נתניהו: יש ירידה בבנייה בהתנחלויות

בתגובה לטענות כי גל בנייה בהתנחלויות הוא שהביא לגל הטרור, ציין רה"מ כי בתקופת כהונתו נבנו פחות יחידות מאשר אצל אולמרט, שרון וברק. "עובדות הן עובדות"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו נואם בקונגרס הציוני העולמי בירושלים, הבוקרצילום: רויטרס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הבוקר (שלישי) בנאומו בפני הקונגרס הציוני העולמי בירושלים כי בניגוד לטענות לפיהן גל בנייה בהתנחלויות הוא שהביא לגל הטרור הנוכחי, הבנייה בהתנחלויות נמצאת דווקא בירידה. "יש אנשים שלא יאהבו לשמוע את הנתונים האלה, אבל אין תנופה אלא ירידה", אמר נתניהו. 

נתניהו ציין כי בקדנציה הראשונה שלו כראש ממשלה נבנו 3,000 יחידות דיור בהתנחלויות בשנה בממוצע, במהלך כהונתו של אהוד ברק כראש ממשלה נבנו כ-5,000 יחידות דיור בהתנחלויות בשנה, אצל אריאל שרון נבנו 1,900 יחידות דיור בהתנחלויות בשנה ואצל אולמרט 1,700 דיור בהתנחלויות בשנה. "לאור הנסיבות בכהונות האחרונות שלי מספר יחידות הדיור שנבנו מדי שנה עומד על 1,500 בממוצע", אמר נתניהו. "אפשר לדבר על הסיבות בפעם אחרת, אבל עובדות הן עובדות". 

בשבוע שעבר, בתגובה לביקורת נגדו בעקבות גל הטרור, אמר נתניהו בדיון פנימי של סיעת הליכוד כי בתקופת כהונתו כראש ממשלה גדל מספר המתנחלים בגדה המערבית ב-120 אלף. בהקלטות שנחשפו בגלי צה"ל נשמע נתניהו אומר: "מאשימים אותנו מהשמאל שמ-280 אלף עלינו ל-400 אלף, וזה בשנים שנאמר לנו שהמדיניות הרשמית של ארה"ב היא 'אפילו לא לבנה אחת'. ברוך השם הדברים האלה לא רחוקים מהמציאות. זה הגידול הכי גדול בעולם שלנו".

עם זאת, הגידול אליו התייחס ראש הממשלה נובע מצמיחת האוכלוסייה. מניתוח נתוני ההגירה שפרסמה הלמ"ס עולה כי 74% מגידול האוכלוסייה בהתנחלויות בשנים 2014-2009 נובעים מגידול טבעי. בשנת 2014 גדלה אוכלוסיית המתנחלים ב-14.2 אלף איש, מתוכם 11.8 אלף כתוצאה מלידות (בניכוי פטירות), דהיינו 83%. השאר  היו עולים ומהגרים מיישובים אחרים. גם בשנת 2012, שבה תרומת הגידול הטבעי היתה הנמוכה ביותר בשנים האחרונות, עדיין היה מדובר ב-68% מהגידול.

מנכ"ל משרד החוץ, דורי גולד, אמר היום בנאומו בכנס הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה שמתקיים בירדן בהשתתפות שרי חוץ מכמה מדינות ערביות כי ישראל מחוייבת לשמירה על הסטטוס קוו בהר הבית. בנאומו ציין גולד כי ישראל מחוייבת להסכם השלום עם ירדן בו נקבע שלממלכה ההאשמית יהיה מעמד מיוחד בהר הבית. גולד הדגיש הצורך במלחמה בהסתה כמרכיב במלחמה בטרור שפוגע בכל המדינות המיוצגות בכנס. גולד הוסיף כי עתות משבר אינן יכולות להוות תירוץ לאי קיומו של דיאלוג בין ישראל לפלסטינים ולמדינות ערב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ