המשטרה הקימה חומת הפרדה מבטון בין ג'בל מוכבר לארמון הנציב

החומה תתארך בימים הקרובים והיא אמורה להגן על תושבי שכונת ארמון הנציב מיידוי אבנים ובקבוקי תבערה. המשטרה חסמה לחלוטין 11 דרכים במזרח העיר והציבה עוד מחסומים מאוישים רבים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חומת הבטון שהוצבה בשכונת ארמון הנציב בירושלים
חומת הבטון שהוצבה בשכונת ארמון הנציב בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

תושבי ג'בל מוכבר התאספו אחר הצהריים (ראשון) כדי להביט במשאיות של המשטרה שפרקו לוחות בטון מצופה אבן ועליהם הכיתוב "מחסום משטרתי זמני נייד". איש לא הצליח להבין מה מטרת הנחת החומה החדשה בצומת הסמוך — שכן בשלב זה היא הוצבה כך שהיא מפרידה בין בתים בתוך ג'בל מוכבר עצמה. אך התוכנית התבהרה די מהר: בימים הקרובים יש כוונה להאריך אותה ל–300 מטרים לאורך רחוב אבו רביע, הגובל בשכונת ארמון הנציב.

החומה נועדה, על פי הודעת המשטרה, למנוע זריקת בקבוקי תבערה, ירי זיקוקין ויידוי אבנים לעבר כלי רכב ברחוב מאיר נקר שבשכונת ארמון הנציב הסמוכה ולעבר בתים בשכונה. במשטרה מבהירים שהמחסום נייד ויוזז על פי צרכים מבצעיים, ומסבירים כי הוא "נותן מענה לאיומים המיידיים שמתקיימים במוקדים אלו, במטרה לשלוט על הפורעים המגיעים מהוואדיות ובין הסמטאות לעבר הכביש ובתי השכונה בארמון הנציב". בעיריית ירושלים הדגישו כי לא מדובר ב"חומה היקפית", "אלא בהצבה זמנית של מכשול על ידי המשטרה".

לוחמי מג"ב על רקע החומה, היום בארמון הנציבצילום: אוליבייה פיטוסי

נכון להיום, נראה ששני הגופים לא הבינו את המשמעות הסמלית של הצבת חומת הפרדה בין שתי שכונות ירושלמיות. אמנם כבר היום חוצצת גדר ההפרדה בין שכונות ירושלמיות, אבל במקרה הזה אין מדובר על שכונות פלסטיניות משני הצדדים, כפי שקיים היום, אלא בין שכונה יהודית לפלסטינית, בתוך שטח ירושלים. המסר שהחומה הזו משדרת הוא שחלוקת העיר קרובה מתמיד, או לכל הפחות אפשרית.

ואכן, בינתיים החומה בג'בל מוכבר היא סמלית בלבד. את ההשפעה האמיתית על חיי התושבים במזרח ירושלים עשו 11 מחסומים קבועים – כלומר בטונדות שמונעות מעבר בכביש – ועוד מספר דומה של מחסומים מאוישים בהם נערכות בדיקות לכלי רכב. כל החסימות הוקמו כך שימנעו מעבר מהשכונות הפלסטיניות למערב ירושלים, אם כי חלק מהמחסומים הוקמו בין השכונות הפלסטיניות לבין עצמן. ברוב המקרים, נותר כביש אחד בלבד פתוח למעבר.

התושבים שסבלו במיוחד היו תושבי הכפרים שבדרום העיר, צור באהר ואום טובא. עשרות אלפי התושבים של שני הכפרים הללו נותרו מחוברים לעיר דרך מעבר אחד בודד, לכיוון ארמון הנציב. לחנה בר"ג מארגון מחסום ווטש לקח שעתיים לצאת מצור באהר. שעה ועשרים דקות מתוכן המתינה בתור המכוניות לפני המחסום. תושבים אחרים דיווחו על המתנה של שעתיים ואף יותר. במחסום עצמו עמדו שוטרים שבדקו רכבים באופן לא שיטתי. יחד איתם היו פקחים של משרד התחבורה שערכו מפעם לפעם בדיקות של בטיחות וזיהום אוויר לכלי הרכב היוצאים מן הכפר. העיתונאי אליעזר יערי, שחיבר לאחרונה ספר על צור באהר, תיעד רכב הסעות של החינוך המיוחד ובו כ–20 ילדים בעלי צרכים מיוחדים שלקח לו כשלוש שעות לצאת מהכפר. חלק מהעובדים בכפר לא הגיעו מקום עבודתם במערב העיר אתמול.

ראש העיר ניר ברקת ביקר במקום בזמן הצבת החומה, אך לדברי התושבים הוא לא הסביר את המהלך. לדברי אחד התושבים, ראש העיר אמר כי כשהמצב יירגע, יוסרו החסימות. מהעירייה נמסר כי "לא מדובר בחומה היקפית אלא בהצבה זמנית בנקודות בהן יש היסטוריה של זריקת אבנים ובקבוקי תבערה על בתי יהודים".

תושבי ארמון הנציב התלוננו רבות בעבר על חוסר בביטחון אישי, וגל הטרור הנוכחי בעיר החל עם מותו של אלכסנדר לבלוביץ, שאיבד שליטה על מכוניתו בשכונה כתוצאה מיידוי אבנים. התושבים התלוננו לא פעם על כך שצעירים פלסטינים מסתובבים בשכונה, מטרידים ונוהגים באלימות. כמו כן הם התלוננו על עוצמת הרמקולים מהם בוקעות קריאות המואזין מהכפר ג'בל מוכבר הסמוך. מהכפר יצאו כמה מחבלים בעת האחרונה, בהם עובד חברת בזק עלאא אבו ג'מאל, שביצע בשבוע שעבר את פיגוע הדריסה ברחוב מלכי ישראל בעיר, בו נרצח ישעיהו קרישבסקי, בן 59 מירושלים.

באותו יום נרצחו בארמון הנציב חביב חיים, בן 78, ואילן גובברג, בן 45, לאחר ששני מחבלים שנשאו אקדח וסכין עלו על אוטובוס ותקפו את הנוסעים. שבעה נוסעים נוספים נפצעו. בערב ראש השנה, נהרג אלכסנדר לבלוביץ מיידוי אבנים על מכוניתו בשכונה - ההרוג הראשון של גל הטרור הנוכחי. באחרונה הוגש כתב האישום נגד חמישה חשודים ביידוי האבנים.

עם זאת, בג'בל מוכבר, בצומת בו החלה הצבת החומה, נמצאים כמה עסקים שנהנו מיחסים טובים עם לקוחות מהשכונה היהודית עד לגל האלימות האחרון. למקום הגיע יהודה בן יוסף, יו"ר המנהל הקהילתי של ארמון הנציב. "היינו פה שכנים טובים, אני קונה כאן בכל החנויות. עברנו שתי אינתיפאדות כמעט בלי אבנים אבל עכשיו יש ילדים שזורקים אבנים והאנשים פה סובלים". "אז אתה מתקן טעות בטעות?", עונה לו צעיר, תושב ג'בל מוכבר. "כל מה שעושים זה סתם בלגן, זה לא יעזור בכלום, אנשים רק ישתגעו עוד יותר. אם הייתי סוגר אותך בבית מה היית עושה?", מוסיף חסן אבו כף, בעל חנות הכנפה בצומת. "אני הייתי הולך לאכול בתלפיות, הייתי אוכל שוורמה אצל "שבח" בצומת פת, היום תן לי אלף שקלים אני לא הולך לשם". "תזכור את זה, זה היום שבו חולקה ירושלים", סיכם יערי.

באגודה לזכויות האזרח מיפו היום את החסימות שהניחה המשטרה במזרח ירושלים. על פי המיפוי, המשטרה חסמה לחלוטין, ללא אפשרות למעבר כלי רכב, 11 דרכים במזרח העיר. בנוסף הונחו מחסומים מאויישים רבים, בהם מתאפשר מעבר לאחר בדיקה. תושבים בכל מזרח ירושלים התלוננו הבוקר על פקקים ועיכובים בשל המחסומים. הבעיה הקשה ביותר נגרמה בצור בהאר ואום טובא, שם מדדו התושבים שעתיים ויותר של המתנה במחסומים.

במחנה הציוני הגיבו על הצבת החומות סמוך לארמון הנציב, ואמרו כי "נתניהו חילק היום רשמית את ירושלים והוכיח שנאומים חזקים לחוד ומעשים לחוד. נתניהו, שהזהיר ש'אם הרצוג ולבני יהיו בשלטון, יסעו בנגמ"שים לכותל', הביא לכך שבמשמרת שלו ירושלים חולקה, יהודים חוששים להגיע לכותל, ושוטרים וחיילים מאבטחים רחובות ראשיים וקניונים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ