צה"ל הרס את ביתו של המחבל שרצח צעירה באלון שבות ב-2014

מאהר אל-השלמון, פעיל הג'יהאד האיסלאמי מחברון, דרס ודקר למוות את דליה למקוס ופצע שניים נוספים. בשבוע שעבר נמסרו צווי התראה לקראת הריסת בתיהם של שבעה מחבלים נוספים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הריסת בית משפחת אל-השלמון בחברון, לפנות בוקרצילום: אי־אף־פי

צה"ל הרס לפנות בוקר (שלישי) את ביתו בחברון של מאהר אל-השלמון, המחבל הפלסטיני שדרס ודקר למוות את דליה למקוס בצומת אלון שבות בנובמבר בשנה שעברה. בפיגוע נפצעו שני בני אדם נוספים. 

בהודעת צה"ל נמסר כי הריסת הבית נעשתה בהתאם להנחיית שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. "הריסת הבית בוצעה כחלק מהלחימה המתמשכת בטרור ומהווה מסר ברור ומרתיע כי למעורבות בטרור יש מחיר", נמסר. בשבוע שעבר אישר בג"ץ את הריסת הבית. השופט עוזי פוגלמן, בדעת מיעוט, טען כי מדובר באמצעי לא מידתי שנזקו רב מתועלתו.

אל-השלמון, בן 31, הורשע בחודש מארס בגרימת מוות בכוונה ובעבירות נוספות. מכתב האישום שהוגש נגד המחבל, עלה כי החליט לבצע פיגוע כנגד יהודים על ידי דריסתם, ולו לא יצליח להרוג את הנדרסים, ישלים את הרצח באמצעות דקירות סכין. לפי השב"כ, אל-השלמון מזוהה עם הג'יהאד האיסלאמי. הוא נכלא בישראל בשנים 2005-2000 לאחר שיידה בקבוק תבערה לעבר סיור של צה"ל.

בשבוע שעבר מסרה מערכת הביטחון צווי התראה לקראת הריסת בתיהם של שבעה מחבלים, שביצעו פיגועים בחודשים האחרונים. שלושה מהצווים נמסרו למשפחותיהם של חברי חוליית חמאס משכם, שביצעו בתחילת החודש את הפיגוע ליד איתמר בו נרצחו בני הזוג איתם ונעמה הנקין. החולייה שביצעה את הפיגוע באיתמר ונעצרה יום למחרת מנתה חמישה אנשים. בצה"ל לא מסרו למי מבין חברי החולייה נמסרו צווי ההריסה. צו הריסה נוסף נמסר לבית משפחת המחבל מקלנדיה, מוחמד אבו-שאהין, שביצע פיגוע ירי ביוני האחרון סמוך ליישוב דולב, בו נרצח דני גונן.

בסילוואד נמסרו צווי הריסה למשפחותיהם של שניים ממבצעי פיגוע הירי סמוך לשבות רחל, בו נרצח מלאכי משה רוזנפלד. צו נוסף הוצא לבית משפחתו של מבצע פיגוע הדקירה ברחוב הגיא בעיר העתיקה בירושלים, מוהנד חלבי, המתגורר בכפר סורדא שבאזור רמאללה. חלבי דקר למוות את נחמיה לביא ואת אהרון בנט לפני כשבועיים. 

בדצמבר האחרון דחה בג"ץ עתירה עקרונית שהגישו שמונה ארגוני זכויות אדם נגד מדיניות הריסת בתי מחבלים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לטענה כי הריסת הבתים היא סנקציה עונשית ולא הרתעתית, וציין כי בג"ץ כבר הכריע בסוגיה. "נקבע כי אין בית משפט זה בא בנעליה של מערכת הביטחון, לה מסור שיקול הדעת לקבוע אימתי האמצעי יעיל ויש לעשות בו שימוש לשם השגת מטרת ההרתעה". עם זאת סייג ואמר כי גורמי הביטחון יתבקשו להציג נתונים על האפקטיביות של הריסת הבתים כהרתעה, במידה המצדיקה את הנזק למי שאינו נחשד או מואשם — בני משפחות המעורבים.

בעבר, דווקא מצאה ועדה צה"לית כי מדיניות הריסת הבתים אינה בהכרח מרתיעה מפגעים. בשנת 2005 פורסמו ב"הארץ" מסקנותיה של הוועדה הצבאית שבחנה את הנושא, אותה מינה הרמטכ"ל דאז, משה יעלון, כיום שר הביטחון. מי שעמד בראש הוועדה, האלוף (כיום במיל') אודי שני, הגיע למסקנה כי יש להפסיק את הפעילות של הריסת בתי מחבלים לצורך הרתעה כשיטה. מסקנותיו היו כי ההרתעה בעקבות הריסת הבתים אינה אפקטיבית, למעט מקרים מועטים יחסית, וכי הצעד עצמו מעורר שנאה ואיבה. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ