ארדן: משרד החוץ האמריקאי עוין את ישראל באופן מסורתי

דובר משרד החוץ האמריקאי אמר אתמול כי ראה דו"חות שיכולים להעיד על שימוש בכוח מופרז מצד ישראל. השר לביטחון פנים: ברור לכל אזרחי ישראל שאבו מאזן צריך ללכת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדן במשרד ראש הממשלה, השבועצילום: עמית שאבי

השר לביטחון פנים גלעד ארדן תקף הבוקר (חמישי) את משרד החוץ האמריקאי ואמר כי "מחלקת המדינה האמריקאית באופן מסורתי עוינת את מדינת ישראל". זאת בהתייחסו לטענתה כי ישראל מפעילה כוח מופרז בסכסוך עם הפלסטינים — טענה אותה כינה מופרכת ומעוותת. 

ארדן התייחס בראיון לגל"צ לדבריו של דובר משרד החוץ האמריקאי ג'ון קירבי שאמר בתדרוך היומי לכתבים אתמול כי ראה דו"חות המצביעים על פעילות שיכולה להעיד על שימוש בכוח מופרז מצד ישראל. "אני מצפה מהממשל האמריקאי לומר את דברו בעניין הזה", אמר ארדן. "מדינת ישראל מבינה היטב מה המורכבות של המאבק בטרור, ועדיין ללכת שולל אחרי שקרים שמוצגים למחלקת המדינה האמריקאית זה אכן מאוד מאוד מוזר, חובבני ואף למטה מכך".

בציוץ בטוויטר הוסיף ארדן כי דברי דובר משרד החוץ האמריקאי "מופרכים ומעוותים". בראיון הוא הדגיש כי "משטרת ישראל לא פוגעת באף אזרח חף מפשע. משטרת ישראל והאזרחים בישראל מבצעים פעולות התגוננות והצלת חיים במסגרת החוק". 

בהתייחסו לנאומו אמש של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) שהאשים את ישראל בהוצאה להורג של פלסטינים "בדם קר", אמר ארדן כי "החל מאמש ברור לכל אזרחי ישראל שאבו מאזן חייב ללכת". "הסיכוי היחיד הוא שתתפתח שם הנהגה חדשה", הוסיף ארדן, "אנחנו לא יכולים להחליט עבור הפלסטינים מי תהיה ההנהגה שלהם. כל עוד אבו מאזן הוא המנהיג הנבחר שלהם, הוא הכתובת, לצערנו, אבל צריך שהציבור בישראל ידע את האמת, ושלא יהיו לנו ציפיות שווא". 

גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ביקר הבוקר בחריפות את דבריו של דובר משרד החוץ האמריקאי ואף רמז כי הם מגוחכים. בראיון לגלי צה"ל אמר יעלון: "אנחנו מפעילים כוח מופרז?! אם מישהו מניף סכין והורגים אותו זה כוח מופרז? על מה מדובר?". עוד הוסיף שר הביטחון כי הוא "פוגש פה גנרלים אמריקנים ומכל העולם" שמדברים על הסטנדרטים הגבוהים של ישראל. לדבריו, "היו פה משלחות שבאו לבדוק איך פעלנו בצוק איתן. אז מדברים פה על כוח מופרז?".

"יש פה תפיסה מעוותת לצערי גם של הסכסוך. האם בגללו המזרח התיכון בוער? פעם אמרו את זה. זה קשקוש, מי שאומר את זה היום הוא מגוחך", הוסיף יעלון.

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי אמר בנאום שנשא אתמול כי הוא מעוניין להגיע בקרוב לאזור כדי לנסות ולהביא לרגיעה בעימות האלים בין ישראל לפלסטינים. בנאום שנשא באוניברסיטת הרווארד בבוסטון אמר קרי כי הוא פועל כדי להזיז את ישראל והפלסטינים "מסף התהום". קרי ציין כי יגיע לאזור בעיתוי המתאים כדי לנהל מגעים עם שני הצדדים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ