מערכת הביטחון צפויה לאשר בניית גדר מסביב לרצועה הדומה לזו שבגבול מצרים

בעקבות ההסלמה הביטחונית והאירועים האחרונים בגבול הרצועה, בצה"ל נערכים לאפשרות של צעדות המונים מעזה לישראל - כמו אלו שאירעו בגבול סוריה ב-2011

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלסטינים בגבול רצועת עזה, אתמולצילום: רויטרס

במערכת הביטחון צפויים לאשר בימים הקרובים בניית גדר מאסיבית ברצועת עזה, בדומה לזו שנבנתה בגבול ישראל-מצרים. בשנה האחרונה גובשה בפיקוד הדרום תוכנית עבודה לבניית הגדר החדשה, אך עד כה לא נמצא לה מימון.

התוכנית, שכונתה "זוהר דרומי", הוצגה לדרג המדיני וכללה את הקמתן של שתי גדרות מסביב לרצועה שיגבילו תנועת אנשים תחת פיקוח התצפיות הצבאיות וכלי רכב בלתי מאוישים.

בימים הקרובים צפוי להתקבל אישור לבניית חלק מהתוכנית - גדר גבוהה, בדומה לזו שנבנתה בגבול ישראל מצרים ושבנייתה החלה גם בגבול ירדן. הבנייה מתוכננת לאורך של 65 ק"מ.

כמו כן, בצה"ל נערכים לאפשרות של צעדות המונים מעזה לישראל, כמו אלו שאירעו באירועי הנכבה והנכסה בגבול ישראל-סוריה בשנת 2011. באחד ממקרי חציית הגדר שאירעו בימים האחרונים, הגיעה קבוצה של פלסטינים מעזה עד למאה מטרים בתוך שטח ישראל, באזור קיבוץ בארי. בצה"ל השלימו את התחקירים שנערכו לאחר חצייתם של עשרות רבות של פלסטינים מעזה לשטח ישראל. בכירי הצבא מגבים את פעילות הכוחות, על אף שזו הביאה למספר גבוה של נפגעים בצד העזתי - שבעה פלסטינים שנהרגו לפי הצבא ו-30 לפי דיווחי הפלסטינים. 

בתקרית ביום שישי האחרון, מדווחים בצבא כי נזרקו שישה רימוני יד, מטענים מאולתרים ובקבוקי תבערה בסמוך לנחל עוז. בנוסף, הוצתה ונפגעה הגדר במקום לאורך מאות מטרים. בצבא מגבים את פעילות הכוחות במקום, וטוענים כי לא היה במקום התרשלות או כשל ערכי מצד הכוחות. על כן, לא צפויה להיפתח חקירת מצ"ח במקרה זה. עם זאת, בתחקירים התגלה כי חל כשל מקצועי באופן פעילות הכוחות, בין היתר בהפעלת צוותי הצלפים באזור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ