הקלות בנשיאת נשק: המדינה תתיר לרשויות לאשר החזקת כלי ירייה

מאז פורסמו ההקלות, התקבלו במשרד לביטחון הפנים פניות רבות. בעבר נשמעה ביקורת על מתן הקלות, בטענה שכלי הנשק אינם מפוקחים כראוי

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים61
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בעקבות גל הפיגועים ברחבי הארץ, הורה הבוקר (רביעי) השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הקלות בקבלת רישיון נשק. במסגרת המדיניות החדשה, תוכל כל רשות מקומית הנמצאת ברשימת "היישובים הראויים", שלפי הגדרת המשטרה תושביהם והעובדים בהם יכולים לקבל רישיון לנשיאת נשק, לתת הרשאה להחזקת כלי ירייה. לדוגמה, כך על פי המשרד לביטחון הפנים, בירושלים תוכל העירייה לתת למורים במגזר החרדי, שהוא בין המותקפים ביותר, רישיון מיוחד להחזקת כלי ירייה. מאז שפורסמו ההקלות, התקבלו פניות רבות במשרד לביטחון הפנים והמענה הטלפוני לפונים קרס.

"לאור המצב הביטחוני, החלטתי להקל על קבלת רישיון להחזקת נשק", אמר ארדן. "בשבועות האחרונים אזרחים רבים סייעו למשטרת ישראל לנטרל מחבלים שביצעו פיגועים. אזרחים מיומנים בהפעלת נשק הם גורם מכפיל כוח במאבק מול הטרור ולכן פעלתי למתן הקלות בתקופה זו".

השר ארדן במשרד ראש הממשלה בירושלים, השבועצילום: עמית שאבי

על פי המדיניות החדשה שאישר השר, הזכאים לקבל רישיון נשק יהיו קצינים בדרגת סגן ומעלה או נגדים בדרגת רס"ר ומעלה המשרתים בצה"ל, בסדיר או במילואים, ואנשי יחידות מיוחדות וגדס"רים בסדיר או במילואים, בהווה או בעבר. כמו כן, אזרחים בוגרי קורסי מאבטחים ברשות שדות התעופה, בשב"כ או במוסד הכשרה שאושר על ידי משטרת ישראל, יוכלו גם כן לקבל רישיון נשק.

כמו כן, במסגרת ההוראה החדשה, הנחה השר ארדן להסיר מגבלות בירוקרטיה שהוטלו בכל הנוגע לבקשות להחזקת כלי ירייה ב"יישוב ראוי". כך, ברשויות שהוגדרו כ''יישוב ראוי'', תוכל הרשות המקומית לתת הרשאה להחזקת כלי ירייה לתושבי הרשות או לנמצאים ביישוב, בכפוף להוראות החוק ולאישורים הנדרשים.

לפי המדיניות החדשה, בעת החלפת נשק לא תיבחן מחדש עילת הזכאות של בעל הרישיון. כמו כן, השר הנחה את הגורמים המקצועיים לבחון שיפור מיומנות ומקצועיות מחזיקי הנשק הפרטי, לרבות קיצור פרק הזמן בין האימונים, טיוב וסוג ההכשרה.

בשנים האחרונות ביקשו גורמים במשרד לביטחון הפנים דווקא לצמצם את מספר הקריטריונים המאפשרים לאזרח לשאת נשק. זאת, בעקבות מקרים רבים בהם נשק ברישיון שימש לרצח - במיוחד במשפחה. כך למשל , החל משנת 2014 בוטל ה"תבחין המשמר", שאפשר לכל מי שנשא נשק ברישיון יותר מעשר שנים להמשיך לשאת אותו כחוק, גם אם אינו עומד בקריטריון שבזכותו קיבל מלכתחילה את רישיון הנשק. כמו כן, בשנים האחרונות בוטל ההיתר לנשיאת נשק עבור יהלומנים ובעלי חנויות זהב.

מדיניות ה"אקדח לכל אזרח" לרוב צפה ועולה לאחר אירועים ביטחוניים, כאשר יש הטוענים כי אם מספר הנושאים בנשק יגדל, אזי הביטחון האישי של האזרחים יגבר גם כן. מנגד, המתנגדים להרחבת מספר נושאי הנשק בישראל טוענים כי אין די פיקוח ובקרה על אותם בעלי נשק ברישיון. הדבר בא לידי ביטוי הן עבור בעלי הנשק הפרטי בישראל - אזרחים שעומדים בקריטריונים שנקבעו מראש על ידי המשרד לביטחון הפנים, והן עבור בעלי הרישיון לנשק ארגוני - מאבטחים ועובדי תעשיות ביטחוניות.

כך לדוגמה, לאחר מסע הרצח של איתמר אלון בסניף הבנק בבאר שבע בשנת 2013, התברר כי המשרד לביטחון פנים מתבסס על תצהיר בריאות בלבד המוחתם על-ידי רופא המשפחה, ולא נבדקת כשירותו הנפשית של מבקש הרישיון. במשרד אף הסתמכו כי אם אדם כבר אינו זכאי יותר לקבלת רישיון נשק בהתאם לקריטריונים (נניח, עבר להתגורר לישוב שהתושבים בו אינם זכאים לשאת נשק), הוא בעצמו זה שיפנה לפקידי רישוי כלי הירייה, ויודיע על כך. בעקבות מקרהו של אלון, שנשא בנשק בשל "תבחין משמר", הוחלט לבטל קריטריון זה, ולא לאפשר לבעלי רישיון נשק מעל לעשר שנים לקבל היתר לנשיאת נשק לעד.

תפוצת כלי הנשק בישראל עלתה לדיון בעיקר בכל הנוגע למאבטחים, והיעדר אכיפת התקנה שדרשה לאסוף את כלי הנשק מאנשי האבטחה בתום יום עבודתם.  פעילותה של "האקדח על שולחן המטבח", קואליציית ארגוני נשים וזכויות אדם, שפרסמה את מספר הנשים שנרצחו על-ידי בני זוגן שעבדו כמאבטחים, העלתה לתודעה הציבורית את הבעיה שנוצרה עקב אי-יישום התקנה. בעקבות הפעילות הציבורית, ערך המשרד רפורמה מקיפה בנושא. תחילה חייב התקנת כספות בבית המאבטחים ואז אסר על נשיאת נשק מחוץ למקום העבודה כלל.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ