נתניהו שוקל לשלול תושבות מפלסטינים המתגוררים מעבר לגדר במזרח ירושלים

בחדשות 2 דווח כי ראש הממשלה העלה את הרעיון בישיבת קבינט לפני כשבועיים וייכנס בקרוב דיון בנושא. שרים בקבינט: "מהלך מדיני דרמטי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדר ההפרדה באזור מחנה הפליטים שועפט, בינואר האחרון

בעיית השכונות בירושלים שנמצאות שמעבר לגדר נולדה לפני כעשור, כשהסתיימו העבודות להקמת גדר ההפרדה סביב מזרח העיר. בשני אזורים חרגה הגדר מהגבול המוניציאפלי של העיר והותירה מספר שכונות ובהן עשרות אלפי תושבים מעבר לגדר ההפרדה. עד מהרה נטשו כל הרשויות הישראליות ובראשן עיריית ירושלים את השכונות הללו והן הדרדרו לאנרכיה.

העירייה מתקשה מאוד לספק שירותים בסיסיים ביותר באזורים האלו — ממים, דרך פינוי אשפה ועד סלילת כבישים. המשטרה ממעטת מאוד להיכנס אליהן. מנגד, הרשויות וכוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית לא הורשו לפעול בהן, מתוקף הסכמי אוסלו שאוסרים על הרשות לפעול בתוך שטחי ירושלים. התשתיות קורסות והבנייה הבלתי חוקית והבלתי מוסדרת משגשגת.

במקרה של רעידת אדמה, מעריכים המומחים, יקרסו 80 אחוז מהמבנים בשכונות האלו. בינתיים התפתחו שם אזורי עוני, פשע ואלימות ברמות חריגות אפילו ביחס לשאר שכונות מזרח ירושלים. חלק ניכר מהמפגעים שפעלו בשבועות האחרונים הגיעו מהשכונות האלו. המדינה אפילו אינה יודעת כמה תושבים שלה מתגוררים באזורים האלו. הערכות שונות מדברות על 80 עד מאה אלף תושבים שהם בין רבע לשליש מכלל הפלסטינים תושבי מזרח ירושלים. 

לפני כשבועיים אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו באחת מישיבות הקבינט המדיני-ביטחוני שכונסו כי יש לשקול את שלילת התושבות של תושבי השכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים שנמצאות מעבר לגדר ההפרדה. לדברי גורמים בלשכת ראש הממשלה, נתניהו הורה לקיים דיון מסודר במטרה לבחון את שלילת התושבות. על דבריו של נתניהו דיווח לראשונה הערב (ראשון) עמית סגל בערוץ 2.

גורמים בלשכת ראש הממשלה ציינו כי נתניהו התייחס בדיון לכך שתושבי אותן שכונות אינם מקיימים את חובותיהם, אך נהנים מזכויות שנותנת להם מדינת ישראל. בנוסף ציין נתניהו כי לא מתקיימת בשכונות אלה אכיפה. מקור שהשתתף בישיבה אמר ל"הארץ" כי השרים שנכחו בה הופתעו מאוד מדברי ראש הממשלה, אולם לא התפתח דיון בנושא. "אין הליך כזה של שלילה גורפת של תושבות או אזרחות מאלפי אנשים", אמר המקור. 

לפי הפרסום בחדשות 2, במהלך הדיון אמר נתניהו כי אי אפשר להמשיך עם המצב הנוכחי בשכונות הפלסטיניות שמחוץ לגדר. שרים שנכחו בדיון העירו כי מדובר במהלך "בעל משמעות מדינית דרמטית". יש לציין כי זו הפעם הראשונה שנשמעת מכיוונו של ראש הממשלה או מפלגתו הצעה לקיים אבחנה בין חלק ממזרח ירושלים לשאר העיר. 

לפני כשלוש שנים העלה ראש העיר ירושלים ניר ברקת הצעה להעביר את השכונות שמעבר לגדר לשליטת המינהל האזרחי ובכך לפטור את העירייה מהצורך לטפל בהן, אולם ההצעה נדחתה. יש לציין כי מבחינה חוקית מדובר בתסבוכת, שכן פירוש הדבר שינוי בחוק יסוד: ירושלים, האוסר על שינוי גבולותיה של העיר. 

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי בישיבות של הנהלת עיריית ירושלים לפני כשבועיים הונחו על השולחן הצעות מרחיקות לכת להפרדה בין שני חלקי העיר. בין הרעיונות שהועלו ונבחנו ברצינות, בין היתר על ידי ברקת, היתה הצעה להגביל מעבר תושבים ממזרח העיר למערבה, מלבד רשימת עובדים נחוצים שתוכן מראש. לא ברור אם הכוונה ליישם את התוכנית בקרוב, או שראש העיר וגורמים אחרים הציגו אותה כאפשרות לעתיד.

בשבוע שעבר הקימה המשטרה חומת הפרדה מבטון בין ג'בל מוכבר לארמון הנציב במטרה למנוע יידוי אבנים ובקבוקי תבערה לעבר הבתים הקיצוניים של השכונה היהודית. החומה מזכירה את חומת ההפרדה שממזרח לירושלים. במהלך ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני בשבוע שעבר פרץ עימות בין השרים בנושא הצבת החומה, שלאחריו ביקש ראש הממשלה להכניס לחדר תצלום אוויר של האזור בו הוצבו לוחות הבטון, כדי שניתן יהיה להבין על מה מדובר בדיוק. אחרי שקיבל הסברים, הורה רה"מ לעצור את הצבת לוחות הבטון ולבחון חלופות אחרות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ