נתניהו: ננקוט צעדים להורדת החיכוך עם הפלסטינים גם בלי שותף להסדר סופי

בישיבה מיוחדת בכנסת לציון 20 שנה לרצח יצחק רבין, אמר רה"מ כי יפעל "בדרכים ידועות וגם בדרכים שאינן ידועות תוך הסתייעות במדינות האזור". הרצוג תקף את נתניהו: "אתה האחראי למצב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה נתניהו בישיבה בכנסת לזכרו של רבין, היום

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) במהלך נאומו בישיבת הכנסת לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין כי ישראל תבצע "צעדים להורדת החיכוך" גם בהיעדר שותף פלסטיני להסכם קבע. נתניהו, שאמר את הדברים יממה אחרי הפרסום על כך שהוא מעוניין לקיים דיון על מעמדן העתידי של השכונות הפלסטיניות שמעבר לחומת ההפרדה במזרח ירושלים, לא פירט לאיזה צעדים הוא מתכון.

"נעשה צעדים גם כשאין שותף להסדר אמיתי", אמר נתניהו. "צעדים להורדת החיכוך, לקרב פיוס, לקדם פיתוח כלכלי, בד בבד עם לוחמה עיקשת בטרור. אנחנו עושים זאת, בכל מיני דרכים ידועות וגם דרכים שאינן ידועות, תוך ניסיון גם להסתייע עם מדינות האזור".

נתניהו ציין בדבריו כי הסיבה לכך שאין פרטנר פלסטיני לשלום עם ישראל נעוצה בכך שהאחרונים לא מוכנים להכיר בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, אינם מוכנים לסיים אחת ולתמיד את הסכסוך ולא רוצים לוותר על החלום של חזרה לעכו, לחיפה, ליפו. "הם אינם מוכנים לוותר על החלום של הקמת מדינה פלסטינית – לא לצדה של מדינת ישראל, אלא במקומה", אמר נתניהו. "הם עדיין מחנכים את ילדיהם לשנוא יהודים, לראות בישראל כישות קולוניאליסטית, אימפריאליסטית, מקור כל רע".

זו הפעם הראשונה בה רומז נתניהו על ביצוע צעדים ישראלים עצמאיים או מהלכי ביניים בגדה המערבית בהיעדר פרטנר פלסטיני להסדר קבע. עם זאת, מיד לאחר נאומו הבהיר פקיד בכיר בירושלים כי נתניהו בדבריו לא התכוון לרמוז לשום מהלך שיבוצע בשטח, אלא להמשך הניסיונות לקיים מגעים עם מדינות ערביות מתונות. נאומו של הרצוג במליאת הכנסת:

שמעתי אותך, אדוני ראש הממשלה, עונה לשאלה "הלנצח נאכל חרב?" את התשובה הבלתי נתפסת "כן".אני עומד מולך, מביט לך בעיניים ואומר לך: בחרדה לא בונים מדינה. לא בונים ביטחון. לא בונים צבא. כך חינך אותנו יצחק רבין.הוא ציווה לנו לעשות הכל כדי להוציא את השטחים מישראל.לא ניתן לך להביא אותנו למצדה. לא נוכל להרשות את חורבן עצמאותנו השלישית."בקש שלום ורדפהו...וגם אם יתמהמה, בוא יבוא"בי נשבעתי – אני אעשה הכל כדי שישראל לא תהפוך לישראסטין.צפו בנאומי במליאה לזכר המצביא, המנהיג, מורה הדרך, ראש הממשלה ושר הביטחון, גיבור ישראל, מר אחריות, שנרצח כי האמין ונלחם למען ישראל יהודית ודמוקרטית – יצחק רבין ז"ל.

Posted by ‎יצחק (בוז'י) הרצוג - Isaac Herzog‎ on Monday, October 26, 2015

באותו דיון מיוחד התעוררה מהומה בכנסת במהלך דבריו של יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג, שהתייחס להפגנת הימין שהתקיימה בכיכר ציון בירושלים לפני רצח רבין. "יצחק רבין ניסה", אמר הרצוג, "ואתם על המרפסת שמעתם שקוראים לו בוגד. ואז הגיעו שלוש יריות האקדח ורבין נרצח". ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) התפרץ לדבריו של הרצוג וקרא לעברו "תתבייש". 

הרצוג תקף בחריפות את נתניהו והטיל עליו את האחריות למצב הביטחוני ולמתקפת הטרור הנוכחית. "בכל תפקיד שבו שירת, חש יצחק רבין בכל עומקה וכובדה של האחריות המוטלת על כתפיו לביטחונה ועתידה של מדינת ישראל. עשרים שנים חלפו ומדינת ישראל מתגעגעת למנהיגותו האחראית, שמקבלת החלטות, מתגעגעת ליצחק רבין, וסולדת ממנהיגות כמו זו הנוכחית שכל כולה אומרת 'על מי אני מגלגל היום את האחריות'". 

הרצוג הוסיף כי "חרדה היא לא תוכנית עבודה. ואתה, מר  נתניהו - כל מעשיך, כל נאומיך, כל החלטותיך - חרדה טבועה בהם. עמוקה, מקטבת ומבעבעת. בעשרים השנים שיצחק רבין איננו איתנו, עוד מעט אנחנו מציינים עשור לכהונתך אדוני ראש הממשלה. ישראל בוערת עוד מעט חודש. מצפון ומדרום, ממזרח וממערב, נדקרים ונורים ישראלים וישראליות כל יום. ישראל בוערת, ובימים האלה מגלגלים את האחריות על אחרים. אתה, אדוני ראש הממשלה, האחראי למצב".

20 שנה לרצח רבין  כל הכתבות >>> מורשת רבין עדיין מעורפלת | דליה קרפל >>>הדור שלא ידע: מה מלמדים על רבין בבתי הספר? | הילו גלזר >>> ביילין: לא יודע מה היה החזון של רבין | עופר אדרת >>> נוער הנרות מנסה להבין מה השתבש | עפרה אידלמן >>> ההסתה שקדמה לפייסבוק | עופר אדרת

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ