סאו: ירידה משמעותית בעימותים ובפעילות הטרור

ממלא מקום המפכ"ל ציין כי בנוסף למאמצי המשטרה, למנהיגי החברה הערבית תרומה להרגעת הרוחות. עם זאת הוא הבהיר: תגבור הכוחות בשטח יימשך, מאות צפויים להיעצר במזרח ירושלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים עוצרים צעיר במהלך עימותים בנצרת, לפני כעשרה ימיםצילום: גיל אליהו

ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, אמר היום (שלישי) כי המשטרה וגורמי המודיעין מתחילים לחוש בירידה איטית אך משמעותית בעימותים ובפעולות טרור ברחבי הארץ, כולל בירושלים, בעשרה הימים האחרונים. לדבריו, בימים הקרובים צפוי גל מעצרים של מאות צעירים תושבי מזרח ירושלים, החשודים ביידוי בקבוקי תבערה ואבנים.

בהתייחס לאירועים בהר הבית, שהביאו להתפשטות האלימות ברחבי הארץ, אמר סאו כי "בשבועיים האחרונים החזרנו את השקט והסדר הציבורי להר הבית, הביקורים של התיירים והיהודים נמשכים כסדרם". סאו מייחס את השקט היחסי בהר הבית בעיקר להרחקת הארגונים ''מוראביטון'' ו''מוראביטאת'' מתחומי העיר העתיקה בירושלים. "ישנה ירידה משמעותית ביידוי אבנים ובקבוקי תבערה לא רק באזור ירושלים, אלא גם בצירים ראשיים בצפון ובדרום. בחלק מהמקומות אין בעשרת הימים האחרונים כלל אירועים חריגים", אמר.

סאו, שאמר את הדברים בתדרוך לכתבים, ציין כי בנוסף לפעילות המשטרה, למנהיגי החברה הערבית חלק משמעותי בהנמכת הלהבות - בעיקר בעימותים בתוך הערים הערביות. "השקט חזר למגזר הערבי ואין הפרות סדר בתוך הערים למעט באזור ירושלים, אבל גם שם אנחנו רואים ירידה משמעותית ביותר" אמר סאו והוסיף: "צריך להודות שגם למנהיגות המקומית יש חלק גדול במצב חלקם גילו אחריות ועשו הכל כדי להוריד את המתח ולהפסיק את ההפרות הסדר".

ואולם, סאו הבהיר כי הירידה המשמעותית בפיגועים ובעימותים לא מביאה בשלב זה לשחרור הכוחות המתגברים, ומאות נוספים אף יגויסו בקרוב. "אנחנו עדיין נמצאים בכוננות של ביטחון שוטף בכל התחנות", אמר. "התגבור של מילואים ממג"ב כן ייכנס לשירות והוא יצטרף לכוחות של צה"ל שגם הם הגיעו לתגבר את הכוחות. אנחנו כעת מתגברים גם את המחוז הדרומי למרות שהפוקוס עדיין על ירושלים. ההחלטה שהתקבלה אתמול היא תוספת של 900 מאבטחים שייקחו חלק בשמירה על התחבורה הציבורית באוטובוסים ורכבות. המאבטחים יצטרפו לכוחות מיוחדים של 300 שוטרים וחיילים שגם הם ייקחו חלק באבטחת התחבורה הציבורית".

בנוסף למאבטחים בתחבורה הציבורית נכנסה לפעילות גם יחידת כלבנים נגד זורקי אבנים, וכוחות משירות בתי הסוהר (שב"ס) שהוכשרו במשטרת ישראל נכנסו גם הם לפעילות. "אנחנו עוד לא במקום של שינוי מגמה. יש ירידה, אבל זה לא זמן שניתן לקבוע שמדובר בשינוי מגמה שיכול להביא להערכות שונה שלנו".

חומת ההפרדה בג'בל מוכבר, שלשוםצילום: אוליבייה פיטוסי

ממלא מקום המפכ"ל התייחס גם להצבת חומת ההפרדה בבירה בין השכונות ג'בל מוכבר לארמון הנציב, ויצרה שיח על חלוקת העיר. "במונחים מקצועיים אנחנו פועלים במעגלים של אבטחה. יש לנו מעגל אחד בתפר של השכונות הערביות לשכונות היהודיות. אנחנו מייצרים מעגלי אבטחה כדי להפחית את הסיכון לפגוע באזרחים. לצורך כך הצבנו קירות מיגון, באותם מקומות שבהם השלכת בקבוקי תבעה על בתים יכולים לסכן את התושבים".

סאו הדגיש כי הצבת החומה נעשתה משיקולים ביטחוניים בלבד: "אנחנו במשטרת ישראל לא עוסקים בנושאים פוליטיים. המחסומים האלה, הקירות האלה, ולא משנה איך קוראים לזה, יזוזו לפי צורך מבצעי. אין לייחס לזה שום משמעות מלבד צורך מבצעי ומניעת השלכת בקבוקי תבערה". לדבריו, "במקום שאין בו הפרות סדר וסכנה לציבור אנחנו נפתח, נשחרר ונאפשר חזרה לשגרת חיים מלאה של התושבים".

סאוצילום: עופר וקנין

עוד סיפר סאו כי בימים האחרונים עצרה המשטרה 28 תושבי מזרח ירושלים והצפון שהפיצו דברי הסתה ברשתות חברתיות ואף הביעו רצון להיות שהידים או לקחת חלק פעיל בפיגוע. כחלק מכך,  לפני כעשרה ימים הוקם גוף מחקר במערך הסייבר המשטרתי שפועל מול הסתה בחברה הערבית. לדברי סאו, כיום ישנם 55 תיקים שעומדים לפני כתב אישום על הסתה. כמו כן, שלושה אזרחים ישראלים שהביעו נכונות לבצע פיגוע נעצרו מנהלית ולגבי עוד עשרה אזרחים ממתינים במשטרה להחלטה של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

כמו כן, במשטרה מתכוונים לבצע גל מעצרים נרחב של מאות צעירים תושבי מזרח ירושלים שחשודים בעימותים עם כוחות הביטחון, יידוי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה. הכוונה היא להביא לחקירה מהירה של אותם צעירים ולהגיש נגדם כתבי אישום. " אין לנו שום כוונה לוותר בנושא הזה ואנחנו נמצא איתם את החקירה ואנחנו נעמיד אותם לדין" אמר סאו. בימים האחרונים הוקם כוח חקירה גדול הכולל שישה צוותים שבראשם ימעדו קצינים בדרגת סגן-ניצב מכל מחוזות המשטרה שיצטרפו ליחידה המרכזית בירושלים ולשב"כ. 

בהתייחס אל חקירת מותו של הבטום זרהום, שנורה והוכה למוות שלשום בפיגוע בבאר שבע אמר סאו כי המשטרה לא תישאר אדישה נוכח האירוע. "יש לנו מקרים של אזרחים יהודים שלוקחים את החוק לידיים בזירות שונות, בכל המקומות האלה אנחנו נמצה את הדין עם אותם אנשים", אמר. "ברור לנו שהציבור בלחץ, אבל יש קווים ברורים ואין לאף אחד שום זכות ליטול את החוק לידיים. נגיע לכל אלו שפעלו בניגוד לחוק. לא נאפשר פגיעה בבני מיעוטים ולא נאפשר פגיעה בפצועים".

בנוסף נמשכת חקירת הפיגוע עצמו, ונבדק גם החשד שכמה מן הנפגעים נפצעו מירי כוחות הביטחון. "האירוע בבאר שבע היה אירוע מורכב וקשה. מדובר במתחם גדול סגור שהד הירי נשמע ממקומות שונים, אף פעם לא ברור במקומות כאלה מהיכן הירי. השוטרים סברו בגלל ההד שהירי במקום אחר מאיפה שהוא היה בסופו של דבר. היו אנשים שרצו והם היו עם נשקים עליהם, וצריך לקבל החלטה מי חייל או אזרח נושא נשק ומי המחבל".

שוטרים בתחנה המרכזית בבאר שבע, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

בניגוד לדברי השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, שהודיע על שינוי הוראות הפתיחה באש הדגיש סאו כי ההנחיות לשוטרים לא שונו מאז תחילת האירועים. "במשטרת ישראל עושים הכל כדי לנטרל את הסכנה, אבל בחלק מהמקרים האירועים מהירים ומבוצעים בשניות בודדות ולעתים זה נגמר בירי קטלני", אמר. "אין הוראות פתיחה באש אם המאיים הוא מוסלמי או יהודי, ההוראות פתיחה באש נכונות לכל אדם שמסכן חיים. אין שום הנחיות מיוחדות לפתיחה באש".

על רקע דברי סאו, היום חלו הקלות מסוימות במדיניות המחסומים במזרח ירושלים. חלק מהמחסומים, בעיקר סביב השכונות הדרומיות צור באהר, אום ליסון ואום טובא, הוסרו. ברוב השכונות נותרו החסימות הקבועות והמחסומים המאוישים כל כנם. בינתיים לא נמשכות העבודת להארכת החומה שבין ג'בל מוכבר לארמון הנציב. 

בתוך כך, בעיסוויה הוכרז היום על שביתה כללית. רוב התלמידים לא יצאו לעבודה ורוב העסקים לא נפתחו. בנוסף נדרשו עובדים המתגוררים בכפר שלא לצאת למקומות העבודה שלהם במערב ירושלים. גורם בכפר סיפר שחלק מהעובדים חמקו בחסות החשיכה מחוץ לכפר כדי שלא ייראו על ידי שכניהם. 

השביתה הוכרזה בשל הסגר הקשה שהוטל על הכפר שכלל סגירת כל היציאות ממנו מלבד אחת וכן בשל מותה של תושבת הכפר, הודא דרוויש, בת 65. לטענת משפחתה היא מתה בשל ירי גז מדמיע ליד ביתה ובשל עיכוב שנגרם בהבאתה לבית החולים במחסום היציאה מהכפר. במשטרה דחו את הטענות ואמרו כי היא מתה מוות טבעי וכמעט לא עוכבה במחסום. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ