ארבעה נעצרו בחשד ללינץ' במבקש המקלט בבאר שבע, בהם קצין וסוהר בשב"ס

החשודים נעצרו אחרי פרסום תוצאות נתיחת גופתו של הבטום זרהום, ובמשטרה אמרו כי צפויים מעצרים נוספים. כ-2,000 השתתפו בטקס לזכרו בתל אביב: "ירייה שנייה ושלישית זו לא טעות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משתתפים בטקס לזכר ברהום, הערב בתל אביבצילום: דודו בכר

המשטרה עצרה הערב (רביעי) ארבעה חשודים בלינץ' במבקש המקלט הבטום זרהום במהלך הפיגוע בבאר שבע שהיה בתחילת השבוע. שניים מהחשודים הם אנשי שירות בתי הסוהר (שב"ס) המשרתים בדרום - אחד מהם קצין. שני העצורים הנוספים הם אזרחים.  

ביחידה המרכזית נגב אמרו כי "לאחר קבלת תוצאות הנתיחה מהמכון לרפואה משפטית ולאחר התייעצות עם הפרקליטות נעצרו ארבעת החשודים שאותרו על ידי היחידה המרכזית". במשטרה ציינו כי על פי בקשת הפרקליטות, העצורים יובאו מחר לבית המשפט ושם תדרוש הפרקליטות שחרור בתנאים מגבילים ולא הארכת מעצר. 
הסיבה לדבר טמונה בכך שאין בתיק די ראיות כדי לעצור את הארבעה. על כן, סוכם מראש שהחשודים יעצרו אך ישוחררו בהמשך. לאחר מכן צפויה הפרקליטות לקחת את התיק לבחינה, לערוך שימועים ולגבש החלטה אם ניתן להגיש כתב אישום. עוד נמסר כי צפויים מעצרים נוספים.

בשב"ס אמרו בתגובה כי "נציב בתי הסוהר מגנה את ההתנהגות הבוטה בה היו מעורבים על פי החשד גם סוהרים. האלימות נוגדת את ערכי הארגון ועל כן בהתאם לתוצאות החקירה, נפעל על מנת להוקיע את המשתתפים באירוע ולמצות עימם את הדין גם במישור המינהלי". עוד אמרו בשב"ס כי הקצין החשוד משרת בתפקיד זוטר. 

מוקדם יותר היום פרסם המכון לרפואה משפטית את תוצאות נתיחת גופתו של מבקש מקלט, מהן עולה כי הוא מת כותצאה מהירי בו ולא מהלינץ' שבוצע בו אחר כך. על פי ממצאי הנתיחה שמונה קליעים פגעו בגופו, שניים מהם היו קטלניים. ביום הפיגוע טען קב"ט התחנה המרכזית זיאד אסעם כי הוא ירה לעברו של זרהום כדור אחד. אם טענתו של הקב"ט תתברר כנכונה, תצטרך המשטרה לפענח איך הגיעו שבעה קליעים נוספים לגופתו של זרהום. 

זרהום

לקביעת גורם המוות השלכות רבות בנוגע לעבירות שתיוחס למי שהכה את זרהום לאחר הירי. שלשום אמר ל"הארץ" פרופ' עמנואל גרוס, מומחה למשפט פלילי, כי אם יתברר שהירי גרם למותו של זרהום, ניתן יהיה לייחס לתוקפיו תקיפה או גרימת חבלה מחמירה, עבירה שעונשה עד 20 שנות מאסר. מנגד, לו היתה הנתיחה מעלה שהמכות שספג זרהום האיצו את מותו, ייתכן שניתן היה להאשים אותם ברצח או בהריגה. לעומתו אמר המשפטן פרופ' מרדכי קרמניצר כי "גם אם מישהו גוסס והחבלות רק מחישות את המוות, זה מספיק כדי לבסס גרימת מוות בלתי חוקית, ואם הייתה כוונה להמית זה יכול להוות גם רצח".

הערב השתתפו כ-2,000 בני אדם, רובם מבקשי מקלט מאריתריאה, בטקס זיכרון לזרהום בגן לוינסקי בדרום תל אביב. הם הדליקו נרות זיכרון ונשאו דברים לזכרו, אף שרק מעטים מהנוכחים הכירו אותו אישית. רבים פרצו בבכי וזעקו זעקות שבר. בשיחות עם "הארץ" אמרו משתתפים בטקס כי אינם מקבלים את הטענה שמותו של זרהום נגרם בשוגג. הם תבעו למצות את הדין עם מי שפגעו בו כשהיה שרוע על הקרקע והתבוסס בדמו.

מקום הלינץ' בתחנה המרכזית בבאר שבע, השבועצילום: אליהו הרשקוביץ

"אף פעם לא ראיתי כזה דבר, רק בסיני או דאעש", אמרה עדן, מבקשת מקלט מאריתריאה, בהתייחסה לסרטונים המתעדים את הלינץ' בזרהום. "אמרו שזה היה בטעות. אם זו היתה ירייה אחת הייתי מבינה שזו טעות, אבל פעם שנייה ושלישית זו לא טעות. אנשים באו, דרכו עליו וזרקו דברים. היתה שם משטרה. איך היא לא עצרה את זה? מה העבודה של המשטרה? זה כואב לכולנו, גם אנחנו בני אדם", אמרה. "אם הוא היה לבן צ'יק צ'ק היו לוקחים לדוקטור", אמרה חברתה.

משרד הביטחון והמוסד לביטוח לאומי הוציאו היום הודעה משותפת שבה אישרו את הפרסום ב"הארץ" לפיו המדינה לא תכיר בזרהום כנפגע פעולות איבה משום שנכנס לישראל בלי היתר. החוק מגדיר באופן מפורש כי "נפגע פעולות איבה" הוא תושב ישראל, אזרח ישראל או מי שנכנס לישראל באשרה או רישיון. משרד הביטחון והמוסד לביטוח לאומי ציינו כי ועדה בין-משרדית תבחן תשלום פיצויים לפנים משורת הדין לנפגעים על רקע לאומני. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ