לאחר הביקורת: נתניהו מיתן את דבריו על היטלר והמופתי

במסיבת עיתונאים עם קנצלרית גרמניה, רה"מ חזר בו מחלק גדול מטענותיו שעוררו סערה. לדבריו, תפקיד המופתי היה ב"קריאה לנאצים למנוע את בריחת היהודים ותמיכה בביצוע הפתרון הסופי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שליח "הארץ" לברלין

ראש הממשלה בנימין נתניהו חזר בו הערב (רביעי) מחלק גדול מטענותיו בנוגע לתפקיד שמילא המופתי של ירושלים חאג' אמין אל-חוסייני בזמן השואה, ומיתן את האשמותיו בעניין.

בנאום אתמול בירושלים אמר נתניהו כי המופתי היה זה ששכנע את היטלר להשמיד את יהודי אירופה. הערב, במסיבת עיתונאים בברלין עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, נתניהו ציין כי תפקידו של המופתי בזמן השואה היה ב"קריאה לנאצים למנוע את בריחת היהודים מאירופה ובתמיכה בביצוע הפתרון הסופי".

במהלך מסיבת העיתונאים התייחסה מרקל לדבריו של נתניהו בנושא השואה וציינה כי "גרמניה ברורה לגבי האחריות שלה לשואה". מרקל ציינה כי ממשלתה משוכנעת שיש להעביר את המסר על אחריותה של גרמניה לשואה גם לדורות הבאים. "אנחנו עומדים מאחורי האחריות שלנו ואיני רואה כל צורך לשנות את ההתייחסות שלנו להיסטוריה", הדגישה.

נתניהו, שדיבר אחרי מרקל, דחה את הטענה כי דבריו בנושא תפקידו של המופתי בזמן השואה היו מתסיסים בדומה להתבטאויותיו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן). כמה דקות לפני שהחלה מסיבת העיתונאים אמרו בכירים בממשל האמריקאי ל"הארץ" כי הם שמעו את דבריו של נתניהו על השואה. "הדגשנו כמה פעמים בפומבי ובשיחות פרטיות כי חשוב להימנע מהתבטאויות מתסיסות, האשמות או פעולות משני הצדדים שרק עלולות להזין את האלימות", אמר הבכיר האמריקאי.

נתניהו, שמיתן את האשמותיו לגבי תפקידו של המופתי במהלך השואה, אמר במסיבת העיתונאים כי היטלר הוא זה שאחראי לשואה וכי לאף אחד אסור להכחיש זאת. עם זאת, הוא חזר והקריא קטעים מעדותו של סגנו של אייכמן, דיטר ויסליצני, שטען כי המופתי עודד את ראשי המשטר הנאצי להשמיד את יהודי אירופה.

עם זאת, נתניהו לא חזר על דבריו מיום שלישי בהם טען כי בפגישה בין המופתי להיטלר ב-1941 קרא חאג' אמין אל-חוסייני להיטלר "לשרוף את היהודים". כמה היסטוריונים בכירים טענו ביממה האחרונה כי נתניהו סילף את ההיסטוריה ושיקר לגבי דבריו של המופתי וכי אין כל תיעוד היסטורי שהם נאמרו.

"השאלה לגבי המופתי לא צריכה להיות מופנית אליי", אמר נתניהו במסיבת העיתונאים עם מרקל. "השאלה צריכה להיות מופנית לנשיא עבאס. מדוע הוא והרשות הפלסטינית מאדירים באופן רשמי את המופתי וקוראים לו אבי האומה הפלסטינית. חשוב לראות מה הם עושים בעניין הזה בספרי הלימוד. גם המופתי אמר בשנות ה-20 שהיהודים רוצים לפגוע במסגד אל-אקצא וזה היה שקר אז כפי שזה שקר היום. לכן צריך לשאול את עבאס - למה אתה מאדיר אותו?".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ