קרי לנתניהו: הגיע הזמן להתקדם מעבר לגינויים ולנקוט צעדים להרגעת המצב

שר החוץ של ארה"ב אמר בפתח פגישת השניים בברלין כי "זה קריטי שההסתה והאלימות ייפסקו", נתניהו השיב לו כי על העולם לדרוש מעבאס להפסיק להפיץ שקרים לגבי שינוי הסטטוס-קוו בהר הבית

ברק רביד, שליח "הארץ" לברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד, שליח "הארץ" לברלין

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר (חמישי) בברלין עם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי כדי לדון עמו בדרכים לעצירת ההסלמה בין ישראל לפלסטינים. "הגיע הזמן להתקדם מעבר לגינויים ולרטוריקה ולנקוט צעדים להרגעת המצב", אמר קרי לנתניהו בפתח פגישתם. נתניהו השיב לו כי על הקהילה הבינלאומית לדרוש מהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) להפסיק להפיץ שקרים לגבי רצונה של ישראל לשנות את הסטטוס-קוו בהר הבית, ולעצור את ההסתה.

קרי הוסיף בפגישה כי "זה קריטי שכל ההסתה והאלימות ייפסקו". לדבריו, יש למצוא דרך שלא קיימת היום "לעבור לתהליך רחב יותר". שר החוץ האמריקאי סיפר כי שוחח אתמול עם עבדאללה מלך ירדן ובימים האחרונים עם הנשיא הפלסטיני עבאס בעניין הרגעת המצב. "אני מאמין ששניהם רוצים לעצור את ההסלמה", אמר קרי.‎

נתניהו וקרי בפתח פגישתם, היום בברליןצילום: אי־פי

נתניהו אמר לקרי כי "הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תדרוש מהנשיא עבאס להפסיק להפיץ שקרים לגבי רצונה של ישראל לשנות את הסטטוס-קוו בהר הבית או לפגוע במסגד אל-אקצא". נתניהו הדגיש כי ישראל מחויבת לשמירה על הסטטוס-קוו בהר הבית והיא הגורם היחיד ששומר על המקומות הקדושים לכל הדתות בירושלים.

בדבריו הדגיש נתניהו כי ישראל מגנה על עצמה כפי שכל מדינה דמוקרטית היתה עושה מול התקפות טרור. "כדי ליצור תקווה יש להפסיק את הטרור וכדי להפסיק את הטרור יש להפסיק את ההסתה", אמר ראש הממשלה.

בסיום פגישתם, אמר קרי כי הוא חש "אופטימיות זהירה" לגבי הצעות בהן דנו השניים לצעדים להפחתת המתיחות בין ישראל לפלסטינים. לדבריו, הוא יצטרך לדון על ההצעות הללו עם מלך ירדן עבדאללה ועם עבאס עמם ייפגש בעמאן מחר. 

פקיד ישראלי בכיר אמר כי פגישתם של נתניהו וקרי הסתיימה אחרי ארבע שעות. הפקיד הבכיר ציין שהשניים הסכימו על הצורך להפסיק את ההסתה, להפיג את המתיחות ולהחזיר את הרגיעה. לדבריו, נתניהו חזר על מחויבותה של ישראל לשמירה על הסטטוס קוו בהר הבית.‎

בתוך כך, שרי החוץ של הקוורטט - ארה"ב, רוסיה, האו"ם והאיחוד האירופי - ייפגשו מחר בווינה כדי לדון בהסלמה הביטחונית בירושלים ובגדה המערבית.

ביממה האחרונה סערו הרוחות סביב התבטאויותיו של ראש הממשלה נתניהו בעניין השואה. בכירים אמריקאים רמזו אתמול כי דבריו של נתניהו מלבים את האווירה וקראו לכל הצדדים להימנע מהתבטאויות מתסיסות, האשמות או פעולות שמזינות את האלימות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ