אחראים לשפיכות הדמים. צבא יכול לנצח צבא, אבל לא יכול לנצח עם".

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר: "מסגד אל-אקצא הוא מסגד למוסלמים, נקודה, ומי שלא מתאים לו שידפוק את הראש בקיר. כבר הזהרנו מזה חודשים שמה שעושים באל-אקצא ידליק אינתיפאדה. אף אחד לא הקשיב ועכשיו כולם שואלים מה קרה. אתם משקרים, פגעתם במסגד ואתם מנסים לשנות את הסטטוס-קוו עם שינוי שעות הפתיחה והכניסה של השערים". במענה לטענות על הסתה מצד ח"כים ערבים הוסיף טיבי: "מדיניות הכיבוש וההרס של נתניהו היא המסיתה, הוא המסית הגדול והאחראי לשפיכות הדמים".

מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, אמר: "אנחנו לא נכנעים - מנצחים או מתים. צריך להוציא אל מחוץ לחוק לא את התנועה האיסלאמית, אלא את הכיבוש בירושלים ובשטחים הפלסטיניים. אנחנו לא מפחדים מהאיומים ומההסתה או מהאפשרות שניכנס לבית הסוהר למען מסגד אל-אקצא. הם יכולים להרחיק אותנו עד השמים אבל תמיד נחזור. ובקרוב יוסר הכיבוש מעל אל-אקצא".

יו"ר מפלגת בל"ד וחבר הכנסת לשעבר, ואסל טהה, הוסיף: "אנחנו לא קוראים לאלימות, להיפך - מי שקורא לאלימות זו הממשלה והעומד בראשה, ואנו קוראים להם להפסיק עם ההסתה הזו. בנינו ובנותינו מרגישים מאוימים היום". 

בעיריית סכנין ובוועד העממי בישוב ציינו כי סדרנים מלווים את התהלוכה על מנת למנוע חיכוך עם המשטרה, בשל החשש מכך שהתהלוכה תתפתח מהפגנה לעימות אלים עם כוחות המשטרה.

ההפגנה התקיימה בתום יום שבו הוכרזה שביתת מחאה בחברה הערבית. ההיענות לקריאה לשבות היתה רבה יחסית וגם בתי עסק פרטיים נסגרו. השביתה והתהלוכה מהוות מעין מבחן מנהיגות ושליטה של ועדת המעקב והמפלגות בחברה הערבית, לאחר ששתי תהלוכות שהתקיימו בשבועיים האחרונים לא הצליחו למשוך קהל רב: בתהלוכה לציון 15 שנים לאירועי אוקטובר 2000 שהתקיימה בסכנין השתתפו כ-1,500 איש, רובם מקומיים; בתהלוכה שהתקיימה בשבת בנצרת, ביוזמת חד"ש ובתמיכת ועדת המעקב, השתתפו כמה מאות מפגינים, ורוב המפלגות הדירו ממנה את רגליהן.

היום פנה ראש הרשימה המשותפת איימן עודה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה להעמיד את ראש הממשלה בנימין נתניהו לדין בגין הסתה ולשון הרע. זאת בעקבות נאומו של נתניהו בפתח מושב הכנסת אתמול, שבו תקף "הנהגה מסיתה של אנשי בל"ד הקומוניסטים, שמאחוריהם שובל של דגלי דאעש". 

בפנייתו לווינשטיין כתב ח"כ עודה כי "במקום להפיץ שקרים, היה על ראש הממשלה לגבות את חברי הכנסת מטעם הרשימה המשותפת, אשר מגנים בכל תוקף את ארגון הטרור דאעש ומתנגדים מעל כל במה להרג חפים מפשע ולשפיכות דמים". לדבריו, לאור המצב המתוח דבריו של ראש הממשלה הם בגדר הסתה לגזענות ומקבעים סטיגמות שקריות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ