ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ של צרפת לורן פאביוס ניסה בשבוע שעבר לארגן פגישה בפריז בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) כחלק מהנסיונות לעצור את ההסלמה סביב הר הבית. פקיד ישראלי בכיר ציין כי נתניהו השיב מיד בחיוב להצעה, אולם עבאס לא החזיר לצרפתים תשובה עד היום (שלישי). 

היוזמה לפסגת המנהיגים נולדה בפגישה שהתקיימה בין פאביוס לבין שר הפנים סילבן שלום ביום חמישי שעבר בפריז. פקיד ישראלי בכיר ציין כי במהלך הפגישה העלה פאביוס בפני שלום, הממונה מטעם הממשלה על המשא ומתן עם הפלסטינים, את הרעיון של מפגש מנהיגים משולש, צרפתי-ישראלי-פלסטיני.

נתניהו ופביוס במסיבת עיתונאים משותפת ביוני האחרוןצילום: אי־פי

"אם אזמין את שניהם לפריז, האם הם יבואו?", שאל פאביוס לדברי הבכיר הישראלי. שלום הגיב בזהירות. "אני יכול לדבר רק עבור נתניהו ואני חושב שהוא ישמח לבוא", אמר שר הפנים. פאביוס שמע את הדברים והחליט להמשיך ולגלגל את הרעיון.

כמה שעות אחרי הפגישה עם שלום הוא התקשר לנשיא הפלסטיני עבאס והעלה בפניו את ההצעה. במקביל ביקשה לשכתו של פאביוס משגרירות צרפת בתל-אביב לוודא עם לשכת ראש הממשלה בירושלים כי תשובתו של שלום אכן מייצגת את עמדתו של נתניהו. בכירים בשגרירות צרפת קיימו כמה שיחות טלפון עם עמיתיהם בירושלים וקיבלו הבהרה כי נתניהו מוכן להגיע לפגישה עם עבאס בפריז ללא תנאים מוקדמים.

הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי משרד החוץ הצרפתי פנה שוב ללשכתו של עבאס במהלך סוף השבוע ועדכן לגבי נכונותו של נתניהו להגיע לפגישה בפריז. לדבריו, הפלסטינים הבטיחו לחזור עם תשובה, אולם נכון להיום, עדיין לא עשו זאת.

"יש שתי אפשרויות", אמר פקיד ישראלי בכיר, "או שהפלסטינים שוב דבקים בסרבנותם ולא מוכנים לקיים פגישה בין עבאס לבין נתניהו או שהם לא רוצים לקיים פגישה כזו תחת חסות צרפתית".

אפשרות נוספת היא שהנשיא הפלסטיני לא רצה לקיים פגישה עם נתניהו לפני שיתבהר מה יעלה בגורלה של היוזמה האמריקאית להרגעת המתיחות סביב הר הבית. עבאס נפגש ביום שבת עם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי, אולם לא ברור אם העלה בפניו את ההזמנה שקיבל מפאביוס. על יוזמתו של שר החוץ הצרפתי דווח היום גם ב"קול ישראל".

לפני כמה שבועות נחשף ב"הארץ" כי השר לשעבר מאיר שטרית נפגש בחשאי עם עבאס וניסה לארגן פגישה בינו לבין נתניהו. שטרית הציע אז כי הפגישה תתקיים בביתו הפרטי ביבנה, תישמר בחשאיות ותוגדר כפגישה פרטית ולא כפגישת משא ומתן. נתניהו השיב בחיוב להצעה, אולם עבאס לא השיב.

בפגישה שקיים עבאס כמה ימים לאחר מכן בפריז עם ארבעה שגרירי ישראל בצרפת לשעבר אמר עבאס כי "גורם שלישי" מנע את קיום הפגישה. אותו גורם היה שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי. עבאס עדכן את קרי בטלפון בהצעה של שטרית לקיים את הפגישה עם נתניהו. שר החוץ האמריקאי, שחשש שהפגישה תהפוך לעימות שיסתיים בכך שעבאס יאיים לפרק את הרשות הפלסטינית ו"למסור את המפתחות לישראל", ביקש מהנשיא הפלסטיני לא לקיימה ולהמתין עד אחרי פגישתם בשולי עצרת האו"ם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ