עשרות שוטרים פשטו פעמיים על בית חולים פלסטיני כדי לאתר תיק רפואי של בן 15

במשטרה טענו כי בית החולים טיפל בנער שעמד ליידות בקבוק תבערה ונורה על ידי שוטרים. לפי המשטרה, התיק הרפואי אותר למרות הכחשת בית החולים ונגד הנער יוגש כתב אישום

ניר חסון
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות מג"ב מחוץ לביה"ח אל-מקאסד, היום
כוחות מג"ב מחוץ לביה"ח אל-מקאסד, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

כוחות משטרה פשטו פעמיים ביומיים האחרונים על בית החולים אל-מקאסד בשכונת א-טור במזרח ירושלים, זאת כדי לאתר תיק רפואי של פלסטיני בן 15. לטענת המשטרה, הנער זוהה כמי שעומד לזרוק בקבוק תבערה באחד העימותים באזור והוא נורה מאש רובה רוגר ופונה על ידי חברו לבית החולים. במשטרה אומרים כי בניגוד לחוק, בית החולים לא דיווח על אשפוז של פצוע מירי ולכן הוצא צו בית משפט שהתיר לכוחות להיכנס לבית החולים כדי לאתר מסמכים רפואיים. לדברי המשטרה המסמכים אותרו ונגד הנער יוגש כתב אישום.

לפי פקיד בכיר במנהלת בית החולים, בפשיטה אתמול חיפשו השוטרים מצלמות ומחשבים בעוד שלפני יומיים הם ביקשו לקחת תיקים רפואיים. להערכת אותו פקיד, במשטרה מנסים ככל הנראה לקבל מידע על פצועים, במטרה לעצור אותם בגין השתתפות בהפרות הסדר שהיו בעיר. עם זאת, גורמים באל-מקאסד הוסיפו כי רוב הפשיטות עד כה היו לצורך ביצוע מעצרים, מאחר ובית החולים טיפל במאות צעירים שנפצעו בעימותים בירושלים ובגדה המערבית בחודש האחרון.

הכוחות פושטים על ביה"ח אל-מקאסד, אתמול
עימותים בין פלסטינים לאנשי כוחות הביטחון מחוץ לבית החולים אל-מקאסד שבשכונת א-טור

היום ערכו עובדי בית החולים הפגנה במחאה על כניסת המשטרה למקום. ההפגנה פוזרה על ידי המשטרה ובמהלכה נפצעו כמה מעובדי בית החולים, בין היתר מירי רימוני גז וכדורי גומי.

הפלסטינים מאשרים את גרסת המשטרה לפיה הכוחות נכנסו כדי לאתר נער תושב מזרח העיר שנחשד בהשתתפות בהפגנות אלימות, אך מכחישים כי הכוחות אכן איתרו את תיקו הרפואי, מאחר והוא כלל לא אושפז שם. הפלסטינים טוענים כי הכוחות ביקשו לחקור את הרופא ולבחון את מצלמות האבטחה כדי לאמת אם אכן הנער לא הגיע לשם.

בבית החולים ציינו כי לא בוצעו מעצרים וכי אין זו הפעם הראשונה שבה המשטרה מבצעת חיפוש במקום מאז תחילת גל האלימות האחרון. מנהל בית החולים רפיק אל-חוסיני אמר במסיבת עיתונאים שהתקיימה בצהריים, כי ישראל מפעילה לחצים על הנהלת בית החולים כדי לקבל תיקים רפואיים לצעירים שטופלו במקום במהלך העימותים שהיו בירושלים בשבועות האחרונים. לפי ד"ר אל חוסיני בית החולים מסרב למסור מידע על מטופליו ולא מוכן לשתף פעולה ולהצהיר מי הצעירים שקיבלו טיפול במקום. בבית החולים פנו לצלב האדום ולארגונים בינלאומיים במטרה לקבל הגנה ולמנוע פשיטות מסוג זה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ