צרפת מקדמת קריאה של מועצת הביטחון של האו"ם לשליחת משקיפים בינלאומיים להר הבית

צרפת דוחפת לפרסום "הודעה נשיאותית" שתקרא להצבת המשקיפים הבינלאומיים כדי לוודא שהסטטוס-קוו נשמר. השגריר באו"ם דנון הודיע אתמול כי ישראל תתנגד לנוכחות בינלאומית בהר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הר הביתצילום: אי־פי

צרפת דוחפת לפרסומה של "הודעה נשיאותית" מטעם מועצת הביטחון של האו"ם שתקרא להצבת משקיפים בינלאומיים במקומות הקדושים בירושלים, ובראשם בהר הבית. זאת, כדי לוודא שהסטטוס-קוו נשמר ולעקוב אחרי הפרות שלו, כך מדווח העיתון "לה פיגארו" מפי דיפלומטים צרפתים.

שגריר צרפת באו"ם אמר אמש (שישי) במהלך הדיון שקיימה מועצת הביטחון בעניין ההסלמה בירושלים, כי צרפת גיבשה טיוטה של הודעה נשיאותית שתעסוק בשימור הסטטוס-קוו בהר הבית אך לא התייחס לאפשרות שליחת משקיפים בינלאומיים למקום.

דני דנון במטה האו"ם, אמשצילום: משלחת ישראל לאו"ם

הודעה נשיאותית אינה מהווה החלטה מחייבת של מועצת הביטחון והיא מהווה הצהרת כוונות בלבד. כדי לפרסם הודעה נשיאותית יש צורך בקונצנזוס בין 15 חברות מועצת הביטחון של האו"ם. כלל לא ברור אם הצרפתים יצליחו להשיג קונצנזוס כזה.

אתמול הודיע שגריר ישראל באו"ם דני דנון, כי ישראל תתנגד לכל נוכחות בינלאומית בהר הבית כיוון שזו תהיה הפרה של הסטטוס-קוו. לאור עמדתה של ישראל, קשה לראות כיצד ארה"ב תוכל לתמוך בקריאה להצבת משקיפים בינלאומיים בהר הבית, אפילו אם יהיה מדובר במהלך הצהרתי בלבד.

שגריר צרפת באו"םצילום: אי־פי

ביום רביעי אמר השגריר הפלסטיני באו"ם ריאד מנסור, כי יש לשלוח כוח התערבות בינלאומי לשטחים כדי להגן על הפלסטיני או משקיפים בינלאומיים כדי לוודא שישראל לא פוגעת במקומות הקדושים לאסלאם בירושלים. שגרירי מדינות ערב באו"ם אף קיימו ישיבה שעסקה באפשרות לקדם הצעת החלטה במועצת הביטחון בנושא. בישיבה שקיימה מועצת הביטחון אתמול אמר מנסור כי על מועצת הביטחון לקבל החלטה לשליחת משקיפים בינלאומיים לירושלים ולהר הבית בדומה להחלטה 904 של מועצת הביטחון שהתקבלה אחרי הטבח שביצע ברוך גולדשטיין במערת המכפלה ב-1994. בעקבות אותה החלטה הוקם כוח משקיפים בינלאומי בחברון.

המהלך הצרפתי במועצת הביטחון בנוגע להר הבית מצטרף לשורת מהלכים דומים שמנסה צרפת לקדם בחודשים האחרונים. הצרפתים ניסו לקדם הצעת החלטה של מועצת הביטחון שתקבע עקרונות לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני אך לא הצליחו לגייס לה מספיק תמיכה בינלאומית. לפני כשבועיים אמר שר החוץ הצרפתי לורן פאביוס כי צרפת שוקלת להציג הצעת החלטה במועצת הביטחון נגד הבנייה בהתנחלויות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ