דנון באו"ם: ישראל לא תסכים לשום מעורבות בינלאומית בהר הבית

נציג המזכ"ל באן: האלימות היא תוצאה של העדר תקווה, גם בשל הבנייה בהתנחלויות; תיעודי הפיגועים מעלים חשש לשימוש בכוח מופרז

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דני דנון במטה האו"ם, הערב
ברק רביד - צרובה

שגריר ישראל החדש באו"ם, דני דנון, אמר במסיבת עיתונאים במטה האו"ם בניו יורק כי ישראל מתנגדת לכל מעורבות או פיקוח בינלאומי על הר הבית. דנון אמר את הדברים דקות ספורות לפני תחילתה של ישיבה של מועצת הביטחון של האו"ם בנושא ההסלמה בירושלים. הישיבה כונסה לבקשתה של ירדן.

"אנחנו לא חושבים שהתערבות בינלאומית בעניין הר הבית תסייע או תתרום ליציבות", אמר דנון. "נוכחות בינלאומית בהר הבית תפר את הסטטוס-קוו של עשרות השנים האחרונות".

פקיד בכיר בירושלים ציין כי ישראל סבורה שמה שנחוץ כעת הם מאמצי הרגעה שמבהירים שישראל שומרת על הסטטוס-קוו בהר הבית כפי שהיא אכן עושה. "מנגנון פיקוח בינלאומי ישנה בפועל את הסטטוס-קוו ולכך ישראל לא תסכים", אמר הפקיד הבכיר. "הצתת קבר יוסף רק מוכיחה שישראל היא היחידה שיכולה לשמור ושומרת בפועל על המקומות הקדושים לשלוש הדתות".

דנון אמר במסיבת העיתונאים שכינס לפני ישיבת מועצת הביטחון כי אין צורך בעוד דיון כללי על המצב, אלא בדיון חירום על הפסקת ההסתה הפלסטינית שאותה מוביל הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. "רק אתמול ראש ממשלת ישראל שוב הכריז שישראל מוכנה לחדש את המשא ומתן הישיר עם הפלסטינים ללא תנאים מוקדמים, על מנת להחזיר את השקט לאזור. כיצד הפלסטינים הגיבו? הם שוב בחרו להתחמק ממשא על ידי פניה למועצת הביטחון", אמר דנון.

דנון הציג כרזה פלסטינית המתארת את הדרכים היעילות ביותר לבצע פיגוע דקירה נגד יהודים, והוסיף: "במקום לחנך את ילדיהם על ערכי השלום והסובלנות, ההנהגה הפלסטינית מנהלת בית גידול למחבלים. החינוך המסית מבית היוצר של הרשות הפלסטינית מייצר דור שלם של ילדים מחבלים".

בתחילת ישיבת מועצת הביטחון סקר עוזר מזכ"ל האו"ם בפני שגרירי 15 המדינות החברות את המצב בשטח. הוא פתח בהודעה לפיה מזכ"ל האו"ם באן קי-מון מגנה את הצתת קבר יוסף וקורא להעמיד לדין את המבצעים בהקדם האפשרי. לדבריו, המזכ"ל מברך על הודעת הנשיא עבאס כי הקים ועדת חקירה לאירוע. הוא קרא לכל הצדדים להימנע מפגיעה באתרים דתיים ולעשות הכל כדי לא להפוך את הסכסוך מלאומי לדתי כיוון שיהיו לכך השלכות חמורות.

עוזר מזכ"ל האו"ם אמר כי המשבר הנוכחי לא ייפתר רק באמצעים צבאיים. הוא הדגיש כי האלימות היא תוצאה של כעס ותסכול, מצב כלכלי גרוע והיעדר תקווה לעתיד בקרב הפלסטינים, תחושה המתגברת בעקבות הבנייה בהתנחלויות. עוזר המזכ"ל הוסיף כי התבטאויות ופעולות סביב הר הבית מצד גורמים קיצוניים בישראל אליהם הצטרפו גם גורמים מתונים יותר יצרו רושם שישראל רוצה לשנות את הסטטוס-קוו במקום. הוא ציין כי האו"ם מברך על דבריו של ראש הממשלה נתניהו בדבר המחויבות הישראלית לשימור הסטטוס-קוו אולם הבהיר כי לצד המלים, ישראל גם צריכה לפעול וליישם את ההבנות בעניין הר הבית שאליהן הגיעה עם ירדן בנובמבר 2014.

עוזר מזכ"ל האו"ם ציין עוד כי פרסום סרטונים של פיגועי הדקירה והירי במחבלים רק תדלק את האלימות. לדבריו הצילומים העלו חשש לשימוש מופרז בכוח מצד כוחות הביטחון הישראליים. עוזר מזכ"ל האו"ם הוסיף כי להתבטאויות חסרות אחריות מצד מנהיגים היה תפקיד בהסלמת המצב. "שני הצדדים אשמים בכך", הוא אמר. "אנחנו קוראים למנהיגים להרגיע את המצב ולמתן את התבטאויותיהם".

השגריר הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור, קרא למועצת הביטחון לקבל החלטה על הענקת הגנה בינלאומית לפלסטינים בירושלים, בדומה להחלטה 904 שהתקבלה אחרי הטבח שביצע ברוך גולדשטיין במערכת המכפלה בחברון ושבמסגרתה הוצבו פקחים בינלאומיים בעיר. מנסור קרא לחברות מועצת הביטחון ולאו"ם להתערב כדי להגן על הפלסטינים ולגנות את פעולותיה של ישראל. מנסור קרא למועצת הביטחון ללחוץ על ישראל להסיג את כוחותיה מהר הבית ומהשכונות במזרח ירושלים ולהשיב את הסטטוס-קוו בהר הבית על כנו. "איננו סומכים על המלים וההבטחות של ממשלת ישראל", הוא אמר.

סגן שגריר ישראל באו"ם, דוד רוט, נאם מטעמה של ישראל בישיבת מועצת הביטחון. הוא הדגיש כי ישראל מחויבת לשימור הסטטוס-קוו בהר הבית וסקר את סדרת הפיגועים הפלסטינים נגד ישראלים בשבועות האחרונים. לדבריו, בעוד שישראל שומרת על חופש הפולחן של שלוש הדתות בירושלים, הפלסטינים מסרבים להכיר בכל קשר בין היהודים לבין האתרים הקדושים בעיר. רוט אמר כי הצתת קבר יוסף מראה כי הפלסטינים לא מכבדים את המקומות הקדושים של דתות אחרות. רוט הוסיף כי אם נתניהו היה מתבטא כמו הנשיא עבאס מועצת הביטחון היתה מתכנסת מיד כדי לגנות את ישראל, אולם על דברי עבאס לא נאמרה מלה. 

שגרירת ירדן באו"ם, דינה קאוואר, אמרה כי ישראל אחראית להסלמה האחרונה בירושלים. לדבריה על ישראל לשמור על הסטטוס-קוו בירושלים ולחדול מכל פעולות לחלוקת מסגד אל-אקצא. "מסגד אל-אקצא הוא קו אדום שאותו אסור לחצות ולא ניתן לחלל אותו", אמרה. "אנחנו שומרים בידינו את כל האפשרויות המשפטיות והדיפלומטיות כדי להגן על המקומות הקדושים בירושלים".

שגרירת ארה"ב באו"ם, סמנתה פאוור, אמרה בישיבה כי ארה"ב מגנה את האלימות וכי אין כל הצדקה לביצוע פיגועים נגד חפים מפשע. היא קראה לשני הצדדים להימנע מהתבטאויות מתסיסות ומפעולות פרובוקטיביות. פאוור ציינה כי ארה"ב תומכת בזכותה של ישראל להגן על עצמה אך הוסיפה כי הממשל העלה בפני ישראל את דאגותיו מפני אלימות גוברת מצד מתנחלים נגד פלסטינים. "יש לסיים את המשבר ולחזור חזרה לנתיב של פתרון שתי המדינות", אמרה.

שגריר צרפת פרנסואה דלאטר אמר כי ארצו הכינה טיוטת הודעה נשיאותית מטעם מועצת הביטחון שתדגיש את הצורך בשמירה על המקומות הקדושים בירושלים ועל הסטטוס-קוו בהר הבית. לדבריו, על הקהילה הבינלאומית לדחוף להתנעתו של תהליך שלום רציני בין ישראל לפלסטינים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ