מבקש מקלט נורה בשוגג והוכה למוות בזירת הפיגוע בבאר שבע

קצין הביטחון של התחנה המרכזית חשד בהבטום זרהום, בן 29 מאריתריאה, כי הוא המפגע וירה לכיוון רגליו. לאחר שנפל, תקפו אותו כמה מהנוכחים, בעטו בראשו והטיחו בו ספסל כבד

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המקום בו נורה והותקף מבקש המקלט. הספסל הוטח בראשו על ידי אחד הנוכחיםצילום: חטיבת דובר המשטרה

מבקש מקלט מאריתריאה הותקף כשהוא מתבוסס בדמו על רצפת התחנה המרכזית בבאר שבע, לאחר שנורה כיוון שנחשד כי הוא המחבל שביצע את הפיגוע במקום. בתחילה הוא נפצע באורח קשה מאוד, אך כמה שעות לאחר מכן הוא מת מפצעיו בבית החולים סורוקה בעיר.

קצין הביטחון של התחנה המרכזית ירה באיש, הבטום זרהום, בן 29 מאריתריאה. זרהום הגיע לבאר שבע על מנת להוציא אשרת שהייה, והיה בתחנה המרכזית בדרכו חזרה לביתו. מסרטונים שצולמו בזירה עולה כי לאחר שנורה, הוא הותקף על ידי אנשים שהיו במקום, בהם גם חייל צה"ל. הם בעטו בראשו והטיחו בו ספסל. כמה מהנוכחים ניסו להרחיק את התוקפים מהפצוע, שרותק לרצפה באמצעות כסא. לגופו של זרהום, שנפצע בתחילה מהירי ומהתקיפה באורח קשה, נמצא מסמך רשמי עם פרטיו האישיים ותמונתו. מאוחר יותר הודיעו בבית החולים סורוקה כי זרהום מת מפצעיו. 

מפקד מחוז דרום התייחס לבלבול הרב שהיה לאחר הפיגוע לגבי זהותו של מבקש המקלט. "אלו שני אירועים שמתחברים, זה קורה במקביל", אמר, "שני אירועים שקורים בשני הצדדים של התחנה המרכזית. אחד מהם, נתין זר שחוטף כדורים, והירי הראשוני שנשמע, כנראה הפגיעה בחייל. אלו שתי זירות קרובות מאוד, והראשונה זה הירי של המחבל בחייל".

קצין הביטחון של התחנה המרכזית ירה בזרהום שהיה בתחנה המרכזית בדרכו חזרה לביתו. "איך ששמעתי את הירי ניסיתי להבין מה המקור שלו ומאיפה הוא. היו כל כך הרבה חיילים ואזרחים שלא יכולתי לדעת מאיפה זה הגיע בדיוק", הסביר קצין הביטחון. "קודם כל וידאתי שאותו בן אדם ששוכב על הרצפה לא יזוז ממקומו כדי ששום אזרח אחר לא ייפגע". עורך הדין של חברת האבטחה, לירון סבן, אמר: "האירוע נמצא בבדיקה והפרטים טרם הובהרו עד הסוף. אנחנו משתפים פעולה עם משטרת ישראל בכל הנוגע לחקירת פרטי האירוע".

מתוך סרטון המתעד את תקיפתו של מבקש המקלט

בחולות נערך הבוקר טקס זיכרון מאולתר לזרהום בהשתתפות מאות מבקשי מקלט. המוחזקים במתקן התכנסו ושיתפו את האחרים במחשבותיהם בעקבות האירוע. "זה היה בשביל להסביר לאנשים מה קרה. סיפרו לאנשים מה שקרה אתמול ואמרו שזה לא בכוונה, זה בטעות", סיפר בשיחה עם "הארץ" אפורקי, בן 36 מאריתריאה. "אחרי שראינו את הווידיאו לא יכול להיות שהמקרה הזה היה בטעות. בהתחלה לא יכלו לדעת והיה לחץ. אתה לא יודע מה אתה עושה. אבל אחרי זה הוא היה יכול אולי לחיות. הוא לא קיבל שום טיפול בזמן". 

המעסיק של זרהום, שגיא מלאכי, מנכ"ל משתלת שורשים בה עבד בשנה האחרונה, תיאר אותו כעובד מסור ונעים הליכות. הוא מסר כי ״אנו עצובים וכואבים את מותו המזעזע ונערכים כעת למתן תמיכה רגשית לחבריו לעבודה״.

פרט לזרהום, נהרג בפיגוע גם חייל צה"ל, סמל עומרי לוי בן 19 משדי חמד, ונפצעו עוד 10 אנשים, אחד מהם במצב קשה מאוד ושניים במצב קשה, בהם גם חייל צה"ל. המחבל לקח את נשקו של סמל לוי וניסה לברוח החוצה, אך הוא זוהה על ידי השוטרים שירו בו למוות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ