זעם בישראל: חאלד משעל מבקר בדרום אפריקה וייפגש עם הנשיא

סגן שגריר דרום אפריקה בישראל זומן לשיחה קשה ושגריר ישראל בפרטוריה יגיש מחאה רשמית בעקבות הזמנתו של מנהיג חמאס לכנס של מפלגת השלטון במדינה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

המתיחות המדינית בין ישראל לדרום אפריקה החריפה בימים האחרונים, בעקבות בואו אתמול (ראשון) של ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, לביקור ראשון מסוגו במדינה. משעל הוזמן להשתתף בכנס של מפלגת השלטון, ה-ANC, והוא צפוי להיפגש עם נשיא דרום אפריקה, ג'ייקוב זומא. המפלגה פרסמה שלשום הודעה שלפיה השיחות עם משעל, שהגיע לדרום אפריקה בראש משלחת מטעם חמאס, יעסקו "בחזון המשותף של הגדרה עצמית לעם הפלסטיני ומדינה עצמאית וריבונית, חופשית מהכיבוש הישראלי". 

במשרד החוץ בירושלים נדהמו לשמוע על הגעתו של משעל ועל פגישתו עם זומא - ככל הנראה הפגישה הראשונה של ראש הלשכה המדינית של חמאס עם ראש מדינה שאינה מוסלמית. עד היום נפגש משעל בעיקר עם מנהיגי מדינות מוסלמיות, בהם רג'פ טייפ ארדואן בטורקיה, עלי חמינאי וחסן רוחאני באיראן. מדינות אחרות המקיימות קשרים עם חמאס, בהן רוסיה ונורבגיה, שלחו לפגישות עם משעל את שרי החוץ שלהן.

בכיר במשרד החוץ ציין כי בעקבות בואו של משעל, זומן היום סגן שגריר דרום אפריקה בישראל לשיחה קשה עם ראש אגף אפריקה במשרד החוץ, יורם אלרון. האחרון הבהיר בשיחה כי ישראל רואה בביקורו של משעל ביוהנסבורג "פעולה בלתי ידידותית" מצד דרום אפריקה. "ההזמנה של משעל והפגישה עמו היא שערורייה ורוח גבית לטרור", אמר אלרון לדיפלומט הדרום אפריקאי.

דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, הבהיר כי ישראל "זועמת ומזועזעת" מהגעת משעל לדרום אפריקה. לדבריו, "הזמנתו מתעלמת בבוטות ובגסות מעמדת הקהילה הבינלאומית שרואה בחמאס ארגון טרור". נחשון הוסיף כי שגריר ישראל בפרטוריה, ארתור לנק, יגיש למשרד החוץ של דרום אפריקה מחאה רשמית וידרוש לבטל את ביקורו של משעל ואת הפגישות עמו.

באפריל סירבה ישראל להעניק אשרת כניסה לשר בממשלת דרום אפריקה, בלייר זימאנדה, שרצה לבקר ברמאללה. בירושלים הסבירו אז כי בקשתו של זימאנדה סורבה משום שביקש לעבור בנתב"ג מבלי לבקר גם בישראל וכן בשל עמדותיו האנטי-ישראליות. זימאנדה, השר לענייני השכלה גבוהה מטעם המפלגה הקומוניסטית, קרא לחרם אקדמי על ישראל ואף דרש לגרש את שגריר ישראל מפרטוריה. שר החוץ דאז אבגידור ליברמן פרסם הודעה שבה תקף בחריפות את זימאנדה ואת ממשלת דרום אפריקה כולה על מדיניותם כלפי ישראל.

היום מחה משרד החוץ גם בפני שגריר צרפת בישראל, פטריק מיזונב, בעקבות היוזמה הצרפתית לקריאה להצבת משקיפים בינלאומיים בהר הבית מטעם מועצת הביטחון של האו"ם. דובר משרד החוץ נחשון מסר כי השיחה עם מיזונב היתה נוקבת וכי ראש אגף אירופה אביב שיר-און וראש האגף לארגונים בינלאומיים אהרון לשנו-יער הבהירו לו כי ישראל מתנגדת נחרצות להצעה. נחשון הוסיף כי השגריר הצרפתי השיב כי ארצו בוחנת רעיונות שונים בעקבות מה שהגדיר כ"קיפאון מתמשך בתהליך בשלום".

משעל עם רג'פ טייפ ארדואן בביקור בטורקיה, ב-2012צילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ