פרשנות || סגר על מזרח ירושלים יהיה הרסני לשני חלקי העיר

לא רק שלא ניתן להפריד בין שני חלקי העיר באבחה אחת ולא רק שהמהלך יהיה הודאה באשליית איחוד ירושלים - ההשלכות של צעד כזה יהיו הרסניות גם במערב העיר ויפגעו בכלכלתה. ויש מי שימצא בכך נקודת אור

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפיגוע בארמון הנציב השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

12 פיגועים וניסיונות פיגוע אירעו בירושלים בשבועיים האחרונים. רובם היו ניסיונות דקירה שהסתיימו במותו של המחבל זמן קצר לאחר שהספיק לדקור ולפצוע אזרח או שוטר. אתמול (שלישי) היה היום הקטלני מכולם - שלושה הרוגים בשני פיגועים שאירעו באותה השעה. החידוש של אתמול היה השימוש באקדח בפיגוע בארמון הנציב, וגם האפשרות שלא ניתן לבטל ששלושת המחבלים היו מתואמים ביניהם. עלא אבו ג'מל, המחבל הדורס מרחוב מלכי ישראל, הוא שכנו של אחד משני המחבלים מארמון הנציב. בנוסף הוא בן דודם של ראסן ועודאי אבו ג'מל, שביצעו את הפיגוע בבית הכנסת בשכונת הר נוף לפני שנה. רק בשבוע שעבר פוצץ ביתו של ראסן, אך בניגוד לתקוותיהם של תומכי הריסות הבתים נראה שהמעשה לא הרתיע את בן דודו מביצוע מעשה דומה. במתכוון או שלא, הוא נטל גם אותו סוג של סכין קצבים מרובע, קופיץ, שהציבור הישראלי זוכר מהתמונות ספוגות הדם מבית הכנסת.

אתמול המשיכה גם המגמה של התפשטות הפיגועים הרחק מהאזור שבו התחיל גל האלימות - העיר העתיקה. לכך ולתוצאה הקטלנית היתה השפעה דרמטית על השגרה בירושלים. הכבישים והעסקים התרוקנו, מסוקים טרטרו לאורך רוב היום בשמים, סירנות ניסרו שוב ושוב באוויר וברחובות נראו מראות מבשרי רעות: חיילים רצים עם רובים דרוכים בעקבות שמועה על פיגוע נוסף; עוברי אורח מתשאלים פלסטיני צעיר לזהותו וזה מתחזה ליהודי; שוטרים עורכים חיפוש אלים על פלסטיני אחד ומאלצים אחר להתפשט ולחלוץ את נעליו. הרשתות החברתיות מלאו באין-ספור שמועות על פיגועים שלא היו בכל פינה בעיר.

>> אינתיפאדה שלישית? מי אשם? כמה זמן זה יימשך ומה אפשר לעשות? היום בצהריים: עמוס הראל עונה לשאלותיכם

תחושת החירום והזעם שריחפו באוויר חייבו את ראש העיר ואת השרים בתשובות. התשובה שעלתה אתמול לראשונה על הפרק, להטיל סגר על שכונות מזרח ירושלים, היא אולי הגרועה ביותר שאפשר היה למצוא. לא רק שלא ניתן להפריד בין שני חלקי העיר באבחה אחת, בטח לא באופן שימנע מפלסטינים שרוצים לפגע לעבור מצד לצד; לא רק שזו הודאה באשליית איחוד ירושלים; אלא שההשלכות של צעד כזה יהיו הרסניות לשני חלקי העיר.

שוטרים מבצעים חיפוש על גופו של צעיר פלסטיני במזרח העיר, אתמולצילום: אי־אף־פי

חוקר מכון ירושלים לחקר ישראל, מריק שטרן, חוקר זה תקופה את הקשרים הכלכליים בין שני חלקי העיר ובעיקר את דפוסי ההעסקה של פלסטינים במערב ירושלים. לפי ניתוחו, כמעט מחצית מהעובדים במזרח העיר מועסקים במערבה או בחלקים אחרים של ישראל. במערב העיר לבדה עובדים 35 אלף פלסטינים ממזרח ירושלים. כלומר, 35 אלף משפחות פלסטיניות תלויות בקשרים הכלכליים בין שני חלקי העיר.

התלות של מזרח ירושלים בפרנסה מהמערב היא ברורה, אבל אינה חד-כיוונית. לדברי שטרן "שיעורם היחסי של העובדים במזרח העיר בענפי כלכלה מסוימים הופך אותם לחסרי תחליף, ודאי לא באופן מיידי". עובדי מזרח ירושלים הם 75% מעובדי המלונאות בעיר, 65% מהעובדים בענף הבנייה, 52% מהעובדים בתחבורה, 29% מהעובדים בתעשייה ו-20% מהעובדים בענפי הבריאות והרווחה. בשנים האחרונות חל גידול גם במספר העובדים במכירות ובשירותים. כך שסגר על מזרח ירושלים יביא למשבר כלכלי מיידי וחריף בכל העיר.

כל זה, מבלי לחשב את המשמעות של התרחקות תושבי מזרח ירושלים מהחנויות במערב העיר. בקיץ בשנה שעברה, בעקבות חרם חצי-רשמי של הפלסטינים על מערב ירושלים, דיווחו חנויות בקניון מלחה על ירידה של כ-15%. שטרן גם מדגיש שרובם המוחלט של מבצעי הפיגועים לא באו מקרב פלסטינים המועסקים במערב העיר. עלא אבו ג'מל, שהועסק בחברת "בזק", הוא החריג. 

בשעות אחר הצהריים נאספו בכיכר ציון עשרות רבות של צעירים עם דגלי ישראל להפגנה ספונטנית. הם שרו "עושה שלום במרומיו" ורקדו במעגלים. לא הרחק מהם ישבה חבורת צעירים, שהעבירו מיד ליד אלה מתקפלת ודיברו על יעילותה בהדיפת מחבלים. אדם מבוגר, חרדי למראה, הסתובב על פסי הרכבת הקלה וצעק "מוות לערבים" לעוברים ושבים. הרכבות עצמן עברו הלוך ושוב ריקות כמעט מנוסעים. ברשתות הימין הקיצוני נשלחו הנחיות התנהגות: "לא לעמוד ליד שום ערבי בשום מצב! מהיום כל ערבי הכי נחמד והכי אוהב שלומד ועובד אתכם הוא סיכוי מאוד גבוה למחבל". אבל בתוך בתי הקפה, המסעדות והחנויות במרכז העיר המשיכו עובדים ערבים ויהודים לעבוד יחד. נראה שהקשרים העסקיים והחברתיים שנוצרו בירושלים ב-48 שנות איחוד לא יינתקו גם בסערה הנוכחית. מי שרוצה ימצא בזה נקודת אור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ