תא"ל שרון אפק ייכנס היום לתפקיד הפרקליט הצבאי הראשי

אפק יחליף בתפקידו את האלוף דני עפרוני. על אף שעפרוני התחייב להכריע אם לפתוח בחקירה פלילית על הפעלת נוהל חניבעל בצוק איתן, הבדיקה הצבאית נותרה תלויה באוויר

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

האלוף דני עפרוני יסיים היום (חמישי) את כהונתו כפרקליט הצבאי הראשי. במקומו ייכנס לתפקיד תת-אלוף שרון אפק. עפרוני פורש מתפקידו טרם החליט אם לפתוח בחקירה פלילית בנוגע להפעלת נוהל חניבעל ברפיח במהלך מבצע צוק איתן, על אף שהבטיח כי יקבל החלטה בנושא עד לסיום כהונתו. 

תא"ל שרון אפק, הפצ"ר הנכנסצילום: דובר צה"ל

הפצ"ר עפרוני אמר בשיחות סגורות כי בכוונתו להחליט אם יש מקום לחקירה פלילית בסוגיית מידתיות הפעלת האש ב"יום שישי השחור" ברפיח - שבו הוכרז ב-1 באוגוסט שעבר על נוהל חניבעל, בעקבות חטיפת גופתו של סגן הדר גולדין. שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התבטא בעצמו בנושא ואמר כי בדיקת האירוע צריכה להיעשות בכלים פיקודיים, באמצעות תחקיר מבצעי-צבאי, ולא באמצעות בחינה פלילית.

האלוף דני עפרוני, הפצ"ר היוצאצילום: מוטי מילרוד

עם זאת, גם בחלוף למעלה משנה מאז האירוע טרם התקבלה ההחלטה בפרקליטות הצבאית האם יש מקום לפתוח בחקירה פלילית בנושא, והבדיקה הצבאית נותרה תלויה באוויר. 

בעקבות חילופי הגברי תורד דרגתו של הפצ"ר מדרגת אלוף לדרגת תא"ל. הוועדה בראשות ד"ר יוסף צ'חנובר שאמונה על בחינה ויישום דו"ח ועדת טירקל, קבעה כי דרגת הפרקליט הצבאי הראשי צריכה להיות אלוף. בדו"ח הוועדה נכתב כי דרגתו של הפרקליט הצבאי הראשי משקפת את מעמדו המרכזי בצבא, וכן כי "כל שינוי לדרגה נמוכה יותר עלול להתפרש כפיחות בהתייחסותה של המערכת לתפקידו ולמעמדו של הפצ"ר".

בשנתיים האחרונות היה אפק מפקד פו"ם "אפק" במכללה לפיקוד ולמטה של צה"ל, וקודם לכן מילא שורה של תפקידים בפרקליטות הצבאית, ביניהם סגן הפרקליט הצבאי, היועץ המשפטי של צה"ל בגדה ופרקליט חיל האוויר. טקס המינוי של אפק ייערך היום, והחילופים בין השניים יתקיימו לאחר סוף השבוע. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ