בשל המצב הביטחוני: עיריות מרחיקות עובדים ערבים מבתי ספר

בכמה ערים נאסר על עובדי אחזקה וניקיון להיכנס למוסדות חינוך בשעות הלימודים. עמותת "סיכוי" המקדמת שוויון אזרחי פנתה ליועמ"ש: ההנחיות בלתי חוקיות ומעבירות מסר משפיל ומזלזל

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

עיריות שונות החליטו בימים האחרונים למנוע מעובדים ערבים להגיע לבתי ספר בערים, על רקע המצב הביטחוני. בכמה מקרים חלה ההנחיה על כל העובדים הערבים, ובמקרים אחרים רק על עובדי תחזוקה זמניים. בשבוע שעבר חשף "הארץ" כי בנס ציונה נאסר על עובדי הניקיון הערבים להגיע לבתי הספר, והשבוע דווח בקול ישראל כי עיריות נוספות נוקטות צעדים דומים.

כך, באתר עיריית הוד השרון נכתב בהודעה לתושבים בנוגע למצב הביטחוני כי "לא תתאפשר כניסה של עובדי אחזקה וניקיון למוסדות החינוך בזמן הלימודים". באתר עיריית מודיעין נכתב כי מנקים ייכנסו לבתי הספר רק עם תום הלימודים ולאחר בדיקה ביטחונית וילוו על ידי אבות הבית.

עובד ניקיון במוסד אקדמי. למצולם אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

עיריית גבעתיים הפסיקה עבודות תחזוקה באחד מבתי הספר בעיר ודרשה מחברות הקבלן המעסיקות עובדי ניקיון להחליף עובדים ממזרח ירושלים. בהודעה שפרסם ראש העיר, רן קוניק, בעמוד הפייסבוק שלו, הוא הבהיר כי "עיריית גבעתיים לא פיטרה אף אחד, היא גם אינה יכולה להחליט על דעת עצמה שלא להעסיק עובדים ערבים בעלי תעודת זהות ישראלית. מה שכן היא יכולה ועשתה זה להפסיק עבודות בנייה בתוך בית ספר".

קוניק הוסיף כי ההחלטה נובעת מכך שישנם עשרות עובדים בעיר המגיעים ממזרח ירושלים. "עובדים אלו עובדים בעיקר בניקיון הרחובות ומוסדות הציבור והחינוך וחלקם כמובן גם בשיפוצים ובנייה", כתב. "ברצוני להדגיש כי אין לנו כל בעיה עם אף עובד ערבי מכל יישוב אחר, הנושא אינו פוליטי אלא ביטחוני בטיחותי".

עיריית רחובות כתבה בהודעה מיוחדת שפרסמה כי "באתרי חינוך לא יוכנסו פועלים בני מיעוטים", ובאתר העירייה נכתב כי "יאותרו שמות הקבלנים של אתרי בנייה ליד מוסדות החינוך, והם יתבקשו להציב שומר במוסדות החינוך הקרובים לאתרים". מנכ"ל העירייה, דורון מילברג, ביקש להבהיר כי ההודעה מתייחסת רק לעבודות פיתוח בבתי הספר: "עובדי הניקיון בעיריית רחובות הם לא עובדי קבלן אלא עובדי עירייה, ואין לנו אף עובד ערבי. לפני כמה ימים אפילו פנה אליי נהג הסעות של העירייה מרמלה, שאמר שהיתה התנגדות של ההורים שהוא יסיע ואני הרגעתי אותם והתעקשתי שהוא ימשיך להסיע".

ראונק נאטור ורון גרליץ, מנהלים שותפים של עמותת "סיכוי" המקדמת שוויון אזרחי, אומרים כי אל העמותה הגיעו דיווחים על שינויים בתנאי העובדה של עובדים ערבים גם בירושלים ובמודיעין. לדבריהם, "פיטורים או הרעת תנאי עבודה של עובדים ערבים על רקע המצב הפוליטי הן פסולות ואסורות. ראשית מדובר בעבירה על החוק ופגיעה בזכויותיהם של העובדים, אך מעבר לכך מדובר באקט לא מוסרי ולא חינוכי, שמתרחש מכל המקומות דווקא במוסדות חינוך ברחבי הארץ. איזה מסר זה אמור להעביר לתלמידים הצעירים שרגילים לראות עובדים ועובדות ערביות כחלק מסביבת הלימוד הנורמטיבית שלהם, ודווקא בזמן של מתיחות מסלקים ומעלימים אותם רק בגלל שהם ערבים? אסור לנו ללמד ילדים שכל ערבי הוא סיכון או איום".

העמותה פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה "להוציא הנחיה מיידית האוסרת על ראשי הרשויות המקומיות לשנות את תנאי העסקתם של עובדי הניקיון על רקע היותם ערבים, להורות להם לבטל את ההנחיות אשר הוצאו ולא לעשות בהם שימוש נוסף גם בעיתות חירום נוספות". לצד הטענה כי מדובר בהנחיות בלתי חוקיות מוסיפים בעמותה: "יש לזכור כי בפעולות מעין אלו ישנו גם פגם ערכי, בהעבירן לתלמידי המוסדות מסר כי 20% מאוכלוסיית ישראל הנם אויבים פוטנציאליים באשר הם, ויש בכך יחס משפיל ומזלזל באלו העובדים יום-­יום בניקיון מוסדות החינוך של ילדים אלו".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) ביקש הבוקר כי ועדת הפנים של הכנסת תקיים דיון דחוף בנושא. "בחסות החרדה הקיימת בציבור מקודמים מהלכים מסוכנים של הדרה גזענית, המכתימים אוכלוסיות שלמות, פוגעים בזכויות בסיסיות וחותרים תחת האפשרות לבנות כאן עתיד אחר", טען. "הנחיה כזו היא בלתי חוקית באופן מובהק, ועומדת בסתירה להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, לחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה ולשורה של חוקים ופסיקות האוסרים על אפליה גזענית".

מעיריית מודיעין-מכבים-רעות נמסר בתגובה: "העירייה הנחתה את המאבטחים במוסדות החינוך ואת אנשי צוותי מוסדות החינוך להקפיד כי שערי הכניסה נסגרים לאחר כל כניסה או יציאה של הורים, על מנת למנוע אפשרות של כניסת זרים למתחם. כניסת העובדים הקבועים, לרבות עובדים בני מיעוטים, תימשך כסדרה. יחד עם זאת, לא תותר כניסת חצרנים, גננים ועובדים חיצוניים לבתי הספר, עד להודעה חדשה, ללא אישור מחלקת הביטחון וללא תיאום מראש של ההורים עם הצוות החינוכי".

דוברות משרד החינוך סירבה להתייחס לנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ