נתניהו מכנס את ישיבת הקבינט: "ננקוט צעדים תקיפים נגד גורמי הטרור וההסתה"

פקיד בכיר ציין כי השרים, המכונסים שעות ארוכות בקבינט, דנים בין השאר באפשרות לתגבר כוחות משטרה בחיילים, לאשר הצבת מחסומים בכניסות וביציאות ממזרח י-ם ובהרחבת הריסת בתי מחבלים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הקבינט המדיני-ביטחוני מכונס במשך שעות ארוכות, מהשעה 16:30, ודן בגל הפיגועים שהתרחש היום (שלישי) ולקבל החלטות על תגובה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבת זיכרון לשר לשעבר רחבעם זאבי במליאת הכנסת, כי הקבינט "יחליט על צעדים תקיפים במלחמה נגד גורמי ההסתה והטרור שייושמו בשטח במהירות האפשרית".

פקיד בכיר בירושלים ציין כי בישיבת הקבינט צפויים השרים לדון באפשרות לתגבר את כוחות המשטרה באמצעות חיילים מיחידות כמו המשטרה הצבאית או פיקוד העורף כדי לסייע לשוטרים במשימות שונות. בנוסף צפויים השרים לאשר הטלת "כתרים נושמים" על השכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים, כלומר, תותר כניסה ויציאה מהשכונות אולם יוצבו מחסומים בכניסות וביציאות כדי לבדוק כלי רכב חשודים.

נתניהו בנאומו בכנסת, היוםצילום: מוטי מילרוד

הפקיד הבכיר ציין כי בשלב זה לא צפוי הקבינט לקבל החלטה להטיל סגר על הגדה המערבית וזאת בשל העובדה שהמצב בגדה רגוע יחסית ואין רצון לפגוע באוכלוסיה ולגרום לתסיסה נוספת. צעד נוסף בו ידונו שרי הקבינט הוא הרחבת הריסת בתי המחבלים והטלת סנקציות נגד משפחות של מחבלים. 

נתניהו הגיע לנאום בכנסת במהלך הפסקה בישיבת הקבינט. הוא אמר כי לא יהסס להשתמש בכל האמצעים שברשות ישראל כדי להחזיר את השקט על כנו. "ישראל תבוא חשבון עם המרצחים ועם כל מי שמסייע להם", אמר. "לא רק שלא ייהנו מזכויות, נגבה מהם את כל המחיר. כל מי שינסה לפגוע בנו ידו תיגדע. אני בטוח שהפעולות שאנחנו ננקוט יביאו להכרה בצד השני שהטרור לא משתלם. מחולליו ישלמו את המחיר המלא".

ראש הממשלה פנה בדבריו לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) וקרא לו להפסיק את ההסתה בנוגע לפעולות ישראל בהר הבית. "מנהיג אמיתי חייב להפגין אחריות. עצור את ההסתה שיוצאת מתחומי הרשות", אמר נתניהו. "עליך להילחם בקיצונים שגורמים לחפים מפשע לשלם מחיר יקר. אם תהיה הידרדרות כתוצאה מההסתה אתם תישאו באחריות לכך. אתה תעשה את המוטל עליך ואנחנו נעשה את המוטל עלינו".

בנאומו התייחס ראש הממשלה גם למתיחות בקרב אזרחי ישראל הערבים. "אל תלכו שולל אחרי אנשים שרוצים להצית אש במדינה", אמר נתניהו.  "התייצבו מול הקנאים ומול הקיצונים". ראש הממשלה פנה גם לציבור היהודי וקרא להימנע מפגיעה בחפים מפשע. "מי שייקח את החוק לידיו ישלם את המחיר", אמר.

אחרי שנתניהו סיים את נאומו התחדשה ישיבת הקבינט והיא צפויה להימשך עד שעות הלילה. במהלך הישיבה תיבחן האפשרות להטיל סגרים וכתרים על הגדה המערבית ועל שכונות פלסטיניות במזרח ירושלים. כמו כן תיבחן האפשרות לגייס מילואים ולהכניס גם כוחות צבא לאזור ירושלים כדי לסייע לכוחות משטרה ומשמר הגבול. 

בתוך כך, דובר משרד החוץ האמריקאי ג'ון קירבי גינה הערב את גל הפיגועים שהתרחש היום בירושלים וברעננה ובו נרצחו ונפצעו אזרחים ישראלים. "אנחנו מגנים זאת בחריפות הרבה ביותר ואבלים על כל אובדן חיים של חפים מפשע – ישראלים או פלסטינים", אמר קירבי.

לדבריו, ארה"ב סבורה שיש חשיבות רבה לגינוי האלימות ולמלחמה בהסתה. "אנחנו נמצאים בקשר שוטף עם ממשלת ישראל ועם הרשות הפלסטינית", אמר קירבי. "אנחנו מודאגים מאוד מההסלמה במתיחות וקוראים לעל הצדדים לבצע צעדים להשבת השקט ולהימנע מצעדים שיביאו להסלמה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ