נתניהו מגיב לסערה: "לא התכוונתי לפטור את היטלר מאחריותו השטנית לשואה"

רגע לפני שהוא ממריא לגרמניה, ויממה לאחר שאמר כי היטלר לא התכוון להשמיד את היהודים עד לפגישה עם המופתי של ירושלים, הבהיר רה"מ: "רציתי להראות שאבי האומה הפלסטינית רצה להשמיד את היהודים גם ללא הכיבוש"

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בצהריים (רביעי) לפני המראתו לביקור מדיני בברלין, כי בנאומו בפני הקונגרס הציוני בירושלים אתמול לא התכוון לפטור את היטלר "מאחריותו השטנית לשואת יהודי אירופה". "הוא האחראי לפתרון הסופי, והוא קיבל את ההחלטה", הבהיר נתניהו. דובר ממשלת גרמניה נשאל על עמדת ארצו בנוגע לדברי נתניהו, ואמר: "האחריות לשואה היא שלנו, אין צורך לשנות את העמדה על כך".

נתניהו ציין כי הביקורת שנשמעה נגדו בנושא מצד גורמים באופוזיציה והיסטוריונים היא אבסורד. לדבריו, "זה גם אבסורד להתעלם מהתפקיד שמילא המופתי חאג' אמין אל-חוסייני שהיה פושע מלחמה ועודד את היטלר להשמיד את יהודי אירופה".

נתניהו ורעייתו ממריאים לגרמניה, היום בצהרייםצילום: עמוס בן גרשום // לע"מ

ראש הממשלה הדגיש כי יש עדויות רבות למעורבותו של המופתי בפתרון הסופי, ואף הקריא חלקים מעדותו של סגנו של אייכמן, דיטר ויסליצני, שאמר במשפטי נירנברג כי "המופתי מילא תפקיד חשוב בפתרון הסופי והיה אחד מיוזמיה של ההשמדה השיטתית של יהודי אירופה".

נתניהו אמר כי יש ניסיון של חוקרים מסוימים באקדמיה לספק הסברים אפולוגטיים לתפקידו של המופתי בזמן השואה, אך לדבריו יש חוקרים אחרים שמצטטים את העדויות נגד המופתי - "לא רציתי לפטור את היטלר מאחריות אלא להראות שאבי האומה הפלסטינית רצה להשמיד את היהודים גם ללא שטחים ללא כיבוש וללא התנחלויות", אמר נתניהו. "לצערי הוא עדיין דמות נערצת בחברה הפלסטינית ובספרים", הוסיף ראש הממשלה. "אלימות ההסתה שהתחילה איתו נמשכת גם היום, לא באותה מתכונת אבל היא שורש הבעיה".

נתניהו ציין כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מאדיר את דמותו של המופתי. "מה שחשוב זה להכיר בעובדות ההיסטוריות ולא להתעלם מהן לא אז ולא היום", אמר נתניהו. הוא הדגיש כי בפגישתו עם ג'ון קרי מחר בברלין הוא ידרוש ממנו ללחוץ על אבו מאזן להפסיק את ההסתה, שהיא המקור לאלימות.

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס קרא ליהודי העולם להגיב על השקרים, כלשונו, של נתניהו בסוגיית השואה. אבו מאזן אמר כי "נתניהו זיכה את היטלר משריפת היהודים והאשים את המופתי של ירושלים כדי להרשיע את הפלסטינים ולהתנער מזכויותיהם". לדבריו, "נתניהו נותן חסות לארגונים כמו דאעש וג'בהת א-נוסרה, בשטחי הרשות אין מקום לאותם ארגונים".

אתמול עורר ראש הממשלה סערה כשאמר במהלך נאום בפני הקונגרס הציוני העולמי כי המופתי של ירושלים הוא ששתל את הרעיון להשמדת יהודי אירופה במוחו של אדולף היטלר. בהתייחסו לפגישה שהתקיימה בין המופתי להיטלר בנובמבר 1941, אמר ראש הממשלה כי "היטלר לא רצה להשמיד את היהודים באותו זמן, הוא רצה לגרשם. חאג' אמין אל-חוסייני הלך להיטלר ואמר לו 'אם תגרש אותם, כולם יבואו הנה (לפלשתינה)'. היטלר שאל "אז מה עליי לעשות איתם", והמופתי השיב לו 'שרוף אותם'".

נתניהו בנאומו בקונגרס הציוני העולמי בירושליםקרדיט: לע"מ

בניגוד לדברי נתניהו אתמול, היסטוריונים העוסקים בחקר השואה גורסים כי רצח יהודים המוני התחיל חודשים לפני הפגישה בין היטלר לאל-חוסייני, ולכן טענתו של ראש הממשלה אינה עולה בקנה אחד עם מה שאירע בשטח.

חברי כנסת באופוזיציה ובראשם יושב הראש, ח"כ יצחק הרצוג, תקפו הבוקר בחריפות את דברי נתניהו. הרצוג אמר כי מדובר ב"סילוף היסטורי מסוכן", ותבע מרה"מ לתקן את דבריו באופן מיידי "מכיוון שהוא מגמד את השואה, את הנאציזם ואת חלקו של אותו צורר נורא אדולף היטלר באסון הנורא של עמנו בשואה. זה נופל כפרי בשל היישר לידיהם של מכחישי השואה ומכניס אותם לסכסוך עם הפלסטינים".

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה הגיב גם הוא לדברי ראש הממשלה כשאמר כי "נתניהו משכתב את ההיסטוריה כדי להסית נגד העם הפלסטיני. קורבנות המפלצת הנאצית, ובהם מיליוני יהודים, הופכים לחומר תעמולה זול בשירות סרבנות השלום. נתניהו מוכיח מדי יום ביומו כמה הוא מסוכן לשני העמים, וכמה רחוק הוא מסוגל ללכת כדי לבצר את שלטונו ולהצדיק את מדיניותו הרת האסונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ