"הארץ"

ארה"ב עקבה מקרוב אחר בסיסי צה"ל ותכתובות חשאיות של ישראל ב-2012, מתוך חשש שישראל תנסה לתקוף את המתקן הגרעיני בפורדו שבאיראן. בין ביתר, גילו גורמים בוושינגטון כי מטוס ישראלי נכנס ויצא משטח איראן. כך פורסם היום (שישי) באתר ה"וול סטריט ג'ורנל".

על פי הדיווח, אחת ההערכות בארה"ב היתה כי המטוס נכנס לאיראן במסגרת תרגיל יבש, לקראת פשיטת קומנדו למתקן בפורדו. בעקבות זאת, שלחה ארה"ב נושאת מטוסים שנייה לאזור והעמידה מטוסי קרב בכוננות. המודיעין האמריקאי אף עקב אחר תנועות המטוסים הישראליים באמצעות לוויינים והבחין כי המטוסים הישראליים בכוננות בלילות בלי ירח שבהם הראות נמוכה עוד יותר. לפי הדיווח, מידע רב אך מקוטע התקבל מדי יום, וכעת אומרים גורמי מודיעין כי ההערכה על התרגיל היבש היתה שגויה.

המתקן הגרעיני בפורדו, 2009צילום: רויטרס

כמו כן, דווח ב"וול סטריט ג'ורנל" כי בחיל האוויר האמריקאי ניתחו את החימוש והמטוסים הנדרשים כדי להרוס את המתקן הגרעיני, והגיעו למסקנה כי לישראל אין את הציוד הנדרש. בתגובה, ישראל עדכנה את ארה"ב לגברי תוכנית התקיפה שלה: מטוסי מטען באיראן עם צוותי קומנדו שיפוצצו את הדלתות של המתקן ויחבלו בו מבפנים, כך אמר בכיר אמריקאי. בפנטגון סברו כי מדובר במשימת התאבדות ולחצו על ישראל להזהיר את ארה"ב מראש. אך בישראל לא התחייבו לעשות זאת.

מקרה נוסף שהוזכר בדיווח התרחש בספטמבר 2013, כאשר ראש המטה לביטחון לאומי דאז, יעקב עמידרור, ביקר בבית הלבן. לפי הדיווח, כשעמיתתו סוזן רייס ביקשה לעדכן אותו על המגעים הסודיים עם איראן, והוא עידכן אותה שהמודיעין הישראלי יודע את מספרי הזנב של מטוסים אמריקאיים שלקחו חלק בשיחות החשאיות.

מנהיגה העליון של איראן, האייתולה עלי חמינאי, אימץ השבוע את הסכם הגרעין שהושג בין הממשלה בטהראן למעצמות המערב בווינה בחודש יולי, אבל הבהיר כי על המדינה להימנע מלהתחייב על כמה עקרונות בהסכם עד אשר יוסדרו סוגיות הקשורות לממדים צבאיים בתוכנית הגרעין שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ