מבקש המקלט הבטום זרהום לא יוכר כנפגע פעולות איבה כי נכנס לישראל שלא כחוק

לתואר זכאי מי שנפגע בשגגה מירי "עקב פעולת איבה של כוחות אויב", אך רק אם הוא תושב או אזרח ישראל או נכנס ארצה ברישיון. אי ההכרה קובעת כי משפחתו של זרהום לא תקבל תגמולים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד הביטחון לא יכיר במבקש המקלט הבטום זרהום כנפגע פעולות איבה כיוון שנכנס לישראל שלא כחוק. זרהום נורה והוכה למוות בפיגוע בבאר שבע ביום ראשון לאחר שנוכחים במקום חשדו כי הוא המחבל. המשטרה החלה לזהות חלק מהמעורבים בלינץ' וצפויה לזמן אותם לחקירה, לאחר קבלת תוצאות הנתיחה של גופתו במכון לרופאה משפטית.

חוק נפגעי פעולות איבה מכיר באדם כנפגע איבה לו נפגע בשגגה מירי, "עקב פעולת איבה של כוחות אויב". זרהום נחשד על ידי הנוכחים בפיגוע כמחבל, ונורה על ידי קצין הביטחון של התחנה. עם זאת, החוק מגדיר באופן מפורש כי "נפגע פעולות איבה" הוא תושב ישראל, אזרח ישראל או מי שנכנס לישראל באשרה או רישיון.

מקור במשרד הביטחון אמר ל"הארץ" כי בשל העובדה שזרהום נכנס לישראל שלא כדין, הוא איננו עונה על ההגדרה הכתובה בחוק ועל כן לא יהיה זכאי לתגמולים. לדבריו, קיטיאנגקול נראקורן, עובד זר מתאילנד שנהרג מפגיעת פצצת מרגמה ליד החממות במועצת חוף אשקלון במהלך מבצע צוק איתן, הוכר כנפגע פעולות איבה כיוון שנכנס לישראל באשרה מיוחדת.

חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) קראה לשר הביטחון משה יעלון להכיר בזרהום כנפגע פעולות איבה, ואמרה כי "למרות שנכנס שלא כחוק, ישראל העניקה להבטום זרהום הגנה מפני הרחקה, בהכירה בסכנה האורבת לו במולדתו". לדבריה, "משנרצח כתוצאה מהשנאה והטרור, על המדינה להכיר בו כבכל נפגע אחר שהיה נקלע לזירה. זו היתה יכולה להיות ההחלטה המוסרית, ההומניטארית והצודקת. עצוב שגם ברגעים קשים מנשוא, בעלי הסמכות בישראל מתעקשים להבדיל בין דם לדם".

אתמול קרא יעלון להעמיד לדין את מבצעי הלינץ'. צה"ל הודיע היום כי יחקור את מעורבות חיילי צה"ל בתקרית, לאחר שלפחות חייל אחד תועד כשהוא בועט בראשו של זרהום. לפי דובר צה"ל, כאשר יאותרו החשודים במעשה, צפויה להיפתח חקירת מצ"ח בעניינם בנוסף לחקירה הפלילית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ