נתניהו מאשר: רק מוסלמים יורשו להתפלל בהר הבית

לאחר הודעתו של קרי כי נתניהו הסכים להציב מצלמות בהר הבית, פרסם רה"מ הודעה ובה הוא מדגיש את מחוייבותה של ישראל לסטטוס-קוו בהר הבית — לא מוסלמים יורשו לבקר בהר, אך לא להתפלל בו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בלשכתו בירושלים, החודשצילום: אי־אף־פי

בהודעה רשמית שפרסמה הלילה (ראשון) לשכת ראש הממשלה, הדגיש ראש הממשלה בנימין נתניהו את מחוייבותה של ישראל לסטטוס-קוו בהר הבית, ואישר כי ישראל תמשיך לאכוף את מדיניותה לפיה "מוסלמים יתפללו בהר הבית, ולא מוסלמים יבקרו שם". הודעה זו באה בהמשך להבנות הראשונות אליהן הגיע שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי עם הצדדים. 

עשר דקות אחר חצות העלתה לשכת ראש הממשלה את ההודעה באנגלית לאתר הפייסבוק הרשמי של ראש הממשלה. "אנו מקבלים בברכה תיאום בין הרשויות בישראל לבין הוואקף הירדני, על מנת להבטיח שמבקרים ומתפללים יפגינו כבוד ואיפוק כלפי קדושת המקום", אמר נתניהו. "נפעל ביחד כדי להפחית את המתח, להפסיק את ההסתה ולטרפד את האלימות". דבריו של נתניהו באים אחרי למעלה מחודש של גל טרור בירושלים ומתיחות חריפה בין ישראל, ירדן והפלסטינים סביב הר הבית. 

מוקדם יותר אתמול הצליח שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי להגיע להבנות ראשונות בין הצדדים בנסיון להשיב את הרגיעה. במסיבת עיתונאים בעמאן אמר קרי כי נתניהו הסכים להציב מצלמות בהר הבית שישדרו במשך 24 שעות ביממה את המתרחש במקום. קרי אמר במסיבת העיתונאים כי קיבל הבטחה מנתניהו כי ישראל תשמור על הסטטוס קוו בהר הבית.

קרי אף הקריא ארבע נקודות אותן קיבל מנתניהו המתארות כיצד ישראל מגדירה את אותו סטטוס קוו:

א. נתניהו הצהיר בפני קרי כי ישראל מכבדת את התפקיד המיוחד של ירדן בירושלים, כפי שהוגדר בהסכם השלום בין המדינות ואת תפקידו ההיסטורי של המלך עבדאללה כשומר המקומות הקדושים לאסלאם בירושלים.

ב. נתניהו התחייב בפני קרי שישראל תמשיך לאכוף את מדיניות הפולחן הדתי רבת השנים שלה בהר הבית לפיה מוסלמים יכולים להתפלל במקום ולא מוסלמים יכולים לבקר אך אינם יכולים להתפלל.

ג. נתניהו הצהיר כי לישראל אין כל כוונה לחלק את הר הבית והיא דוחה לחלוטין כל טענה כי הוא מעוניינת לעשות זאת.

ד. נתניהו קידם בברכה את הגברת התיאום בין הרשויות בישראל ובירדן לגבי הר הבית שמטרתו לוודא שמבקרים ומתפללים במקום מפגינים איפוק, ריסון וכבוד כלפי המקום הקדוש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ