שב"ס פתח בהליכים להשעיית הסוהר והקצין שהשתתפו בלינץ' במבקש המקלט בבאר שבע

בסוף השבוע ייערך לשניים שימוע ואחריו יוחלט אם להמשיך בהליכים נגדם. היועמ"ש הורה אתמול לפרקליטות להחיש את החקירה בנושא. וינשטיין הבהיר כי נדרשת הקפדה יתרה על הוראות הפתיחה באש: "ירי לאחר שכבר נמנעה סכנה הוא חריגה מהוראות הדין"

אלמוג בן זכרי
כתבת "הארץ" לענייני משפט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קצין שב"ס, רונן כהן, ועורך דינו ליד בית משפט השלום בבאר שבע, בחודש שעבר
קצין שב"ס, רונן כהן, ועורך דינו סמוך לבית משפט השלום בבאר שבע, בחודש שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

יושעו משירות בתי הסוהר (שב"ס) הסוהר והקצין שהשתתפו בלינץ' במבקש המקלט הבטום זרהום (29) במהלך הפיגוע בבאר שבע, בכפוף לשימוע שיתקיים בסוף השבוע. שב"ס הודיע היום (שני) לקצין מישר רונן כהן, ולסוהר על פתיחה בהליכי השעייה. מלבדם נעצרו בשבוע שעבר שני אזרחים נוספים החשודים בלינץ'. 

זרהום

זרהום נורה לפני שבוע בתחנה המרכזית בבאר שבע לאחר שנחשד בטעות כמחבל בפיגוע שבו נהרג סמל עומרי לוי . לאחר שנורה, הוא הותקף על ידי אנשים שהיו במקום, שבעטו בראשו והטיחו בו ספסל. זרהום מת מפצעיו מאוחר יותר בבית החולים. בשבוע שעבר, עצרה המשטרה את ארבעת החשודים בלינץ', וביניהם שני אנשי שירות בתי הסוהר.

היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין קיים אתמול ישיבה עם גורמים מהפרקליטות והמשטרה העוסקים בחקירת הלינץ'. ויינשטיין ביקש להחיש את החקירה בנושא, והורה לפרקליטות לעמוד בקשר עם שב"ס באשר לסטטוס העסקתם של הקצין והסוהר החשודים במעורבות באירוע, והן לגבי שקילת הליכים נגדם בשב"ס.

במקביל השיב וינשטיין לפניות שקיבל מארגוני זכויות אדם, בהם האגודה לזכויות האזרח ועדאלה, ובמרכזן השגות לגבי שימוש ראוי בנהלי הפתיחה באש בגל הטרור הנוכחי. היועמ"ש ציין במענה לפניות כי "על רקע ריבוי אירועי הטרור האחרונים נדרשת הקפדה יתרה על הוראות הפתיחה באש", והוסיף כי על פי ההוראות הקיימות "שימוש בירי לאחר שכבר נמנעה הסכנה לשלמות הגוף או לחיי אדם יהווה חריגה מהוראות הדין".

בפניות מטעם הארגונים צוינו מקרים פרטניים בהם הירי לעבר אסראא זידאן תאופיק עבד מנצרת שניסתה לדקור חייל בתחנה המרכזית בעפולה, הירי אל עבר פאדי עלון, שדקר נער יהודי בירושלים ונורה למוות, והירי אל עבר אחמד מנאסרה, בן 13, שביצע פיגוע דקירה בירושלים.  באשר למקרים אלו ציין היועץ כי הוא ביקש את התייחסות הגורמים הרלוונטיים וכי "לאחר בחינת הדברים יטופלו המקרים בהתאם", כלשונו. בסיום המענה לפנייה ציין היועמ"ש כי "אין באמור לעיל כדי להוריד מן ההערכה שרוכש היועץ לפועלה של משטרת ישראל ולפועלם של גורמי ביטחון אחרים". 

היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, עו"ד דן יקיר, בירך על כך שווינשטיין חידד את הוראות הפתיחה באש. "יחד עם זאת", הוסיף יקיר,  "אנחנו מצרים על כך שהוא לא מצא לנכון לגנות באופן ישיר את הקריאות של נושאי משרה בכירים שקראו לדאוג לכך שמחבלים לא ייצאו בחיים מזירת פיגוע. אלו קריאות פסולות מבחינה מוסרית ונוגדות את הדין".

זירת הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ