הרצוג בעקבות דברי נתניהו על היטלר: "סילוף היסטורי מסוכן"

באופוזיציה מתחו ביקורת על דברי רה"מ, לפיהם המופתי של ירושלים שכנע את היטלר להשמיד את היהודים. עודה: קורבנות הנאצים הופכים לחומר תעמולה זול; גלאון: "מי שלא מסוגל לשנות את העתיד, משכתב את העבר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברי כנסת באופוזיציה ובראשם יושב הראש שלה, ח"כ יצחק הרצוג, תקפו הבוקר (רביעי) בחריפות את דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו אמש בנאום בפני הקונגרס הציוני העולמי בירושלים, לפיהם רעיון השמדת היהודים היה של המופתי של ירושלים, חאג' אמין אל-חוסייני, ולא של היטלר. הרצוג אמר כי מדובר ב"סילוף היסטורי מסוכן", ותבע מנתניהו לתקן את דבריו לאלתר. יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה הוסיף כי "קורבנות המפלצת הנאצית הופכים לחומר תעמולה זול בשירות סרבנות השלום".

נתניהו עורר אתמול סערה כשאמר כי אל-חוסייני הוא ששתל את הרעיון להשמדת יהודי אירופה במוחו של אדולף היטלר. "היטלר לא רצה להשמיד את היהודים באותו זמן, הוא רצה לגרשם", אמר ראש הממשלה בהתייחסו לפגישה שהתקיימה בין המופתי להיטלר בנובמבר 1941. "חאג' אמין אל-חוסייני הלך להיטלר ואמר לו 'אם תגרש אותם, כולם יבואו הנה (לפלשתינה)'". על פי גרסתו של נתניהו, היטלר שאל "אז מה עליי לעשות איתם", והמופתי השיב לו "שרוף אותם".

בתגובה לדברי נתניהו, כתב יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, בעמוד הפייסבוק שלו, כי "גם בן של היסטוריון צריך לדייק בהיסטוריה". הרצוג קרא לראש הממשלה לתקן את דבריו באופן מיידי "מכיוון שהוא מגמד את השואה, את הנאציזם ואת חלקו של אותו צורר נורא אדולף היטלר באסון הנורא של עמנו בשואה. זה נופל כפרי בשל היישר לידיהם של מכחישי השואה ומכניס אותם לסכסוך עם הפלסטינים".

הרצוג אמנם לא הטיל ספק בכך שהמופתי היה "שונא ישראל", כלשונו, אך הדגיש: "היטלר היה רק אחד. הוא זה שכתב את ספרו המבחיל "מיין קאמפף", בינואר 1939 כמעט שלוש שנים לפני פגישת היטלר-חוסייני נאם היטלר ברייכסטאג ופרס את הפתרון הסופי. מחנה ההשמדה הראשון הוקם בסמוך לזמן הפגישה והאקציות היו בשיאן כבר חדשים. היטלר לא היה צריך את חוסייני כדי להורות לרצוח יהודים רק בשל יהדותם".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הגיב גם הוא לדברי ראש הממשלה כשאמר כי "נתניהו משכתב את ההיסטוריה כדי להסית נגד העם הפלסטיני. קורבנות המפלצת הנאצית, ובהם מיליוני יהודים, הופכים לחומר תעמולה זול בשירות סרבנות השלום. נתניהו מוכיח מדי יום ביומו כמה הוא מסוכן לשני העמים, וכמה רחוק הוא מסוגל ללכת כדי לבצר את שלטונו ולהצדיק את מדיניותו הרת האסונות".

גם יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, תקפה את דבריו של נתניהו: "לאיזה תהומות של שפלות יורד האיש הזה. כמה הוא מבזה אותנו כעם ואיך הוא גורר בבוץ את זכר הזוועות שעשו הנאצים ועוזריהם לעם היהודי", כתבה בפייסבוק. "אני מתביישת בשבילך אדוני ראש הממשלה. את הניתוחים הפסיכולוגיים אשאיר לאחרים. דבר אחד אני כן יודעת: מי שלא מסוגל לפעול כדי לשנות את העתיד, כל מה שנשאר לו זה לשכתב את העבר".

חבר הכנסת אחמד טיבי תקף בחריפות את התבטאויותיו של ראש הממשלה ואמר: "אלה דברי הבל ושקר היסטורי מביך הנותן הכשר להיטלר ומשנתו הגזענית שהיא היא הביאה להשמדת יהודים. שנאת נתניהו לפלסטינים ורצונו העז להרעיל את מחשבות הישראלים  נגדם מעבירות אותו על דעתו".

הטענה שאל-חוסייני הוא שיזם את השמדת היהודים הועלתה בעבר על ידי כמה היסטוריונים בשולי מחקר השואה, אך נדחתה על ידי רוב חוקרי השואה המקובלים. הטענה על חלקו של אל-חוסייני הועלתה לאחרונה בספרם של החוקרים וולפגנג שווניץ וברי רובין "נאצים, איסלמיסטים והתהוות המזרח התיכון המודרני", המותחים, כמו נתניהו, קו ישר בין תמיכתו של המופתי בנאצים לבין עמדת התנועה הלאומית הפלסטינית בהנהגתו של יאסר ערפאת. אך אפילו שני חוקרים אלה אינם טוענים לדו-שיח כפי שתיאר נתניהו, אלא טוענים כי היטלר הגיע למסקנה שעליו להשמיד את היהודים בשל רצונו לטפח את אל-חוסייני, שהתנגד להעברתם לארץ ישראל המנדטורית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ