נתניהו: רעיון השמדת היהודים היה של המופתי של ירושלים ולא של היטלר

נתניהו אמר בנאומו בקונגרס הציוני כי היטלר לא התכוון לחסל את היהודים אלא לגרשם, וכי המופתי אל-חוסייני הוא ששתל במוחו את רעיון ההשמדה. הטענה נדחתה על ידי רוב חוקרי השואה המקובלים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

>> עדכון. נתניהו מגיב לסערה: לא התכוונתי לפטור את היטלר מאחריותו השטנית

ראש הממשלה בנימין נתניהו עורר אתמול (שלישי) סערה כאשר נתפס כמי שטוען שהמופתי של ירושלים, חאג' אמין אל-חוסייני, הוא ששתל את הרעיון להשמדת יהודי אירופה במוחו של אדולף היטלר. לדבריו, היטלר כלל לא התכוון לחסל את היהודים, אלא רק לגרשם.

היטלר ואל-חוסייני בפגישתם בגרמניה ב-1941

בנאום בפני הקונגרס הציוני העולמי בירושלים, התייחס נתניהו לפגישה שהתקיימה בין המופתי להיטלר בנובמבר 1941. "היטלר לא רצה להשמיד את היהודים באותו זמן, הוא רצה לגרשם", אמר נתניהו. "חאג' אמין אל-חוסייני הלך להיטלר ואמר לו 'אם תגרש אותם, כולם יבואו הנה (לפלשתינה)'". על פי גרסתו של נתניהו, היטלר שאל "אז מה עליי לעשות איתם", והמופתי השיב לו "שרוף אותם".

למרות הסערה שפרצה אמש ברשת, מתברר כי נתניהו העלה טענה דומה בנאום שנשא בכנסת ב-2012, אז תיאר את המופתי כ"אחד הארכיטקטים המובילים" של השמדת היהודים.

נתניהו בנאומו בקונגרס הציוני העולמי בירושליםקרדיט: לע"מ

הטענה שאל-חוסייני הוא שיזם את השמדת היהודים הועלתה בעבר על ידי כמה היסטוריונים בשולי מחקר השואה, אך נדחתה על ידי רוב חוקרי השואה המקובלים. הטענה על חלקו של אל-חוסייני הועלתה לאחרונה בספרם של החוקרים וולפגנג שווניץ וברי רובין "נאצים, איסלמיסטים והתהוות המזרח התיכון המודרני", המותחים, כמו נתניהו, קו ישר בין תמיכתו של המופתי בנאצים לבין עמדת התנועה הלאומית הפלסטינית בהנהגתו של יאסר ערפאת. נאומו של נתניהו בפני הקונגרס הציוני העולמי:

אך אפילו שני חוקרים אלה אינם טוענים לדו-שיח כפי שתיאר נתניהו, אלא טוענים כי היטלר הגיע למסקנה שעליו להשמיד את היהודים בשל רצונו לטפח את אל-חוסייני, שהתנגד להעברתם לארץ ישראל המנדטורית.

גם הטענה שהועלתה במשפטי נירנברג על ידי אחד מעוזריו של אייכמן, דיטר ויסליצני, על כך שהמופתי דחק באייכמן להשמיד את היהודים הופרכה על ידי חוקרי שואה, כולל אלה הנחשבים למזוהים עם הימין. אף שנתניהו טען שיש לכך ראיות "גם במקומות אחרים", החוקר ברנרד לואיס אמר שפרט לדבריו של ויסליצני אין לכך כל עדות תומכת, וממילא "לא נראה שהנאצים היו זקוקים לעידוד שכזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ