עבאס האשים את ישראל בהוצאה להורג של המחבל בן ה-13: נמשיך להגן על עצמנו

בלשכת ראש הממשלה הגדירו את דברי הנשיא הפלסטיני כ"הסתה ושקר", וציינו כי "הנער עליו הוא מדבר חי ומאושפז בהדסה לאחר שדקר ילד ישראלי בזמן שרכב על אופניו"

ג'קי חורי
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי
ברק רביד

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) התייחס הערב (רביעי) בנאום ברמאללה לאירועים האחרונים במזרח ירושלים ובגדה המערבית, והאשים את ישראל ב"הוצאה להורג" של בן ה-13 שביצע את הפיגוע בפסגת זאב. 

בתחילת דבריו התייחס עבאס להסלמה הביטחונית ואמר כי "בימים אלה התגברו המתקפות על עמנו ועל האזורים הקדושים באופן שמסכן את השלום והשקט", וזאת לדבריו, "באופן שמצריך התערבות בינלאומית".

הנשיא הפלסטיני, שנאם מהמוקטעה לרגל ראש השנה ההיג'רית, אמר כי הפלסטינים לא יסיכימו לשנות את הסטטוס קוו במסגד אל-אקצא ולא יאפשרו להעביר תוכניות ישראליות שמשמעותן פגיעה בקדושת המקום. "רק לנו יש זכות על אל אקצא כפלסטינים וכמוסלמים ואין זכות עליו לאף אחד אחר".

עבאס האשים את ישראל, כאמור, ב"הוצאה להורג" של בן ה-13 שביצע את הפיגוע בפסגת זאב (למרות שלא מת והוא מאושפז כעת במצב קשה) ואמר כי "לא נסכים להמשך המצב הקיים באדמתנו, ולא למדיניות הכיבוש ולתוקפנות של ישראל ומתנחליה שעושים טרור לעמנו, בתינו, עצינו, המקומות הקדושים שלנו, ולכך שמוציאים להורג את בנינו בדם קר, כפי שעשו עם הילד אחמד מנאסרה (מבצע הפיגוע בפסגת זאב) וילדים נוספים בירושלים ובמקומות אחרים. אנחנו נמשיך במאבקנו הלאומי המתבסס על הגנה עצמית".

הוא הוסיף כי בכוונת הפלסטינים להמשיך לפנות לבית הדין בהאג "על רצח משפחת דוואבשה, הילד אבו חדיר וההוצאות להורג".

עבאס קרא לבני העם הפלסטיני "לאחדות, לחימה ועירנות לתוכניות הכיבוש שכוונתן לבטל את 'הפרויקט הלאומי שלנו'. אנחנו לא נפסיק להגן על בנו עמנו, וזו זכותנו".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה לנאום כי "דבריו של אבו מאזן הערב הם דברי הסתה ושקר. הנער עליו הוא מדבר חי ומאושפז בהדסה לאחר שדקר ילד ישראלי בזמן שרכב על אופניו. בעוד ישראל שומרת על הסטטוס קוו בהר הבית, אבו מאזן בדברי ההסתה שלו עושה שימוש ציני בדת וכך גורם למעשי טרור".

מוקדם יותר היום, פרסמה המשטרה סרטון המתעד את הפיגוע שלשום בפסגת זאב בירושלים שבוצע על ידי שני מחבלים שפעלו יחד – בני 13 ו-17. בסרטון נראים השניים רודפים אחר יהודי שנמלט לאחר שדקרו אותו ופצעו אותו קשה בפסגת זאב. בתום המרדף הנערים עוזבים אותו, וממשיכים בסכינים שלופים לפתחה של חנות ממתקים בשדרות משה דיין. שם מבחינים המחבלים בילד יהודי בן 13 יוצא מהחנות ורוכב על אופניו. הם דוקרים אותו בצווארו ופוצעים אותו אנושות. אחר כך נראה אחד המחבלים נתקל בכוחות מג"ב, רץ לעברם כשסכין בידו ולאחר זמן קצר נורה למוות על ידי השוטרים.

בתוך כך, מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף ד"ר סאיב עריקאת האשים את חברי הקוורטט והקהילה הבינלאומית בכניעה לתכתיבים הישראלים ולסרבנות הישראלית. זאת, בשל ההחלטה לדחות את ביקור משלחת מטעם הקוורטט שהיתה אמורה לבקר היום ברמאללה בצל ההסלמה בשטח.

עריקאת שיגר היום מכתב חריף לנציגי הקוורטט בעקבות דחיית הביקור, וצירף דו"ח תחת הכותרת "ההפרות של ישראל כלפי הפלסטינים בחודש האחרון": "נציגי הקוורטט בחרו לבטל את הביקור המתוכנן באזור על פי בקשת ישראל, וזה מעביר מסר מדאיג לפיו הקהילה הבינלאומית נכנעת לתביעה הישראלית בכך שלא תתערב בנעשה ולא תעמוד נגד ההפרות והתוקפנות שמובילה ישראל כלפי העם הפלסטיני".

מלשכתו של עריקאת נמסר עוד כי מתחילת החודש ישראל הוציאה להורג שלושים פלסטינים, מתוכם שמונה ילדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ