הותר לפרסום: מחבל בדואי מחורה ביצע את הפיגוע בבאר שבע

מהשב"כ נמסר כי למחבל, בן 21, אין עבר ביטחוני וכי אמו עברה לישראל מעזה, לאחר שהתחנתה עם אזרח ישראלי. ההנהגה הבדואית על הפיגוע: מעשה אסור ופסול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הפיגוע בבאר שבע. בתמונה הקטנה: המחבל מוהנד אלעוקביצילום: אליהו הרשקוביץ

המחבל שביצע את הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע הוא מוהנד אלעוקבי, בן 21, בדואי המתגורר בפזורת חורה, כך הודיעה המשטרה הבוקר (שני). במהלך הלילה עצרו לוחמי הימ"מ ואנשי שב"כ בן משפחה של המחבל החשוד כי סייע לו.

משירות הביטחון הכללי (שב"כ) נמסר הבוקר כי אמו של אלעוקבי נולדה בעזה ועברה לגור בישראל לאחר שהתחנה עם אזרח ישראלי. עוד נמסר כי לאלעוקבי אין רקע ביטחוני אך צו איסור פרסום הוטל על פרטי החקירה.

קרוב משפחה של אלעוקבי אמר ל"הארץ" כי אמש הוא יצא מביתו ונסע באוטובוס מחורה לתחנה המרכזית בבאר שבע. אלעוקבי היה בן בכור להוריו ורווק. כמה ממכריו סיפרו כי הוא התאכזב לאחר שניסה להגר לקנדה אך לא קיבל אשרה, ומצבו הנפשי היה קשה.

אביו של המחבל, חליל אלעוקבי, ניסה אמש לחפש את בנו ואף יצר קשר עם בית חולים סורוקה. בשעות הלילה נודע לאב כי בנו הוא המחבל. כוחות משטרה גדולים הגיעו לביתו, ערכו חיפוש והחרימו ציוד אישי ומחשב. בעיריית רהט מתקיימת הבוקר ישיבת חירום של ראשי הרשויות הבדואיות.

נפגעת חרדה בתחנה המרכזית בבאר שבע, אמשצילום: אליהו הרשקוביץ

מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב יורם הלוי שוחח עם ראשי העדה הבדואית בדרום, על רקע פרסום זהות המחבל. בהודעה שהוציא הלוי לאחר המפגש אמר מפקד המחוז כי ״ביישובי הדרום נשמר בכבוד דו הקיום בין האזרחים היהודים לאזרחים הבדואים המתגוררים זה לצד זה. מיטב בני המגזר משרתים בצה״ל ובמשטרה ומסייעים לנו בשמירה על ביטחון המדינה. אסור להשליך מהתנהגות קיצונית של אדם יחיד על מגזר שלם אליו הוא משתייך״. בהנהגה הבדואית הוקיעו את אירועי הטרור ואמרו כי בני הקהילה המעורבים באירועים עושים מעשה אסור, פסול ואף מזיק.

אמש נכנס המחבל למתחם התחנה המרכזית בבאר שבע כשהוא חמוש באקדח ופתח באש. חייל צה"ל, סמל עומרי לוי בן 19 מהשרון, נהרג בפיגוע ומבקש מקלט מאריתריאה, אפטום זרהום בן 29, נהרג כתוצאה מירי בשוגג ומלינץ' שבוצע בו לאחר מכן בזירה, לאחר שעוברי אורח סברו שהוא מחבל. עוד עשרה בני אדם נפצעו, שישה מהם עדיין מאושפזים הבוקר בבית חולים סורוקה, מצבו של אחד מהם מוגדר קשה מאד. המחבל נורה למוות על ידי שוטרים.

הפיגוע האחרון שהתרחש בבאר שבע אירע תוך כדי מבצע "עמוד ענן", ובו היו מעורבים פלסטינים תושבי אזור חברון ואזרחים בדואים המתגוררים בנגב. במהלך הפיגוע, שהתרחש במרכז העיר בנובמבר 2012, נדקר סטודנט ישראלי על-ידי פלסטיני תושב דהרייה, כאשר עמו שהו אזרח ישראלי בן 17, ופלסטיני נוסף כבן 20. שב"כ טען כי האזרחים ממוצא בדואי גויסו על-ידי הפלסטינים מאזור חברון, על מנת שייקחו חלק בפעילות במסגרת גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של ארגון הפתח.

מתחם התחנה המרכזית בבאר שבע הוא מתחם סגור שבכניסות אליו מוצבים שומרים. טרם ברור כיצד הצליח מחבל להיכנס אליו עם נשק על גופו. מפקד מחוז דרום ניצב יורם הלוי אמר כי "מחבל אחד נכנס חמוש לתחנה המרכזית וביצע ירי לעבר חייל והרג אותו. הוא המשיך את מסע הירי, לקח את הנשק של החייל והמשיך לירות בתחנה המרכזית. הכוחות בסביבה הגיבו במהירות, הוא הצליח לברוח מהתחנה המרכזית אבל הוא נתקל בכוחות, נורה מיד ונהרג. בכליו זיהינו סכין ואקדח עם תחמושת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ