חוטובלי: "החלום שלי זה לראות את דגל ישראל מתנוסס מעל הר הבית"

חרף ההבנות שהושגו במהלך סוף השבוע, חזרה סגנית שר החוץ על עמדותיה שיש להתיר ליהודים לעלות להר הבית ולהתפלל במקום. לשכת ראש הממשלה בתגובה: נתניהו מצפה שכל חברי הממשלה יפעלו על פי הודעת נתניהו ממוצ"ש באשר למדיניות ישראל בהר הבית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוטובלי בהר הבית, לפני שנה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי (הליכוד) אמרה היום (שני) כי "החלום שלי זה לראות את דגל ישראל מתנוסס מעל הר הבית", וקראה להתיר ליהודים לעלות להר הבית ולהתפלל במקום. דבריה של סגנית השר באים לאחר תקופה ארוכה של מתיחות ועימותים אלימים בירושלים בכלל, ובהר הבית בפרט. 

"החלום שלי זה לראות את דגל ישראל מתנוסס מעל הר הבית", אמרה חוטובלי בתוכנית "חיידק פוליטי" בערוץ הכנסת, "זה המקום הקדוש ביותר לעם היהודי". בנוסף, שבה וחזרה חוטובלי על עמדותיה שיש להתיר תפילה ועלייה של יהודים להר הבית.

לשכת ראש הממשלה הגיבה: "המדיניות של ממשלת ישראל באשר להר הבית, באה לידי ביטוי על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו בהודעתו ממוצאי שבת, ואין בה שום שינוי. רה״מ נתניהו הבהיר שהוא מצפה שכל חברי הממשלה יפעלו על פיה".

בעקבות תגובת לשכת ראש הממשלה ריככה חוטובלי את עמדתה ואמרה: "הדעות הפרטיות שלי אינן מדיניות הממשלה, ואני בוודאי מחויבת למדיניותה, כפי שביטא אותה ראש הממשלה בנימין נתניהו במוצאי שבת, בכך שהצהיר שלא יהיה שום שינוי בסטטוס קוו בהר הבית"‎

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) קרא בתגובה לנתניהו "לפטר את חוטובלי עוד הערב". "בעקביות ובעיקשות של פרד ממשיכה סגנית השר המשיחית חוטבלי להצית את המזרח התיכון כולו", אמר חסון. "בזמן הנוכחי יש צורך להרגיע ולהסדיר את היחסים עם הפלסטינים ולא להצית מחדש מהומות על הר הבית בפרט ובירושלים בכלל".

דבריה של סגנית שר החוץ נאמרו בעיתוי רגיש. אתמול פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה רשמית, בעקבות הבנות שהושגו במהלך סוף השבוע עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי. בהודעה הדגיש ראש הממשלה בנימין נתניהו את מחוייבותה של ישראל לסטטוס-קוו בהר הבית, ואישר כי ישראל תמשיך לאכוף את מדיניותה לפיה "מוסלמים יתפללו בהר הבית, ולא מוסלמים יבקרו שם". 

שר החוץ האמריקאי הצליח במהלך סוף השבוע להגיע להבנות ראשונות בין הצדדים בנסיון להשיב את הרגיעה. במסיבת עיתונאים בעמאן אמר קרי כי נתניהו הסכים להצעה הירדנית להציב מצלמות בהר הבית שישדרו במשך 24 שעות ביממה את המתרחש במקום. אתמול הסביר נתניהו כי "לישראל יש עניין בהצבת מצלמות בכל חלקי הר הבית. ראשית, כדי להזים את הטענה שישראל משנה את הסטטוס קוו, ושנית - כדי להראות מאין באמת באות הפרובוקציות ולסכל אותן מבעוד מועד".

בתחילת החודש, נוכח גל האלימות המשתולל בישראל ובשטחים, הורה נתניהו למשטרת ישראל למנוע כניסתם של חברי כנסת ושרים יהודים להר הבית עד הודעה חדשה. לאחר שכמה משרי הממשלה, ובהם שר החקלאות אורי אריאל ושר החינוך נפתלי בנט, ביקשו הבהרות בעקבות דיווחים לפיהם ההנחיה תחול על ח"כים ושרים יהודים בלבד, הבהירה לשכת ראש הממשלה כי ההנחייה חלה על ח"כים יהודים וערבים כאחד. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ