המשטרה תחקור את המעורבים בלינץ' באזרח אריתריאה שנהרג בפיגוע בבאר שבע

המשטרה הדגישה כי לא מדובר בחקירה בחשד לרצח או הריגה, אך לא תאפשר לאזרחים "לקחת את החוק לידיים". התוקפים תועדו כשבעטו בראשו של מבקש המקלט והטיחו בו ספסל כשהוא על הקרקע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חקירה תיפתח נגד האזרחים והחייל שתקפו אמש (ראשון) את מבקש המקלט, הבטום זרהום מאריתראה, שנורה בטעות במהלך הפיגוע בבאר שבע. גורמים במשטרה הדגישו כי לא מדובר בחקירה בחשד להריגה או רצח וכי לא ברור חלקם של המעורבים בגרימת מותו של מבקש המקלט מאחר ובאותו שלב הוא כבר נורה כמה פעמים. בסרטונים שתיעדו את האירוע נראה זרהום כשהוא מגונן על פניו בעת שחובטים בו וזורקים לעברו ספסל. 

בהודעת המשטרה בנושא נמסר כי "לא נאפשר לקחת את החוק לידיים. נדרש מכולנו לנהוג באיפוק ובמשנה זהירות ולאפשר למשטרה לבצע את תפקידה". במחוז הדרומי במשטרה נערך הבוקר דיון, בו הוחלט כי היחידה המרכזית של מרחב הנגב תנהל את החקירה. 

המקום בו נורה והותקף מבקש המקלט. הספסל הוטח בראשו על ידי אחד הנוכחיםצילום: חטיבת דובר המשטרה

ההחלטה לפתוח בחקירה היא בשל העובדה שמדובר בתקיפה של חסר ישע לאחר שנוטרל ולא היווה סכנה, אלא רק מתוך תאוות נקם. במשטרה הסבירו כי ינהלו את החקירה "בזהירות המתבקשת" כדי שמצד אחד לא תיפגע מוטיבציית האזרחים לפעול במהלך אירוע טרור בקרבתם ומצד שני לא יתאפשר מיצוי דין במחבלים על ידי אזרחים. 

זרהום, בן 29, עבד במשתלה במושב עין הבשור בעוטף עזה והגיע לבאר שבע כדי להוציא אשרת שהייה. הוא הותקף כשהוא מתבוסס בדמו על רצפת התחנה המרכזית בבאר שבע, לאחר שנורה כיוון שנחשד כי הוא קשור למחבל שביצע את הפיגוע במקום. הוא נפצע באורח קשה מאוד ומת כמה שעות לאחר מכן מפצעיו בבית החולים סורוקה בעיר.

מסרטונים שצולמו בזירה עולה כי לאחר שנורה, הוא הותקף על ידי אנשים שהיו במקום, בהם גם חייל צה"ל. הם בעטו בראשו והטיחו בו ספסל. כמה מהנוכחים ניסו להרחיק את התוקפים מהפצוע, שרותק לרצפה באמצעות כסא. לגופו של זרהום, שנפצע בתחילה מהירי ומהתקיפה באורח קשה, נמצא מסמך רשמי עם פרטיו האישיים ותמונתו. מאוחר יותר הודיעו בבית החולים סורוקה כי זרהום מת מפצעיו. 

קצין הביטחון של התחנה המרכזית ירה בזרהום שהיה בתחנה המרכזית בדרכו חזרה לביתו. "איך ששמעתי את הירי ניסיתי להבין מה המקור שלו ומאיפה הוא. היו כל כך הרבה חיילים ואזרחים שלא יכולתי לדעת מאיפה זה הגיע בדיוק", הסביר קצין הביטחון. "קודם כל וידאתי שאותו בן אדם ששוכב על הרצפה לא יזוז ממקומו כדי ששום אזרח אחר לא ייפגע". עורך הדין של חברת האבטחה, לירון סבן, אמר: "האירוע נמצא בבדיקה והפרטים טרם הובהרו עד הסוף. אנחנו משתפים פעולה עם משטרת ישראל בכל הנוגע לחקירת פרטי האירוע".

בחולות נערך הבוקר טקס זיכרון מאולתר לזרהום בהשתתפות מאות מבקשי מקלט. המוחזקים במתקן התכנסו ושיתפו את האחרים במחשבותיהם בעקבות האירוע. "זה היה בשביל להסביר לאנשים מה קרה. סיפרו לאנשים מה שקרה אתמול ואמרו שזה לא בכוונה, זה בטעות", סיפר בשיחה עם "הארץ" אפורקי, בן 36 מאריתריאה. "אחרי שראינו את הווידיאו לא יכול להיות שהמקרה הזה היה בטעות. בהתחלה לא יכלו לדעת והיה לחץ. אתה לא יודע מה אתה עושה. אבל אחרי זה הוא היה יכול אולי לחיות. הוא לא קיבל שום טיפול בזמן". 

שגיא מלאכי, מנכ"ל משתלת שורשים בה עבד זרהום בשנה האחרונה, תיאר אותו כעובד מסור ונעים הליכות. הוא מסר כי ״אנו עצובים וכואבים את מותו המזעזע ונערכים כעת למתן תמיכה רגשית לחבריו לעבודה״.

בארגון הסיוע לפליטים ולמבקשי מקלט (א.ס.ף) דרשו לקיחת אחריות מלא מצד רשויות המדינה על סידורי הטסת גופתו של זרהום ולפיצויים למשפחתו. מיכל פינצ׳וק, מנכ"לית הארגון, מסרה כי "זרהום הותקף באכזריות בגלל צבע עורו וסיים את חייו בצורה טראגית כשהיה בדרכו לחדש את אשרת השהייה שלו בישראל". 

מפקד מחוז דרום התייחס אמש לבלבול הרב שהיה לאחר הפיגוע לגבי זהותו של מבקש המקלט. "אלו שני אירועים שמתחברים, זה קורה במקביל", אמר, "שני אירועים שקורים בשני הצדדים של התחנה המרכזית. אחד מהם, נתין זר שחוטף כדורים, והירי הראשוני שנשמע, כנראה הפגיעה בחייל. אלו שתי זירות קרובות מאוד, והראשונה זה הירי של המחבל בחייל".

פרט לזרהום, נהרג בפיגוע חייל צה"ל, סמל עומרי לוי בן 19 משדי חמד, ונפצעו עוד 10 אנשים, אחד מהם במצב קשה מאוד ושניים במצב קשה, בהם גם חייל צה"ל. המחבל לקח את נשקו של סמל לוי וניסה לברוח החוצה, אך הוא זוהה על ידי השוטרים שירו בו למוות.

מתוך סרטון המתעד את תקיפתו של מבקש המקלט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ