נמסרו צווי הריסה למשפחותיהם של שבעה מחבלים, בהם רוצחי הזוג הנקין

צו נוסף הוצא לבית משפחת מבצע פיגוע הדקירה ברחוב הגיא בעיר העתיקה, שדקר למוות את נחמיה לביא ואת אהרון בנט. בנוסף, חולקו צווי הריסה לבתיהם של שניים מרוצחיו של מלאכי משה רוזנפלד

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרס ביתו של המחבל שביצע את הפיגוע בבית הכנסת בהר נוף, רסאן אבו אל-ג'מל, בשבוע שעברצילום: אי־פי

מערכת הביטחון מסרה הלילה (חמישי) צווי התראה לקראת הריסת בתיהם של שבעה מחבלים, שביצעו פיגועים בחודשים האחרונים. לתושבי הבתים ישנה אפשרות להגיש עתירה לבג"ץ, בזמן קצוב, טרם תחילת עבודות ההריסה.

שלושה מהצווים נמסרו למשפחותיהם של חברי חולית חמאס משכם, שביצעו בתחילת החודש את הפיגוע ליד איתמר בו נרצחו בני הזוג איתם ונעמה הנקין. החוליה שביצעה את הפיגוע באיתמר ונעצרה יום למחרת מנתה חמישה אנשים. בצה"ל לא מסרו למי מבין חברי החוליה נמסרו צווי ההריסה. צו הריסה נוסף נמסר לבית משפחת המחבל מקלנדיה, מוחמד אבו-שאהין, שביצע פיגוע ירי ביוני האחרון סמוך ליישוב דולב, בו נרצח דני גונן. בסילוואד נמסרו צווי הריסה למשפחותיהם של שניים ממבצעי פיגוע הירי סמוך לשבות רחל, בו נרצח מלאכי משה רוזנפלד. צו נוסף הוצא לבית משפחתו של מבצע פיגוע הדקירה ברחוב הגיא בעיר העתיקה, מוהנד חלבי, המתגורר בכפר סורדא שבאזור רמאללה. חלבי דקר למוות את נחמיה לביא ואת אהרון בנט לפני כשבועים. 

בשבועות האחרונים ערכו כוחות צבא מיפוי של הבתים לקראת הריסתם, כחלק מחידוש מדיניות הריסת בתי מחבלים, שהחלה לאחר רצח קצין המשטרה ברוך מזרחי בפיגוע ירי בערב ליל הסדר ב-2014. המוקד להגנת הפרט, המייצג את המחבלים, הודיע כי יגיש השגות נגד צווי ההריסה שניתנו.

לפני כעשרה ימים הרסו כוחות צה"ל, לאחר הנחיית שר הביטחון, את בתיהם של שני מחבלים: הבית הראשון שנהרס בירושלים היה של מוחמד ג'אעביס, שביצע את פיגוע הדריסה באמצעות דחפור באוגוסט 2014, בו נרצח אברהם וואלעס ונפצעו שבעה אזרחים נוספים. הבית השני שנהרס היה של רסאן אבו אל-ג'מל, שביצע יחד עם מחבל נוסף, עודאי אבו אל-ג'מל, את הפיגוע לפני כשנה בבית הכנסת בשכונת הר נוף בו נהרגו ארבעה מתפללים וכן שוטר מאש מחבלים. בית נוסף, של מועתז חג'אזי, נאטם לאחר שזה ביצע את ניסיון ההתנקשות בחייו של יהודה גליק לפני כשנה.

בהודעת דובר צה"ל לאחר הרס שני הבתים נכתב כי "צה"ל ימשיך לממש את הנחיות הדרג המדיני... ולא יהסס לנקוט בכלל האמצעים החוקיים העומדים לרשותו על מנת לפגוע במחבלים והגורמים המסייעים בכדי להרתיע מביצועם של פיגועים נוספים".

בעבר, דווקא מצאה ועדה צה"לית כי מדיניות הריסת הבתים אינה בהכרח מרתיעה מפגעים. בשנת 2005 פורסמו ב"הארץ" מסקנותיה של הוועדה הצבאית שבחנה את הנושא, אותה מינה הרמטכ"ל דאז, משה יעלון, כיום שר הביטחון. מי שעמד בראש הוועדה, האלוף (כיום במיל') אודי שני, הגיע למסקנה כי יש להפסיק את הפעילות של הריסת בתי מחבלים לצורך הרתעה כשיטה. מסקנותיו היו כי ההרתעה בעקבות הריסת הבתים אינה אפקטיבית, למעט מקרים מועטים יחסית, וכי הצעד עצמו מעורר שנאה ואיבה. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ