אביו של המחבל מבאר שבע: מגנים את מעשה האלימות, אך בטוחים שבננו הוצא להורג במקום

בני משפחתו של מוהנד אלעוקבי הטילו ספק בגרסת המשטרה בנוגע למעורבות בנם בפיגוע וטענו כי אינם "מודעים לכל הפרטים". עם פרסום שמו, כינסו ראשי הרשויות הערביות בנגב ישיבת חירום

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם המגורים של משפחת אלעוקבי. "אני דתי וילדיי דתיים, אבל לזה לא אומר שאנחנו שייכים למישהו"צילום: הרשקוביץ אליהו

בני משפחתו של מוהנד אלעוקבי, המחבל שביצע אתמול (ראשון) את הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע, הטילו ספק בגרסת המשטרה ומערכת הביטחון לגבי מידת מעורבותו של בנם בפיגוע ובצורך בהריגתו במקום לנטרלו ולהביאו למשפט. עם זאת, בני המשפחה גינו בחריפות את הפיגוע האלים.

אביו של מוהנד, חליל אלעוקבי, אמר ל"הארץ" כי הוא ושאר בני המשפחה המומים ומופתעים מכל מה שקרה, וכי לא היו להם כל סימן או תחושה שמוהנד עלול לבצע מעשה כה חמור וחריג. נציגי תקשורת רבים צבאו על הצריף שבו מתגוררת המשפחה – דרומית לכביש 40, מול הכפר חורה, בשבט אלעוקבי הלא מוכר. האב, בהמלצת בני משפחתו, מסר להם הצהרה קצרה: "אני, אביו של מוהנד, מגנה את מעשה האלימות ומבהיר שאני ובני המשפחה לא יודעים מה האמת, ואנו בטוחים שבננו הוצא להורג במקום. אני לא מודע לכל הפרטים שמייחסים לבני, ולא נשאר לי דבר מלבד לבקש רחמים לנשמתו".

אב המשפחה, חליל אלעוקביצילום: הרשקוביץ אליהו

האב העיד כי בנו שב הביתה בתום יום עבודה רגיל כמסגר, עם קבלן קרוב משפחה. כעבור זמן קצר הוא התלבש ועזב את הבית. ככל הנראה, נסע באוטובוס לתחנה המרכזית בבאר שבע. במשפחה מאשרים שהם מקיימים אורח חיים דתי אדוק, אך הבהירו כי אין להם נגיעה לארגון מסוים או לתנועה פוליטית או דתית. "אני דתי וילדיי דתיים, אבל זה לא אומר שאנחנו שייכים למישהו", אמר האב ל"הארץ".

עם פרסום שמו של אלעוקבי היום בכלי התקשורת, התכנסו ראשי הרשויות הערביות בנגב לישיבת חירום שהתקיימה ברהט. במשך היום, כינסו הראשי הרשויות מסיבת עיתונאים במשרדי המועצה האזורית אלקסום בבאר שבע. "התעוררנו לבוקר קשה, ואנו רוצים לגנות באופן מוחלט את האירוע המצער שהתרחש אתמול בבאר שבע, בו אזרח ישראל בן העדה הבדואית פגע באזרחים חפים מפשע", אמר ראש העיר רהט טלאל אלקרנאוי. "הדבר אינו מקובל עלינו ואנחנו מוקיעים אותו. אנחנו בראש ובראשונה אזרחי מדינת ישראל, גשר לשלום. מעולם הבדואים לא נטלו חלק בסכסוך. אנחנו מחויבים לשמור על הסדר ועל החוק, אנו חיים אחד לצד השני, בכל מקום, לומדים ועובדים יחד, יום-יום, שעה-שעה ולא ניתן למקרה כזה לקלקל את מערכת היחסים". אלקרנאוי הוסיף כי "אנו חשים אחריות ומביעים עמדה ברורה וחד משמעית ללא גמגום ומגנים בכל תוקף את הפיגוע שהיה בבאר שבע אמש. מדובר במעשה של אינדיבידואל". הוא פנה לציבור שלא לעשות הכללות "ואל תכפישו את כל האוכלוסייה הערבית בנגב".

מנכ"ל מועצת אל-קסום, מוצלח אבו-עסא, אמר: "אף אחד לא יהרוס 67 שנים של חיים משותפים במדינה הזאת. האוכלוסייה הבדואית נאמנה למדינה ואינה צריכה להוכיח את הכשרות שלה. יש בינינו חיילים וחללים ואנחנו לא ניתן לאף אחד לפגוע במה שבנינו ויצרנו לאורך השנים. הטרור לעולם לא בונה אומה ואנחנו צריכים למצוא את הדרך כיצד לבנות ולוודא שאף אחד לא יהרוס את מה שכבר עשינו". אבו-עסא הוסיף כי מערכת החינוך במועצה תקדיש מחר שעת לימודים מיוחדת שתעסוק בקדושת החיים ו"בחשיבות השמירה על יחסי השכנות והדו קיום בין האוכלוסיות החיות בנגב".

ראש מועצת חורה, ד"ר מוחמד נבארי אמר: "פעם ראשונה שהתאספנו בחדר אחד כל תשעת ראשי הרשויות הבדואיות בנגב בכדי לצאת במלת גינוי ברורה וחדה. יחד נוביל לחיים משותפים". נבארי הוסיף כי "המצב הקשה שבו נמצאת החברה הבדואית ידוע לכולם, צעירים ללא תקווה, והיעדר תקווה יכול להוביל למצב קטסטרופלי ולהקצנה של אנשים. רק אם נעשה מאמץ של מנהיגות מקומית ולאומית יחד, נוכל להוביל לאיכות חיים בחברה הבדואית".

גם ברשימה המשותפת פרסמו היום הודעת גינוי לפיגוע: "המאבק של הציבור הערבי בישראל הוא מאבק פוליטי, עממי, ציבורי ופרלמנטרי לא אלים", נמסר בהודעה. "אנחנו שבים וקוראים לציבור, ערבים ויהודים, להתייצב יחד במאבק לפריצת מעגל האימה של כיבוש ושנאה. הדרך היחידה לעשות את זה היא באמצעות סיום הכיבוש והגעה להסכם שלום שיבטיח עצמאות וצדק לשני העמים. אנחנו מזהירים מהגל של ההסתה וההפחדה כנגד האוכלוסייה הערבית שמובילה הממשלה. אנחנו מוקיעים את הלינץ' האכזרי שנעשה במבקש המקלט האריתראי, גם זאת תוצאה של אווירת ההסתה וההפחדה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ