בכיר אמריקאי על דברי נתניהו: להימנע מהתבטאויות מתסיסות שמזינות את האלימות

בתגובה לטענת ראש הממשלה לפיה רעיון השמדת היהודים היה של המופתי אל-חוסייני ולא של היטלר, אמר הבכיר: חשוב להימנע מהאשמות משני הצדדים

ברק רביד
שליח "הארץ" לברלין, ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שליח "הארץ" לברלין, ג'קי חורי

בכיר בממשל האמריקאי התייחס הערב (רביעי) להתבטאויותיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעניין הקשר בין אדולף היטלר והמופתי הפלסטיני חאג' אמין אל-חוסייני והדגיש כי ארה"ב מצפה מישראל והפלסטינים להימנע מהתבטאויות מתסיסות שעלולות להסלים את המצב. "ראינו את דבריו של ראש הממשלה נתניהו ואנחנו מודעים אליהם", אמר הבכיר. "אנחנו מדגישים בפומבי ובשיחות פרטיות כי חשוב להימנע מהתבטאויות מתסיסות, האשמות או פעולות משני הצדדים שרק עלולות להזין את האלימות". 

מנאומו של נתניהו בפני הקונגרס הציוני העולמי אתמול השתמע כי מי שהגה את רעיון השמדת היהודים לא היה היטלר, אלא אל-חוסייני. לגרסת נתניהו, בעת שנפגש עם המופתי בנובמבר 1941, "היטלר לא רצה להשמיד את היהודים, הוא רצה לגרשם", אמר נתניהו. "חאג' אמין אל-חוסייני הלך להיטלר ואמר לו 'אם תגרש אותם, כולם יבואו הנה (לפלשתינה)'". נתניהו הוסיף כי היטלר שאל את המופתי "אז מה עליי לעשות אתם?", וזה השיב לו "שרוף אותם".

מוקדם יותר קרא הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) ליהודי העולם להגיב על השקרים, כלשונו, של נתניהו בסוגיית השואה. אבו מאזן אמר כי "נתניהו זיכה את היטלר משריפת היהודים והאשים את המופתי של ירושלים כדי להרשיע את הפלסטינים ולהתנער מזכויותיהם". לדבריו, "נתניהו נותן חסות לארגונים כמו דאעש וג'בהת א-נוסרה, בשטחי הרשות אין מקום לאותם ארגונים".

מזכ"ל אש"ף סאיב עריקאת האשים את נתניהו בסילוף ההיסטוריה. לדבריו, "נתניהו שונא את הפלסטינים בדרגה שהוא מוכן לזכות את היטלר מאשמת רצח שישה מיליון יהודים". עריקאת הוסיף כי "מדינת פלסטין מגנה אמירות אלו שאי אפשר להגן עליהם וכי בהיסטוריה מוכח כי אלפי פלסטינים שלחמו לצד בעלות הברית נהרגו במסגרת המלחמה בנאצים. על נתניהו להפסיק להשתמש בשואה והקטסטרופה האנושית הזו כדי להרוויח נקודות פוליטיות בזירה הפוליטית הישראלית".

לאחר שדבריו עוררו ביקורת חריפה מצד היסטוריונים המתמחים בשואה, מצד הרשות הפלסטינית ובמערכת הפוליטית בישראל, ביקש נתניהו להבהיר כי לא התכוון לפטור את היטלר "מאחריותו השטנית לשואת יהודי אירופה, אלא להראות שאבי האומה הפלסטינית רצה להשמיד את היהודים גם ללא שטחים, ללא כיבוש וללא התנחלויות".

היטלר, הסביר נתניהו, "הוא האחראי לפתרון הסופי, והוא קיבל את ההחלטה", אך "זה אבסורד להתעלם מהתפקיד שמילא המופתי אל-חוסייני, שעודד את היטלר להשמיד את יהודי אירופה. לצערי הוא עדיין דמות נערצת בחברה הפלסטינית. ההסתה שהתחילה אתו נמשכת גם היום, לא באותה מתכונת, אבל היא שורש הבעיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ