תלמיד הישיבה שנחשד כמחבל ונורה למוות בירושלים צעק לפני כן "אני דאעש"

שני חיילי יחידה מובחרת שנשלחו למשימת אבטחה טענו כי האיש ניסה לחטוף את נשקם ולכן ירו בו. ההרוג, בוגר הנח"ל החרדי, עבד באבטחה לאחר שירותו הצבאי. מצ"ח תחקור את החיילים המעורבים

ניר חסון
גילי כהן
מקום הירי בירושליםצילום: אמיל סלמן
ניר חסון
גילי כהן

תלמיד ישיבה בשנות ה-30 לחייו נורה למוות בירושלים אמש (רביעי) על ידי חיילים, לאחר שנחשד כמחבל כשניסה לחטוף נשק מחייל ברחוב ירמיהו בירושלים, סמוך לתחנה המרכזית בעיר. נפתחה חקירה משותפת של המשטרה ומצ"ח, והחיילים המעורבים יזומנו לחקירה. מדובר צה"ל נמסר כי הירי בוצע על ידי חייל וכי "הפרטים תחת חקירה של כוחות הביטחון, ונסיבות הירי נבדקות".

במשטרה אמרו כי מתחקיר ראשוני עולה כי שני חיילים שנשלחו לתגבר את האבטחה הציבורית בעיר ניסו לעלות לאוטובוס, אולם אדם שירד ממנו ביקש מהם תעודה מזהה. השניים ביקשו לבדוק אותו ולטענתם הוא תקף אותם באגרופים והם ניסו להשתלט עליו. במהלך העימות, לגרסתם, הוא ניסה לחטוף את הנשק של אחד מהם וקרא "אני דאעש", בתגובה, החייליים ומאבטח שהיה בסמוך למקום, ירו בו. 

מקום הירי בירושלים, אמשצילום: אורי דיוויס / דובר איחוד והצלה

לפי גורמים שונים, ההרוג, בוגר הנח"ל החרדי, עלה לארץ מאוזבקיסטאן לפני יותר מעשר שנים ואף עבד באבטחה לאחר שירותו הצבאי. רב בישיבה שלו אמר כי מדובר "בטעות טיפשית וטרגית".

יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, סיפר כי כשהגיע לזירה "זה היה נראה לנו פיגוע 'שגרתי' בימים אלו - ניסיון דקירה והמחבל חוסל. ביקשתי לכסות את הגופה בשקית שחורה. לאחר שהתבקשתי לטפל בגופה ראיתי שמדובר ביהודי והיתה טעות שמדובר במחבל. מיד עדכנתי את המשטרה והחלפנו לשקית זק"א לבנה". משי זהב הוסיף כי "אנו נמצאים בימים של טרור ומוזנקים לכל זירת פיגוע. בבאר שבע היתה טעות ונהרג חף מפשע וכן היום נלקחו חיי אדם בגלל טעות בזיהוי. אני פונה לכל מחזיקי הנשק לפעול ביתר שיקול דעת".

חיילי צה"ל מוצבים מתחילת השבוע במשימת אבטחה על גבי אוטובוסים ובקרבת תחנות אוטובוסים ותנועה ציבורית נוספת בירושלים, בעקבות החלטת הקבינט בנושא. בצה"ל הקצו לצורך כך, 300 חיילי הכשרות ביחידות מיוחדות. בצבא טענו כי החיילים יעברו הכשרה מיוחדת טרם הצבתם ויהיו כפופים למשטרה. החקירה צפויה לבחון הן את הכשרתם של החיילים למשימה והן את ההוראות שקיבלו בנוגע לזיהוי חשודים ולאופן מעצרם. 

האירוע התרחש בסופו של יום מתוח בגדה, בו חיילת נפצעה אנושות בפיגוע דקירה וחמישה חיילים נפגעו בפיגוע דריסה, שניים מהם באורח בינוני והיתר קל. באירוע אחר, שנסיבותיו לא ברורות, נפצע שוטר באורח קל מפגיעת רכב.

אמש נעצרו ארבעה חשודים בביצוע הלינץ' במבקש המקלט הבטום זרהום. זרהום נורה בתחילת השבוע כיוון שנחשד כי הוא מחבל בפיגוע בבאר שבע ולאר מכן הוכה. המכון לרפואה משפטית הודיע אתמול כי זרהום מת מהירי ולא מהמכות. על פי ממצאי נתיחת הגופה, שמונה קליעים פגעו בו, שניים מהם היו קטלניים.

לאחר פרסום ממצאי הנתיחה, המשטרה עצרה ארבעה חשודים בביצוע הלינץ', שניים מהם הם אנשי שירות בתי הסוהר (שב"ס), המשרתים בדרום –  אחד מהם קצין. במשטרה ציינו כי על פי בקשת הפרקליטות, העצורים יובאו היום לבית המשפט, ושם תדרוש הפרקליטות שחרור בתנאים מגבילים ולא הארכת מעצר. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ