חגי עמיר נשלח למעצר בית: לא מתחרט על הדברים שכתבתי על ריבלין

בבוקר האריך השופט את מעצרו של עמיר ביממה: "בשים לב לעברו הפלילי, לאווירה הציבורית המתוחה ולהתלהמות ברשת — נשקפת מהחשוד מסוכנות". לאחר הערעור, הוא שוחרר למעצר בית

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי עמיר בבית משפט השלום בתל אביב, הבוקר
חגי עמיר בבית משפט השלום בתל אביב, הבוקרצילום: אי־פי

חגי עמיר, אחיו של רוצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין, נשלח היום (רביעי) למעצר בית של שישה ימים, זאת לאחר שאתמול נעצר בחשד שאיים על הנשיא ראובן ריבלין. לשאלות כתבים אם הוא מתחרט על הפרסום בפייסבוק, השיב עמיר: "לא, מה פתאום". בית משפט השלום האריך בבוקר את מעצרו של עמיר ביממה, אך בית המשפט המחוזי קיבל את ערעורו והוא שוחרר למעצר בית. 

המשטרה ייחסה לחגי עמיר איומים וציינה כי עילת בקשתה להארכת מעצרו היא מסוכנות. נציג המשטרה, יוני הירשהורן, התייחס בפתח הדיון לעובדה שעמיר הוא מי שעומד מאחורי הדברים. "לא בכדי אנו מציגים מי אומר את הדברים. אם הוא היה אלמוני לא היו מתייחסים אליו כי הוא לא אדם שיש לו עבר או רקע בתחום", אמר. "כאשר מדובר במי שריצה מאסר מאוד ממושך והוא אח של יגאל עמיר ראוי שהדברים יוזכרו". הירשהורן ציין כי יש פעולות חקירה נוספות שניתן לבצע רק כשעמיר במעצר.

עורך הדין ארי שמאי, המייצג את עמיר, אמר בדיון כי דבריו אינם מהווים איום. "הדברים האלה חוסים בצילו של חופש הביטוי. מדובר בדברים פילוסופיים. מאז שהשתחרר מהכלא הפך לאדם רודף שלום. לא מדובר באדם ימני אלים שיש סיכוי שמחר ייקח נשק וינסה להגיע לרובי ריבלין. הוא גם אומר שהקב"ה יחליט מתי להעביר את המדינה הציונית מהארץ. מדובר בחופש הביטוי. כמו שאומרים בתפילה כל יום 'עד שתעבור ממשלת זדון מן הארץ' לא עוצרים אנשים".

למרות דבריו של שמאי, השופט ירון גת קבע כי "קיים חשד סביר" שעמיר ביצע את העבירות המיוחסות לו והאריך את מעצרו ביממה. "בשים לב לעברו הפלילי המכביד של החשוד, לאווירה הציבורית המתוחה בימים אלו, להתלהמות חסרת הרסן ברשתות החברתיות ולניסיון העבר הכואב של מדינת ישראל בכל הנוגע לאיומים כלפי אישי ציבור והסתה לאלימות נגדם – אני סבור כי בשלב זה נשקפת מהחשוד מסוכנות שלא ניתן לצמצמה בחלופת מעצר", ציין בהחלטתו.

בית המשפט המחוזי החליט מאוחר יותר היום לקבל את ערעורו של עמיר, ושלח אותו למעצר בית של שישה ימים. עמיר ישהה בבית דודו בשומרון. בית המשפט אסר עליו להשתמש בפייסבוק או לשוחח בטלפון. 

עמיר פרסם אתמול פוסט בפייסבוק, בו רמז כי ריבלין "צריך לחלוף מהעולם", וכי היום בו יקרה הדבר "כבר לא רחוק". זאת לאחר שביום ראשון אמר הנשיא בטקס הדלקת נר זיכרון במלאות עשרים שנים לרצח, כי "כל עוד אני נשיא מדינת ישראל, לא ייצא הרוצח לחופשי. תיבש ימיני, אם אחתום אי פעם על חנינה לאיש הארור הזה. לעולם לא".

הפוסט שפרסם חגי עמיר בדף הפייסבוק שלו

בפוסט שפרסם בעקבות דבריו של ריבלין, כתב חגי עמיר כי "ריבלין הוא פוליטיקאי חנפן. לא הוא קובע אם אחי ישתחרר או לא, רק הקב"ה קובע כפי שהוא קבע שרבין יתפגר למרות שריבלין וחבריו לא ממש הסכימו". עוד כתב עמיר כי אלוהים הוא שקבע "שריבלין יהיה נשיא, ויגיע הזמן שהוא יקבע שריבלין יחד עם המדינה הציונית צריכים לחלוף מעולם כפי שסדום חלפה בשל הפשעים שהם ביצעו במסגרת החוק נגד בני עמם. והיום זה כבר לא רחוק".

עמיר השתחרר במאי 2012 מכלא איילון, שבו הוחזק בבידוד במשך 16 שנים וחצי. הוא ריצה עונש על עבירות קשירת קשר לרצוח את רבין, קשירת קשר לרצוח שוטרים פלסטינים ואחזקת אמצעי לחימה. במרוצת המאסר, בשנת 2006, הוא נשפט גם על איום ברצח ראש הממשלה דאז אריאל שרון והורשע. 

בשיחות שניהל עמיר עם מקורביו בימים שלפני שחרורו, הוא הדגיש שאינו מצטער על רצח ראש הממשלה. לדבריהם, הוא אמר שהוא סבור עדיין שהמעשים היו "חיוניים למנוע שפיכות דמים", בשל כוונת רבין להוציא לפועל את הסכם אוסלו ב'. עוד אמר כי העובדה שכל ראשי הממשלה שעלו לשלטון בישראל לאחר הרצח לא הוציאו את התוכנית לפועל, היא חיזוק לצדקת העבירות שבגללן ישב בכלא.

אתמול הודח צוער מקורס קצינים לאחר שהצדיק את רצח ראש הממשלה לשעבר ואמר כי "את רבין אפשר היה להרוג כבר הרבה שנים קודם, כי השתתף בירי התותח שבו נרצחו יהודים על הספינה אלטלנה", בכוונתו לספינת האצ"ל במלחמת העצמאות. ההחלטה להדיחו אושרה בידי מפקד בית הספר לקצינים. הצוער הוא תושב התנחלות בדרום הר חברון מגדוד "נצח יהודה" של הנח"ל החרדי בחטיבת כפיר ועמד לסיים בעוד שבוע את השלב הראשון של קורס הקצינים הקרביים, לפני פרק השלמת חיל הרגלים ושיבוץ כמפקד מחלקה בחטיבת האם שלו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ