שר הביטחון יעלון: להעמיד לדין את מבצעי הלינץ' באזרח האריתראי זרהום

מחר תתבצע נתיחת גופתו של הבטום זרהום, שעשויה להבהיר ממה נגרם מותו. שגריר אריתריאה בישראל פנה למשרד החוץ וביקש לקבל את מלוא המידע לגבי הלינץ'

גילי כהן
ברק רביד
שרון פולבר, כתבת המשפט של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
ברק רביד
שרון פולבר, כתבת המשפט של "הארץ"

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון מתח ביקורת היום (שני) על הלינץ' במבקש המקלט מאריתריאה הבטום זרהום, וטען כי יש להעמיד לדין את מבצעיו. כמו כן, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הבהיר לראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, כי לאור חומרת המעשה הוא מבקש להיות מעורב בכל שלבי החקירה.

וינשטייןצילום: תומר אפלבאום

יעלון, שנכח בכנס של יחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, התייחס לסרטונים בהם תועדו אזרחים וכן חייל צה"ל בועטים בזרהום ומכים אותו באמצעות כיסאות. לדבריו, יש לגנות מעשי לינץ', כפי שבוצע אתמול בזרהום, ולהעמיד לדין את מבצעיו. "אסור לאיש לנהוג כך, גם כשהכעס רב והעצב גדול", אמר. הוא שלח תנחומים למשפחות ההרוגים והוסיף כי מערכת הביטחון תדע להילחם "בטרור הבודדים המוסתים שתוקף אותנו בשבועות האחרונים ביתר שאת, ולגבור עליו.

הערב פנה שגריר אריתריאה בישראל למשרד החוץ בירושלים וביקש לקבל את מלוא המידע לגבי הלינץ' בו נרצח האזרח האריתריאי דקות לאחר הפיגוע בבאר-שבע. דובר משרד החוץ עמנואל נחשון ציין כי ראש אגף אפריקה במשרד החוץ, יורם אלרון, מסר לשגריר האריתריאי כי נפתחה חקירת משטרה בנושא וכי הוא יעודכן בפרטיה בהקדם האפשרי. מחר צפוי השגריר האריתריאי להיפגש שוב עם נציגי משרד החוץ והמשטרה ולקבל מהם פרטים נוספים על האירוע. 

מחר גם תתבצע נתיחת גופתו של זרהום, שעשויה להבהיר ממה נגרם מותו ולהשפיע על חקירת האירוע. פרופ' עמנואל גרוס, מומחה למשפט פלילי, אמר ל"הארץ" כי אם יתברר שהירי גרם למותו של זרהום, ניתן יהיה לייחס לתוקפיו תקיפה או גרימת חבלה מחמירה, עבירה שעונשה עד 20 שנות מאסר. מנגד, אם הנתיחה תעלה שהמכות שספג זרהום האיצו את מותו, ייתכן שניתן יהיה להאשים אותם ברצח או בהריגה. פרופ' מרדכי קרמניצר הוסיף כי "גם אם מישהו גוסס והחבלות רק מחישות את המוות, זה מספיק כדי לבסס גרימת מוות בלתי חוקית, ואם הייתה כוונה להמית זה יכול להוות גם רצח".

המקום בו נורה והותקף זרהום. הספסל הוטח בראשו על ידי אחד הנוכחים, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

בעקבות הלינץ' בפצוע הסורי במג'דל שמס השנה הואשמו שניים מהמעורבים בעבירה של רצח בצוותא ומשפטם עדיין מתנהל. במקרה הכאתו למוות של המחבל נתן עדן־זאדה בשפרעם זוכו שישה נאשמים מניסיון רצח, ארבעה מהם הורשעו בניסיון הריגה ושניים נוספים בגרימת חבלה חמורה.

אתמול הותקף זרהום, מבקש מקלט מאריתריאה, כשהוא מתבוסס בדמו על רצפת התחנה המרכזית בבאר שבע, לאחר שאיש ביטחון ירה בו כיוון שחשד כי הוא המחבל שביצע את הפיגוע במקום. בתחילה הוא נפצע באורח קשה מאוד, אך כמה שעות לאחר מכן הוא מת מפצעיו בבית החולים סורוקה בעיר.

זרהום הגיע לבאר שבע על מנת להוציא אשרת שהייה, והיה בתחנה המרכזית בדרכו חזרה לביתו. מסרטונים שצולמו בזירה עולה כי לאחר שנורה, הוא הותקף על ידי אנשים שהיו במקום, בהם גם חייל צה"ל. הם בעטו בראשו והטיחו בו ספסל. כמה מהנוכחים ניסו להרחיק את התוקפים מהפצוע, שרותק לרצפה באמצעות כיסא. על גופו של זרהום נמצא מסמך רשמי עם פרטיו האישיים ותמונתו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ