חיילים תועדו מכים פלסטיני לאחר שנחשד לשווא ביידוי אבנים

בסרטון שפרסם "בצלם" נראים חיילים מכים את הצעיר אנסאר עאסי ברובים שלהם ובועטים בו, לפני שעצרו אותו לשישה ימים. צה"ל: הלוחמים לא התנהגו כמצופה והמקרה יתוחקר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צעיר פלסטיני כבן 25 נעצר באלימות על ידי צה"ל לפני כשבועיים באל-בירה, לאחד שנחשד לשווא ביידוי אבנים. הוא שוחרר רק לאחר שישה ימים. רגעי המעצר תועדו במצלמות אבטחה שהיו במקום.

בסרטון שפרסם היום (שישי) ארגון "בצלם" נראה אנסאר עאסי עומד בפתח מחסן שבו עבד כשכמה חיילים מגיעים לכיוונו על מנת לעצור אותו. החיילים נראים בסרטון מכים את עאסי באמצעות כלי הנשק שלהם ובועטים בו. ב"בצלם" מדווחים כי כתוצאה מהמעצר האלים, נזקק עאסי לטיפול רפואי בבית החולים הדסה עין כרם.

לאחר שהחיילים עצרו את עאסי הוא נלקח למעצר בן יומיים, ורק אז נחקר במשטרת שער בנימין. לפי "בצלם", החוקרים אמרו לעאסי כי החיילים העידו שהוא זוהה כמיידה אבנים, והוא הכחיש זאת. רק כשהובא לדיון בבית המשפט הצבאי בעופר, צפו במשטרה בסרטון שתיעד את המעצר והאלימות שהופנתה כלפיו. הוא שוחרר ללא תנאי לפני כעשרה ימים.

בשיחה עם "הארץ" אמר עאסי כי ניסה להסביר לחיילים מלכתחילה שהוא לא מעורב בדבר, אבל הם התעקשו והכו אותו. "לקחו אותי למקום שלא ידעתי בכלל איפה אני. היה קר מאוד ואני רק עם חולצה קצרה", הוא סיפר. "אני כבר כמה ימים לא ישן בלילות מהמכות והכאבים. מההתחלה אמרתי לחוקר שאני לא זרקתי אבנים ולא עשיתי כלום ושיש לי הוכחות, אבל אף אחד לא מיהר לבדוק וישבתי שישה ימים במעצר על סתם. זה היה סיוט". 

מדובר צה"ל נמסר כי "מבדיקה ראשונית של האירוע עולה כי התנהלות הלוחמים אינה עולה בקנה אחד עם המצופה מחיילי צה"ל. המקרה מתוחקר על ידי המפקדים ובהתאם לממצאי התחקיר יינקטו צעדים משמעותיים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ