בניגוד להנחיית נתניהו, ח"כ גטאס עלה להר הבית: "ישראל ממשיכה בשינוי הסטטוס קוו"

הח"כ הנוצרי מהרשימה המשותפת הוא הראשון שעלה להר מאז הורה ראש הממשלה למנוע כניסת פוליטיקאים למקום. "ראיתי במו עיניי קבוצת יהודים דתיים מתפללים", אמר

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גטאס בהר הבית, היום
גטאס בהר הבית, היוםצילום: דוברות בל"ד

ח״כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) עלה הבוקר (רביעי) להר הבית וקיים סיור במתחם, זאת בניגוד להנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו למשטרה למנוע עליית ח"כים למתחם ועל רקע העימותים האלימים במקום בחודש האחרון. לדברי גטאס, ישראל מפרה את הסטטוס קוו בהר הבית, וכראייה לכך ציין שראה יהודים מתפללים במקום. גטאס אף צילם תמונות וסרטונים בהם לדבריו נראים יהודים מתפללים. 

״הבוקר נכנסתי למתחם מסגד אל-אקצא", כתב גטאס בדף הפייסבוק שלו. "נתניהו וישראל לא יכולים למנוע מאיתנו להיכנס למסגד, והיא (ישראל) ממשיכה בשינוי הסטטוס קוו ובהעצמת ריבונות הכיבוש הישראלי במקום״. לאחר ביקורו במקום הוסיף כי בעת הביקור "ראיתי במו עיניי קבוצת יהודים דתיים מתפללים ושרים 'עם ישראל חי' כשהמשטרה מסתכלת מהצד". 

בסרטון שצירף לפוסט פונה גטאס בערבית מהמתחם לנתניהו ואומר כי "אתה וכיבושך לא תצליחו למנוע מאיתנו ומהעם שלנו לקיים את זכותנו להתפלל ולבקר באל-אקצא". הוא הוסיף כי "אתה (נתניהו) והכיבוש בני חלוף, אך המקום הקדוש הזה יישאר תמיד ערבי ואיסלאמי". יש לציין כי גטאס הוא בן למשפחה ערבית-נוצרית. 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין קרא מעל דוכן הכנסת לח"כים שלא לעלות להר הבית כתגובה לעלייתו של ח"כ גטאס למקום. "אני פונה לחברי בקואליציה – בואו לא נגיב עם מחאות משלנו. לפחות אנחנו נהיה בני אדם. מספיק, מספיק, מספיק! לא חייבים לחכות שנגיע לשפיכות דמים. אפשר להיות ח"כ בלי להיות פירומן".

יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג גינה את עלייתו של גטאס להר הבית. בציוץ בטוויטר כתב כי מדובר ב"נסיון להגביר את להבות הטרור בארץ. שוב הוא מלבה אש זרה ומיותרת בתקופה כל כך רגישה". שרת התרבות והספורט מירי רגב קראה בתגובה לפעול להדחתו של גטאס. לדבריה, "עלייתו להר הבית בניגוד להנחיית ראש ממשלה היא פרובוקציה שתעלה בחיי אדם". גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן גינה בתקיפות את המהלך של גטאס. "הפרובוקציה הבזויה של ח״כ גאטס רק מעידה על עליבותו כנבחר ציבור", צייץ בטוויטר. "צעד שיכול לעורר הסתה ולהביא לרצח".

מאז פרצו המהומות, ובמקביל לדרישת נתניהו, נמנעו חברי הרשימה המשותפת מעליה להר, למרות שהודיעו שבכוונתם לעשות זאת. בתחילת החודש, נוכח גל האלימות המשתולל בישראל ובשטחים, הורה נתניהו למשטרת ישראל למנוע כניסתם של חברי כנסת ושרים יהודים להר הבית עד הודעה חדשה.

לאחר שכמה משרי הממשלה, ובהם שר החקלאות אורי אריאל ושר החינוך נפתלי בנט, ביקשו הבהרות בעקבות דיווחים לפיהם ההנחיה תחול על ח"כים ושרים יהודים בלבד, הבהירה לשכת ראש הממשלה כי ההנחייה חלה על ח"כים יהודים וערבים כאחד. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ