פלסטינים הציתו את מתחם קבר יוסף בשכם

מאות צעירים פלסטינים התקהלו מסביב למתחם הקבר והשליכו בקבוקי תבערה ■ כוחות הביטחון הפלסטיניים השתלטו על האש ■ צה"ל: רואים את האירוע בחומרה ■ בימין זעמו: "הרשות - כמו דאעש" ■ עבאס גינה והצהיר: נישא בעלויות השיקום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאות פלסטינים הציתו לפנות בוקר (שישי) את מתחם קבר יוסף בשכם. כוחות הביטחון הפלסטיניים השתלטו על האש לאחר שכמה מהפלסטינים פרצו פנימה. באותה עת לא היו מתפללים יהודים במקום, ולא דווח על נפגעים. בצה"ל אמרו כי הם רואים את האירוע "בחומרה". הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) גינה את המקרה ואמר כי הרשות הפלסטינית תישא בעלויות השיקום. 

המקרה התרחש כאשר מאות צעירים פלסטינים התקהלו מסביב למתחם הקבר והשליכו בקבוקי תבערה. כוחות הביטחון הפלסטיניים שהגיעו למקום ירו באוויר והרחיקו את המתפרעים, וצוות כיבוי מקומי כיבה את הדליקה. מצה"ל נמסר כי הוא "רואה אירוע זה בחומרה, יפעל לאתר ולעצור את המציתים ומגנה בתוקף כל פגיעה במקומות הקדושים". עוד נמסר כי הצבא "יפעל לשיפוץ המתחם". כמו כן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים וראש המינהל האזרחי שוחחו עם גורמים פלסטיניים רלוונטיים שגינו את האירוע והתחייבו להשיב את המצב לקדמותו. 

הנשיא הפלסטיני עבאס הורה על הקמת ועדת חקירה בעקבות ההצתה. בהודעה שנמסרה מלשכתו גינה עבאס את המקרה ואמר שמדובר במעשה בלתי אחראי שאינו משקף את עקרונותיו והשקפותיו, או את עקרונות האיסלאם. עוד נמסר כי ועדת החקירה תתחיל לפעול מיד על מנת להגיש לנשיא הפלסטיני דו"ח מפורט בהקדם על שהתרחש. בנוסף אמר עבאס כי הרשות תהיה אחראית לשיקום המתחם ותישא בעלויות לכך. 

בימין זעמו על הצתת מתחם הקבר. שר החקלאות, אורי אריאל, אמר כי "הצתת אחד האתרים הקדושים לעם היהודי הוא שפל נוסף ותוצאה של ההסתה הפלסטינית. בעוד הפלסטינים משקרים במצח נחושה על פגיעה בסטטוס קוו בהר הבית, הם בעצמם שורפים ומחללים את קודשי ישראל ואין על כך מחילה". יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן אמר כי "הצתת קבר יוסף מוכיחה כי התנהלותה של הרשות הפלסטינית לא שונה מזו של דאעש, ולאחר שהצעירים הפלסטינים לקחו מאצ'טות וסכינים כדי להרוג יהודים עכשיו הם גם שורפים מקומות קדושים ואתרי מורשת היסטוריים, בדיוק כפי שעושים אנשי דאעש". ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) אמר: "מי ששורף את קבר יוסף מוכיח שהמקום אינו שלו. מי שזורקים מטענים ואבנים ומשחקים כדורגל במגרשי אל-אקצא מוכיחים שהמקום אינו קדוש להם. לכל המקומות האלו עוד נשוב כי שלנו הם". 

קבר יוסף עולה באש, הלילה בשכם

הקבר המזוהה כקברו של יוסף המקראי שוכן בשיפולי הר גריזים בשכם, בלב אזור פלסטיני מיושב ובקרבת מחנה הפליטים בלאטה. בהסכם אוסלו ב', שנחתם ב-1995, לא נכלל הקבר ברשימת האתרים הקדושים שהועברו לאחריות פלסטינית, ולאחר שצה"ל פינה את שכם בדצמבר באותה שנה, הישיבה נותרה במקום והפכה מובלעת ישראלית. בשנת 2000 פינתה ישראל את הקבר בעקבות פרוץ האינתיפאדה והקושי להגן על המקום, מה שבא לידי ביטוי בקרב במהלכו נהרג לוחם מג"ב, מדחת יוסף.

בשנים האחרונות, מדי חודש, בשעות הלילה, נכנסים מתפללים יהודים לקבר יוסף. הכניסה  מתואמת מראש עם כוחות הצבא כאשר המשטרה הפלסטינית אחראית על אבטחת המקום בשגרה. סביב הקבר היו בשנים האחרונות חיכוכים רבים בשל כניסות לא מתואמות. ב-2011 נרצח בן יוסף לבנת ושלושה מחבריו נפצעו מירי שוטר פלסטיני לאחר שביקרו במתחם ללא תיאום עם צה"ל. בעקבות כך פסקה כמעט לחלוטין כניסה למתחם הקבר ללא תיאום. 

צעירים פלסטינים מתעמתים עם כוחות צה"ל סמוך לרמאללה, אתמולצילום: אי־פי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) שוחח אמש עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי והבטיח לפעול להרגעת הרוחות בשטחי הגדה המערבית. הבטחה זו תעמוד למבחן כבר היום לאחר שחמאס קרא לתהלוכות זעם ברחבי הגדה בתום תפילת יום השישי. גם ברצועת עזה צפויות להתקיים היום תהלוכות לכיוון המחסומים. עד כה נמנע חמאס ממעורבות ישירה בארגון ההפגנות בשטחי הגדה, ולא ידוע כיצד מתכוונים מנגנוני הביטחון הפלסטיניים להתנהל מול תהלוכות חמאס.  

בכירים המקורבים לעבאס מסרו ל"הארץ" כי השיחה עם קרי עסקה גם בטענות נשיא הרשות לפיהן ישראל הוציאה להורג את המחבל בן ה-13, אחמד מנסארה. לאחר שישראל הפיצה תמונות של מנסארה אוכל בבית החולים, טען עבאס בפני קרי כי העובדה שהנער לא מת לא מבטלת את פעולות ישראל. עבאס הסביר כי מטרת נאומו היתה למתוח ביקורת על המדיניות הישראלית לפיה כוחות הביטחון יורים כדי להרוג כל פלסטיני חשוד, גם כשהוא מנוטרל ואינו מהווה איום. במהלך השיחה ביקש עבאס מקרי להביא להרגעת הרוחות ולפעול מול נתניהו וממשלתו להפסקת ההתגרות והתוקפנות מצד המתנחלים כלפי הפלסטינים, בדגש על הביקורים במתחם מסגד אל-אקצא. 

במשטרת ירושלים החליטו להגביל גם היום את גיל המתפללים בהר הבית. לפי החלטת המשטרה, רק גברים מגיל 40 ומעלה יורשו להיכנס לתפילה. לא יחולו מגבלות על כניסת נשים. בהודעה שנמסרה בסיום הערכת מצב שהתקיימה בראשות מפקד מחוז ירושלים ניצב משה (צ׳יקו) אדרי נמסר כי "משטרת ירושלים ממשיכה לפעול בכוחות מתוגברים ברחבי העיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ