האלוף אלון: המוטיבציה של הפלסטינים לבצע פיגועים נובעת גם מאלימות של פעילי ימין

מפקד אוגדת יו"ש לשעבר העיד במשפט מפעילי האתר "הקול היהודי", הנאשמים בהסתה לאלימות. לדבריו, חלק מהנסיבות לטרור קשור ל"לפעילות נקמה בגין פעילות של ישראלים כלפי פלסטינים"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

חלק מהמוטיביציה של פלסטינים לבצע פיגועים נובעת מאלימות של פעילי ימין בגדה — כך אמר אתמול (רביעי) ראש אגף המבצעים בצה"ל, האלוף ניצן אלון, שהעיד במשפטם של מפעילי האתר "הקול היהודי", הנאשמים בהסתה לאלימות ולגזענות.

אלון העיד כמפקד אוגדת יהודה ושומרון ומפקד פיקוד מרכז לשעבר במשפט נגד אברהם בנימין ושוקי הס, תושבי יצהר הנאשמים כי כעורכים והבעלים של האתר פרסמו דברי אלימות והסתה. השניים, המיוצגים על ידי עורכי הדין יצחק בם וגלעד כצמן, כופרים באשמה.

אלון הובא כמומחה לנושא האלימות היהודית בגדה והשפעתה על המצב הביטחוני באזור. בעדותו אמר אלון כי "יש זיקות והשפעה באירועים של אלימות של ישראלים לעורר אלימות של פלסטינים. העיסוקים כרוכים זה בזה ואין המדובר בנושאים שונים". עוד אמר אלון: "יש נסיבות רבות, להבנתי, לאלימות של פלסטינים, חלקה קשורה לעצם רצחנותם של הטרוריסטים, חלקה קשורה במניעים דתיים ולאומניים, ויש חלק מסוים, והוא לא העיקר, שקשור לפעילות נקמה בגין פעילות של ישראלים כלפי פלסטינים". 

בתגובה שאל עו"ד בם אם האלימות של צה"ל היא לא הסיבה לאלימות של הפלסטינים. אלון ענה כי "פעולות של צה"ל שבהן נפגעים פלסטינים משמשות עוד נושא שמעודד וגורם לפעולות טרור. הם מתייחסים באופן מובדל לפעולות של חיילים לבין פעולות של מתנחלים, אך מבחינתם - זה כיבוש וזה כיבוש".

בהמשך העדות התייחס אלון לאלימות מצד יהודים ואמר כי "חלק ניכר מהאלימות הישראלית כלפי פלסטינים נובעת מאלימות פלסטינים כלפי ישראלים... חלק מהאירועים נעשה כפעולות נקמה על טרור או אלימות". אלון התייחס לביקורת עליו ועל ההפגנות מול ביתו, ואמר: "היו כמה ניסיונות להפגין מול ביתי. לא יודע מאיפה התושבים שניסו להפגין. הם לא השפיעו עליי כהוא זה". אלון אף טען כי לא קרא לעתים מזומנות את הקול היהודי, ודחה את הטענה כי הוא מעיד נגד האתר כיוון פורסם בו כי אשתו היתה במחסום ווטש או משום שהאתר כינה את אירועי האלימות "אינתיפאדת ניצן אלון".

בכתב האישום טענו בפרקליטות המדינה כי הפרסומים באתר "כללו באופן שיטתי תכנים של הסתה לאלימות ולגזענות כלפי ערבים ישראלים וערבים פלסטינים באשר הם... התבטאויות בהן נאמר כי הערבים הם שנואים, רוצחים, אלימים, פראי אדם, פורעים, רעים, חצופים, טרוריסטים, מתעללים, אכזריים, מטרידים, פושעים, עוינים ואויב".

לכתב האישום צורף נספח של 36 עמודים ובו דוגמאות בולטות מפרסומי "הקול היהודי", בהן אחת ממארס 2010, אז נכתב: "בפסגת זאב הוכו שלושה ערבים שהסתובבו בשכונה. ברוך השם החבר'ה הצדיקים מפסגת זאב חמים על הערבים המטרידים והם פתחו קבוצה בפייסבוק: צריך לעשות משהו עם הערבים שהולכים עם בנות יהודיות". ביולי 2010 נכתב באתר: "בא להשתעשע ובסוף השתעשעו בו. צעיר ערבי הגיע השבוע להסתובב ולהשתעשע בנווה יעקב. הערבי היה עם תסרוקת וג'ל בשיער. מספר יהודים שמחים הגיעו עם אלות וסידרו לו את התסרוקת ועוד כמה חלקים בגוף".

עו"ד בם אמר לאחר הדיון כי "אלון לוקה בעיוורון מוסרי כאשר הוא טוען שהיהודים עצמם כביכול אשמים בזה שהערבים רוצחים אותם. גם מהמסמך שצורף לחוות הדעת עולה כי רוב הפגיעות של הקיצונים היהודים היו נגד הרכוש". לדבריו, "לטעון שהיהודים אשמים בזה שרוצחים אותם זה כמו לטעון שהנאנסת אשמה באונס מכיוון שלא לבשה בורקה. להערכתי, בחלקים נרחבים מהעדות שלו, אלון כלל לא אמר אמת, ואני מאמין שנוכיח זאת בהמשך".          

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ